TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 20.1.2023.
Tražite sobnu biljku koja će dati boje vašoj zelenoj oazi? E onda ne sumnjamo da će vam se svidjeti Oxalis triangularis ili ljubičasta djetelina sa svojim zadivljujućim i privlačnim ljubičastim lišćem.
Uz odgovarajuću njegu u zatvorenom prostoru, osigurat će vam snažan rast i kolorit tokom cijele godine.
Vodič u nastavku će vam reći sve što trebate znati o njezi ljubičaste djeteline.
Kako njegovati Oxalis Triangularis?
Ljubičasta djetelina ima svoje ime triangularis zbog listova u obliku trokuta u tamno ljubičastoj boji sa svjetlijom ljubičasto-ružičastom crtom u sredini. Iako su robusno obojeni listovi najupečatljiviji dio biljka također daje male cvjetove u obliku trube u proljeće u ružičastoj ili bijeloj boji. Cvjetanje traje nekoliko sedmica, a još jedna karakteristika listova je da se otvaraju tokom dana i zatvaraju uvečer.
Ako želite da uzgajate biljku Oxalis triangularis u svom domu obavezno je postavite na svijetlo mjesto, čak i indirektno sunce joj neće smetati.
Koju god mješavinu zemlje odlučite upotrijebiti za uzgoj ljubičaste djeteline najveća stvar koju treba zapamtiti je da tlo treba pravilno drenirati i ne zadržavati previše vode. Ako nakon zalijevanja primijetite da voda ostaje na vrhu zemlje i polako se cijedi, smjesa je preteška.
Najvažnije je da posuda u kojoj se nalazi biljka uvijek ima rupu na dnu kako bi višak vode lako oticao.
Ovo je rizomatozna biljka i ona može biti osjetljiva na trulež uzrokovanu stajaćom vodom stoga nemojte pretjerivati.
Tokom ljetnih mjeseci možete pustiti da se prvi centimetar ili dva zemlje osuši prije ponovnog zalijevanja. Zimi, kada sobnim biljkama nije potrebno toliko vode, pričekajte da se tlo osuši na pola, otprilike zalijevajte svake dvije do tri sedmice.
***
Naslovna fotografija:@tils_plant_therapy
TEKST: Ada Ćeremida | FOTO:
Trend 2025. u dizajnu interijera doživljavaja suptilan, ali značajan zaokret ka dubljim, prigušenim tonovima za boje zidova koji unose toplinu i dubinu u svaki ambijent.
Trend poznat kao "quietly colorful" podrazumijeva manje zasićene, prigušene verzije tendy boja za 2025. , čime se postiže sklad između dinamike i smirenosti u enterijeru. Ove nijanse su nježnije, zemljanije i umirujuće, čineći prostor vizuelno ugodnijim i toplijim, bez agresivnih kontrasta.
Foto: @albionnord
Trik sa prigušenim bojama je u tome da se mora razumjeti kako svjetlost u prostoru utječe na boje. Smjer i količina prirodnog svjetla mijenjat će intenzitet boje na vašim zidovima, to će vam pomoći da odaberete koliko tamnu ili svijetlu verziju nijanse želite. Time će vaša prostorija zadržati miran i sofisticiran vibe, a boje će se prirodno prilagoditi svjetlosnim uvjetima i njihovim podtonovima.
Maglena maslina
Ova prigušena nijansa zelene donosi osjećaj prirodne harmonije i bezvremenske elegancije. Idealna je za zidove u dnevnim sobama ili radnim prostorima, gdje stvara umirujuću i sofisticiranu atmosferu.
Prašnjavo plava
Duboka, prigušena plava s laganim sivo-lavandastim podtonom unosi osjećaj smirenosti i klasične ljepote. Odlična je za spavaće sobe ili biblioteke, gdje djeluje opuštajuće.
Tople, prigušene ciglene note
Ova boja spaja toplinu narandžasto-crvenih tonova sa suptilnom sjenkom, čineći je savršenim izborom za zidove u prostorima gdje želimo osjećaj ugodnosti i intime, poput trpezarija ili kutaka za čitanje.
Oblačna bež
Nježna, zagasita bež sa suptilnim toplim podtonom nudi savršen balans između minimalizma i topline. Idealan je izbor za cijeli dom, pružajući elegantnu i prilagodljivu osnovu za svaki stil enterijera.
Ako želite da vaš dom odiše toplinom, smirenošću i profinjenim stilom, prigušene boje su savršen izbor. One stvaraju atmosferu u kojoj se lakše opuštate nakon dugog dana, a istovremeno daju prostoru dubinu i karakter bez previše napadnih tonova.
***
Naslovna fotografija: @studioashby
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!