TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 8.7.2021.

Za biljku Pilea peperomioides mnogi imaju različita imena uključujući kineska biljka novca, NLO biljka zbog oblika, biljka prijateljstva ili misionarska biljka.

Prepoznat ćete ju po jedinstvenom lišću sličnom jastučićima u svijetloj nijansi zelene boje. Presad biljke uzeo je iz rodne Kine norveški misionar Agnar Espegren koji je pomogao da se njen uzgoj proširi u Evropi i tako povećao njenu popularnost.

Mi ćemo podijeliti mišljenje da uistinu daje instant toplinu domu i savršeno izgleda u kombinaciji sa minimalističkim dizajnom, zahvaljujući neobičnim listovima modernog izgleda koje nas iskreno najviše podsjećaju na mini palačinke.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Manny (@perennialpapi)

Pilea peperomioides je vrsta biljke za koju ne treba pretjerano održavanje i uspijeva na svijetlom mjestu u blizini prozora s tim da je najbolje biljku držati podalje od direktne sunčeve svjetlosti jer previše direktnog sunca može uzrokovati sagorijevanje lišća. Međutim, premalo svjetlosti može uzrokovati da lišće izblijedi, a cjelokupno zdravlje biljke da oslabi zato uzmite vremena i pronađite mjesto koje će joj najbolje odgovarati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Emma (@byelw_)

ODRŽAVANJE BILJKE

Uvijek budite sigurni da procijenite potrebe svoje biljke za zalijevanjem. Obično će biti dovoljno malo veće zalijevanje ove biljke jednom sedmično, ali to će ovisiti o količini i kvaliteti svjetlosti koju prima. Tačnije, potrebno je više zalijevanja po toplijem, sunčanijem vremenu. Spuštanje lišća može biti pokazatelj da biljci treba voda, ali uvijek provjerite vlažnost tla nekoliko centimetara ispod površine kako biste bili sigurni prije zalijevanja. Najbolji način zalijevanja je sa dna, vodeći računa da na dnu posude postoji dobra drenaža.

Povremeno rotirajte biljku kako biste osigurali ravnomjeran rast sa svih strana i često očistite lišće tako da biljka može efikasno fotosintetizirati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Brysen (@plantszenyoga)

IDEALNA POSUDA ZA BILJKU

Nožete odabrati bilo koju saksiju za svoju Pileu; međutim saksije od terakote smatraju se najboljim izborom zbog svoje sposobnosti da bolje upijaju vlagu. U svakom slučaju, pripazite da posuda koju odaberete ima drenažne rupe na dnu kako korijenje ne bi ostalo previše mokro.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by sylplants (@sylplants)

BILJKA O KOJOJ SE LAKO BRINUTI I LAKO JE PROŠIRITI

Ova zadivljujuća biljka zahtijeva vrlo malo održavanja i neprestano će rasti ako se budete pridržavali ovih jednostavnih uputa za njegu. Njeni prekrasni listovi cvjetaju iz jedne stabljike i na kraju kreiraju gustu krošnju. Jednom kad se biljka ustali u kućnom okruženju, klice će prirodno početi rasti. Možete lako presaditi svoju Pileu tako što ćete odrezati male klice, posadite ih u nove posude i započeti vlastitu porodicu Pilea biljke.

***

Naslovna fotografija: @sylplants
Tekst: Ilda Lihić-Isović


Bonjour

Ovaj stan u strogom centru Beograda izgleda kao da je iz Pariza, ali ima dušu Njujorka

TEKST: Ada Ćeremida

Ovaj stan u strogom centru Beograda izgleda kao da je iz Pariza, ali ima dušu Njujorka Ovaj stan u strogom centru Beograda izgleda kao da je iz Pariza, ali ima dušu Njujorka

Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.

Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta. 

S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.


bonjour_ba_APT_ST21__016

bonjour_ba_APT_ST21__09



Otvoren plan, otvoreni pogledi

Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor. 

Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.


bonjour_ba_APT_ST21__01

bonjour_ba_APT_ST21__02


Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost

Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija. 

Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.


bonjour_ba_APT_ST21__06

bonjour_ba_APT_ST21__011



Tišina koja traje

Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.



bonjour_ba_APT_ST21__04

bonjour_ba_APT_ST21__05

bonjour_ba_APT_ST21__07


Umjetnost u fokusu

Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.

Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.


bonjour_ba_APT_ST21__015

bonjour_ba_APT_ST21__08
 

Foto: Relja Ivanić


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!