TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 30.7.2024.
pH balans ovo, pH balans ono...
Svi govore o pH balansu, tijelu, koži, ishrani i gubite se u moru informacija? Tu smo da vas vodimo. Donosimo vam kratki vodič koji će biti dovoljan da samopouzdano ušetate u svijet pH balansa i provjerite gdje stojite s njim.
Šta je pH balans?!
pH balans se odnosi na ravnotežu između kiselina u organizmu. pH skala kreće se od 0 do 14.
Vrijednosti ispod 7 ukazuju na kiselost, vrijednost 7 je neutralna, a vrijednosti iznad 7 ukazuju na alkalnost. U zdravom tijelu, pH vrijednost se održava u uskom rasponu, što je ključno za normalno funkcionisanje različitih tjelesnih sistema. Znamo da vam ovo trenutno ne znači mnogo, stoga, ostanite uz nas kako bismo obrazložili šta to sve ima uticaj na ove vrijednosti.
Faktori koji pozitivno utiču na pH balans
Konzumiranje voća, povrća i integralnih žitarica može pomoći u održavanju pH balansa. Hidratacija - unos dovoljno vode pomaže u izbacivanju toksina i održavanju ravnoteže tečnosti.
Redovna fizička aktivnost pomaže u održavanju metabolizma i smanjenju stresa, a to se onda pozitivno odražava na pH balans.
Nezdrava ishrana, tačnije, hrana bogata šećerima i prerađenim namirnicama može narušiti pH balans. Osim toga, hronični stres može dovesti do hormonskih promjena koje utiču na pH vrijednost tijela. Kada govorimo o vaginalnom pH balansu negativni faktori mogu biti određeni lijekovi, poput antibiotika jer mogu poremetiti prirodnu ravnotežu bakterija u tijelu i promijeniti pH balans.
Hormonske promjene kao i menstruacija, trudnoća i menopauza mogu uticati na vaginalni pH balans. No, jedan od najvećih izazova su sapuni, sprejevi i losioni sa mirisima koji mogu iritirati vaginu i promijeniti njen pH balans.
Vaginalni pH balans
Vaginalni pH balans je jedan od ključnih faktora za žensko zdravlje. Normalna vaginalna pH vrijednost kreće se između 3,8 i 4,5, što je blago kiselo. Ova kiselost pomaže u sprečavanju prekomjernog rasta štetnih bakterija i gljivica.
Održavanje zdravog vaginalnog pH balansa
Vagina se sama čisti, a ispiranje mirisnim i jakim sredstvima za njegu možete narušiti prirodnu ravnotežu bakterija. No, redovna higijena igra ključnu ulogu. Čišćenje spoljašnjeg dijela toplom vodom (i blagim sapunom) je must.
Pamučno donje rublje omogućava koži da diše te je preporučljivo da bude vaš prvi izbor. Pored toga, konzumiranje probiotika može pomoći u održavanju zdrave vaginalne flore.
Kada je vrijeme da posjetite doktora?
Ako imate simptome poput peckanja, svraba, neobičnog sekreta ili neprijatnog mirisa, najbolje je da se konsultujete sa doktorom koji može uraditi testove kako bi utvrdio uzrok simptoma i preporučio odgovarajući tretman.
* * *
Naslovna fotografija: @stylemilaglow
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Lukomir je jedno od "onih" mjesta. Selo koje ne viče „dođi“, ali kad jednom dođete više ga ne zaboravljate.
Smješteno visoko na obroncima Bjelašnice, ovo je najviše stalno naseljeno selo u BiH… mjesto gdje vrijeme uspori, signal nestane, a vi, po prvi put nakon dugo vremena, osjetite tišinu koja vas ne plaši.
U Lukomiru još uvijek postoji redoslijed: dan počinje kafom na pragu, a završava pogledom u planinu.
Put do Lukomira
Do Lukomira se ne dolazi slučajno. Put vodi preko vijugavog makadama, kroz pejzaže koji se mijenjaju kako raste nadmorska visina i taman kada pomislite da ste sve vidjeli, otvori se pogled koji ne staje.
Foto: @blokkdennis
Kuće sa krovovima od lima, drvene kapije, šarenilo cvijeća, vjetar koji nosi miris planine… a tu su i nane s maramama koje sjede na pragovima, vunene čarape što se suše na štriku, dim koji izlazi iz kućica i najavljuje ručak, i onaj neobjašnjivi mir kao da ste zakoračili u nečiju uspomenu.
Foto: @iddavanmunster
Ovdje nema kafića sa chic interijerom. Nema wi-fi šifre, ali ima klupa ispred kuće, domaćina koji vas pozdravlja kao da vas zna i hladan sok od zove ili mente koji će, vjerovatno, biti nešto najbolje što ste probali.
Šta nikako ne želite propustiti?
Pita. Kratko i jasno. Kad se pita iznese na sto, sve stane. Domaća jufka, sir s Bjelašnice, a toplina dolazi direktno iz pećnice i iz pogleda domaćice koja vas mjeri da vidi treba li još jedan komad. (Treba, uvijek treba!)
Praktični savjeti:
Kada ići? Najljepše u kasno proljeće i ranu jesen.
Kako stići? Makadamski put zahtijeva oprez. Organizovani izleti su plus.
Šta ponijeti? Gotovinu, planinarsku odjeću i puno prostora u memoriji telefona.
Šta ostaviti? Očekivanja i brzinu.
Foto: @balkan.fanatic
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!