TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 10.8.2023.
Piletina recepti su jedan od najvećih prijatelja svih užurbanih dana kad želimo pripremiti nešto kod kuće, ali nemamo puno vremena ili nismo stigli otići u kupovinu.
Ova namirnica je savršen odabir radi svoje raznovrsnosti, ali i činjenice da se piletina recepti za ručak mogu pripremiti u rerni, na štednjaku ili na roštilju. Savršeno ide uz svo povrće, salate, a i njoke, tjestenine i riža su joj savršeni dodaci.
Upravo zato ne iznenađuje što je piletina zvijezda svih naših jela danas. Ovog tjedna odlučili smo sastaviti 5 sjajnih i jednostavnih recepata za dvoje. Sjajno je to što ćete ih moći ponijeti i na posao, kao i pretvoriti ove recepte u obiteljski ručak, samo povećajte sastojke. I da, bon appetit!
PONEDJELJAK – piletina sa gljivama
Sastojci:
Priprema:
Meso izrezati na tanje filete ili na komadiće, začiniti sa soli, paprom i mješavinom talijanskih začina. Staviti ulje u tavu, zagrijati tavu i dodati začinjenu piletinu. Pržiti dok ne poprimi lagano zlatno smeđu nijansu i izvaditi meso sa strane.
U istoj tavi zajedno sa sokovima piletine popržiti gljive nasjeckane na tanke kriške (ako koristite one u konzervi, gljive će već biti nasjeckane). Nekoliko puta na laganijoj vatri promiješati gljive i zatim dodati sol i peršin dok tekućina u potpunosti ne ispari. Zatim dodati prstohvat soli i peršina te nasjeckani luk. Popržiti dok se luk u potpunosti ne karamelizira, zatim dodati malo bijelog vina i miješati povremeno.
Nakon što vino ispari, dodati piletinu i na srednjoj vatri sve lagano miješati i povezati. Zatim dodati vrhnje za kuhanje. Pržiti kratko vrijeme sve zajedno da umak dobije gustoću i sve zajedno začiniti sa još malo soli, papra i peršina po potrebi.
Ovaj umak možete kombinirati uz tjesteninu, njoke ili rižu.
UTORAK – Tortilje sa piletinom
Sastojci:
Priprema:
Piletinu izrežite na trakice, začinite po želji i ispržite do zlatno smeđe boje u zagrijanoj tavi. Dok se piletina prži, tortilje zagrijte u pećnici par minuta.
U zdjeli pomiješajte narezanu zelenu salatu, rajčice i krastavac te ih začinite sa soli, paprom i maslinovim uljem. Pomiješajte piletinu sa salatom. Na toplu tortilju namažite krem sir i ispunite ju po sredini kombinacijom salate i piletine, a tortilju zatim čvrsto smotajte u burrito oblik i prepolovite.
SRIJEDA – Piletina sa povrćem i rižom
Sastojci:
Priprema:
Rižu potopite kratko u vodi, zatim ju isperite i kuhajte. Omjer riže i vode treba biti 1:2, ako koristite 250 g riže, kuhajte ju u 500 ml vode.
Dok se riža kuha na laganoj vatri, pored narežite piletinu na komadiće, začinite ju sa soli i biberom, a zatim ju dodajte u soja sos i sezam sjemenke. Tako začinjenu piletinu ispržite u zagrijanoj tavi.
Dok se prži piletina i kuha riža, pripremite i lonac vruće vode za brokulu i kuhajte brokulu. Kad se piletina isprži, servirajte ju sa strane. Isto učinite sa rižom i brokulom.
Ukoliko želite, uz ovo jelo možete pripremiti i pomfrit. Dok se ostale stvari krčkaju na štednjaku, u rerni ispecite blago zasoljene krompiriće.
ČETVRTAK – Pasta sa piletinom u bijelom umaku
Sastojci:
Priprema:
Pripremite proključalu vodu i kuhajte tjesteninu za dvije osobe po uputstvu s vrećice. Za to vrijeme narežite piletinu na komadiće, začinite i ispržite na zagrijanoj tavi.
Kad piletina bude gotova, izvadite ju iz tave i u istoj tavi popržite jedan sitno nasjeckani luk. Po potrebi dodajte malo bijelog vina kako bi se luk karamelizirao. Vratite piletinu u tavu, dodajte krem sir i začinite sa peršinom, soli i biberom. Smanjite vatru i skuhanu tjesteninu dodajte polagano u umak koji krčka.
PETAK – Cezar salata
Sastojci:
Priprema:
Nasjeckati dvije šnite kruha na kockice, politi sa malo maslinovog ulja, ravnomjerno raspodijeliti na limu za pečenje i peći na 250 stupnjeva 15-20 minuta dok ne dobiju zlatnu boju.
Za to vrijeme piletinu narezati na trakice, začiniti i ispržiti na zagrijanoj tavi dok ne poprimi zlatno smeđu boju.
U zdjeli nasjeckati zelenu salatu i rajčice na manje komade. Sve začiniti sa maslinovim uljem, solju i paprom. Isprženu piletinu pomiješati sa salatom, sve posuti kockicama kruha i nasjeckanim orašastim plodovima.
***
Foto: Pexels, Unsplash
TEKST: Dragana Rauš
Evo šta smo prvo primijetili… Besprijekorno postavljeni stolovi. Tim mladih, složnih ljudi. Logo izvezen na platnenoj salveti. Nenametljiv i uredan enterijer. Ukratko: sklad koji naslućuje da je Milunka mjesto na kojem stvari funkcionišu baš kako treba.
Prvi predstavnik ovog pozitivnog primjera ugostiteljstva je mladi chef Saša Stanivuković. Donio je znanje iz inostranstva, ali ono što je još važnije - vratio ga je kući. Slovenija ga je naučila koliko je važno da sve što izađe iz kuhinje bude jednako iskreno i precizno. Ono što je već imao u sebi su kreativnost, hrabrost i ljubav prema ovom poslu.
Mi smo uživali u večeri u slijedovima. Jela su na meniju dostupna i pojedinačno, ali zajedno pričaju posebnu priču.
Evo kako je to izgledalo: carpaccio s mikrobiljem i biberom, zatim tatarski biftek s wasabi majonezom i uljem od vlasca. Ravioli, nestvarno bogatog ukusa, punjeni pistacijom i tijestom od čak 48 žumanaca. Glavno jelo i favorit mnogih: juneći obrazi, sporo pripremani 12 sati, na kremi od krompira, celera i mrkve. Hrskavo pecivo bez aditiva, sa divljim kvascem, detalj koji možda ni ne primijetiš, ali tvoje tijelo hoće.
Ako ste iz Banjaluke, velika je šansa da ste bar jednom probali neki desert iza kojeg stoji Stefan Ilić. Njegovi su prepoznatljivi po tome što izgledaju kao male skulpture, sa neočekivanim i interesantnim ukusima. Zbog tog posebnog, gotovo umjetničkog pristupa, bilo je prirodno da postane dio tima Milunke.
Enterijer jasno komunicira šta možeš očekivati na tanjiru. Moderan i uredan, čini da se gost osjeća ugodno, bez da pretjerano odvlači pažnju od glavne teme: kuhinje koja ostavlja najveći utisak.
Osvjetljenje poziva na romantičnu večeru u dvoje, a lokacija je takva da kad završiš, vrlo lako možeš prošetati jednim od najljepših banjalučkih šetališta pored Vrbasa. Dodatan savjet: za najbolji doživljaj rezerviši večeru i posmatraj zalazak sunca iz bašte.
Još jedna interesantna informacija - Milunka nije statična. Vole da uvode tematske večeri, da gosti probaju nešto novo, da svaka posjeta bude drugačija. Japan, Grčka, Španija… Dovoljno je da ih zapratite na Instagramu i uhvatite novo iznenađenje.
Takođe, kuhinja stalno osluškuje potrebe gostiju. Meni koji je sada aktuelan važi do kraja ljeta, a onda stiže novi, skrojen po sezoni i željama onih koji se vraćaju.
Jedino što se ovdje ne mijenja je tim koji dijeli iste vrijednost i ideja da ugostiteljstvo znači da se svako osjeća dobrodošlo.
Foto: Dragana Rauš za Bonjour
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!