TEKST: Nevena Divčić

DATUM OBJAVE: 23.10.2020.

Sigurni smo da ste ovih dana i sami pročitali, prisustvovali, slušali... neku od edukacija koje za cilj imaju podizanje svijesti o raku dojke.


Oktobar kao Mjesec borbe protiv raka dojke posvećen je podizanju svijesti o raku dojke, prevenciji, važnosti ranog otkrivanja i podršci oboljelima. Tokom oktobra se organizuju brojne kampanje koje promovišu važnost redovnih pregleda, edukaciju o simptomima, samopreglede te podršku za istraživanje raka dojke. Jedna od tema je i samopregled.

Možda ste se pitali kako ga možete uraditi i biti sigurni da pravite ispravne poteze? Kreirali smo jednostavan vodič koji ćete lako pratiti i primijeniti u vašoj svakodnevnici.

 



Opravdano svi govore o samoprogledu grudi. To je prvi i jedan od najvažnijih koraka koji može imati iznimnu bitnu ulogu u dijagnosticiranju raka. Samopregled će vam oduzeti svega desetak minuta, a donijeti mnogo benefita uz koje ćete mirniji prionuti na sve obveze koje vas čekaju kroz dan. Naravno, uz samopregled, važno je da svaka žena i dalje redovito ide na kontrole i kada je to potrebno, mamografske preglede. 


Kako odraditi samopregled grudi?

  • Skinite se do pasasa sa spuštenim rukama pored tijela.
  • Okrenite se na jednu pa na drugu stranu i dobro se pogledajte u ogledalo.
    Obratite pažnju na bilo kakvu promjenu, izgled kože i bradavica. Nagnite se prema naprijed i pogledajte oblik grudi.
  • Za drugi dio pregleda stavite ruke iznad glave, a vrhovima prstiju druge ruke lagano pomičite dojku u svim smjerovima.
    Svaki dio trebate precizno i temeljito opipati. Jedan smjer nije dovoljan. Prilikom opipavanja, najbolje je koristiti tri ili četiri prsta kako biste prelazili preko tkiva, a ne ga razdvajali te potom i napipali nešto što vam se čini kao kvržica, a možda je samo tkivo dojke.
  • Laganim pritiskom bradavica provjerite eventualni iscjedak iz dojke, on može biti bistar, krvav ili mliječan.
  • Zatim slijedi palpacija limfnih čvorova pod pazuhom – rukom provjerite postoji li kakva kvržica ili izbočina ispod pazuha.




Palpaciju možete odraditi i dok ležite

  • Lezite na ravnu površinu s jednim jastukom ispod lopatice, a jednu ruku stavite iza glave.
  • Koristeći prste druge ruke, pregledajte dojku kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu, prekrivajući cijelu površinu grudi.
  • Pritiskajte lagano na površini i postepeno povećavajte pritisak kako biste osjetili dublje tkivo.


Ako primijenite bilo kakvu promjenu, kontaktirajte svog doktora. Opet ponavljamo, samopregled je dobar zbog preventive i nije jedini relevantan pregled te je neophodno da pronađete vrijeme za doktorske redovne preglede. Samopregled bi se trebao početi raditi već u doba puberteta, u prvom dijelu ciklusa, dakle oko 5 do 7 dana nakon menstruacije.


* * *
Naslovna fotografija: @elinwarn


Bonjour

Ni najskuplji dezodorans neće pomoći ako pravite ove greške, a ljeti ih svi radimo.

TEKST: Adelisa Mašić

Ni najskuplji dezodorans neće pomoći ako pravite ove greške, a ljeti ih svi radimo. Ni najskuplji dezodorans neće pomoći ako pravite ove greške, a ljeti ih svi radimo.

Visoke temperature, lagana odjeća i duži dani znače da ljeti posebno pazimo na svježinu, ali i dalje mnoge od nas prave iste greške s dezodoransom. Neke od njih djeluju bezazleno, ali mogu uticati na njegovu učinkovitost, pa čak i izazvati iritacije.

U nastavku donosimo 5 najčešćih grešaka i kako ih lako izbjeći:

 



1. Nanosiš ga odmah nakon tuširanja

Ako ga naneseš na još vlažnu kožu, učinak će biti slabiji. Sačekaj nekoliko minuta da se koža potpuno osuši prije nanošenja,razlika je odmah primjetna.

2. Ne biraš proizvod prema stvarnim potrebama

Neki proizvodi su bolji za neutralisanje mirisa, dok su drugi stvoreni da svedu znojenje na minimum. Ako ljeti tražiš osjećaj suhoće, obrati pažnju na to što zapravo piše na bočici.

 



3. Nosiš preusku i sintetičku odjeću

Ni najbolji dezodorans ne može pomoći ako koža ne diše. Ljeti biraj lagane komade od lana, pamuka ili viskoze – osjetićeš razliku već nakon prvog dana.

4. Nanosiš ga više puta bez pauze

Stalno nanošenje tokom dana može izazvati iritacije. Ako ti treba osvježenje, prvo nježno očisti područje ispod pazuha, pa tek onda nanesi novi sloj.

5. Preskačeš piling ispod pazuha

Ispod pazuha se također nakupljaju mrtve ćelije kože. Jedan nježan piling sedmično pomoći će da tvoj dezodorans djeluje bolje – a koža bude mekša i zdravija.

 



 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba 

Naslovna fotografija: @neerusehgal07


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!