TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 2.4.2020.

Već smo polako kreirali novu svakodnevnu rutinu koja uspješno odgovara na pravila #OstaniKući, a svaki novi prijedlog za čitanje, gledanje filmskih klasika ili aktivnost za djecom dođe nam kao dodatna inspiracija.

Ponekad je dovoljna tek jedna fotografija ili preporuka kako bismo započeli sasvim nove navike ili aktivnosti. Upravo kroz našu rubriku #OstaniKući donosimo još dodatnih ideja kako kvalitetno iskoristiti i organizirati vrijeme u četiri zida doma.

Mi smo u razgovoru s novom gošćom naše rubrike, Ajlom Kurtović, simpatičnom mamom koja je mnogima poznatima i pod nicknameom @budajlica, razgovarali o tome kako ona organizira sve obveze i aktivnosti s obitelji. Ajla redovito sa svojim pratiteljima dijeli dnevne avanture koje nosi majčinstvo, modne odabire, ali i beauty preporuke.
Nama je otkrila što trenutno čita, sluša te kako zadržava vedar duh. 

Kako pokazati empatiju i učiniti nešto lijepo za druge osobe tijekom #OstaniKući?

Nikad nije bilo lakše pomoći nego danas. Ako ništa drugo, lijepa riječ podrške i razumijevanja putem video poziva nekom od naših prijatelja može značiti mnogo. Komšijama uvijek možemo posuditi malo brašna i germe :), a sigurna sam i da u našem susjedstvu uvijek ima neko za koga možemo obaviti neku kupovinu, “skoknuti” do apoteke po lijek i slično… 

Prijedlog za knjigu koju vrijedi pročitati?

Moram priznati da sam malo zapostavila knjige otkako imam malu bebu, ali nešto što bih preporučila, što sam u jednom dahu pročitala bila je “Životinjska farma” - George Orwell. 

Koji filmovi i serije su se našli na vašoj 'to watch' listi u ovom periodu?

Kao naručeno, u ovom nimalo laganom periodu su izašle nove sezone serija koje pratimo godinama,  to su “Blacklist” i “Ozark”. Već neko vrijeme također ponovo gledamo i seriju “Friends” i mislim da nju možete uvijek iznova gledati, a da vam ne dosadi. 

Prijedlozi za indoor i outdoor aktivnosti s djecom?

Kako živimo u stanu, jedina “outdoor” opcija nam je balkon, a s obzirom na to da je Mak još uvijek mali, kada je lijepo vrijeme onda ga sjednemo u kolica i malo sunčamo. Trenutno je u fazi kada uči da puže tako da smo većinom na podu ili krevetu gdje on može neometano da “vježba”.
Mislim da je idealno vrijeme, posebno za nešto stariju djecu, da nauče pomagati roditeljima pri obavljanju kućanskih poslova i sve to kroz igru. Mi pokušavamo već sada da mu pokazujemo i objašnjavamo kada recimo kuhamo jelo - šta pravimo, naglas ponavljamo voće, povrće koje taj dan jede i tome slično. Također, samo kušanje hrane za njega je sada poput igre jer neke okuse proba prvi put, pa se i tako zabavljamo dajući mu da prstićima opipa teksturu hrane i pojede.

Koji je tvoj odabir za brzi i zdravi ručak ili užinu?

Mislim da su salate uvijek super opcija za balansiran obrok. Ja sam ljubitelj pileće salate, tako da mi je ona često na meniju, a moram priznati da je volim i zato što bude gotova za 5 minuta. 

Pjesme koje vas opuštaju u ovom periodu?

Ovih dana, kao pravi tinejdžeri, slušamo MTV i nekako nam je to uvijek u pozadini upaljeno. Ja sam ljubitelj latino ritmova jer me nekako uvijek natjeraju na ples. A šta je više opuštajuće od plesa?

Imaš li za nas preporuku za neku društvenu igru?

Za porodice od 4 i više članova preporučujem igru ALIAS. Nažalost, sada je ne možemo igrati, inače igramo sa prijateljima i uvijek nas dovede do suza od smijeha.

Kako zadržati #feelgood vibru tijekom kućne izolacije?

Sve ovo će proći. Umjesto stalnog negodovanja kako nam je teško, možemo energiju usmjeriti ka tome da isplaniramo kuda sve ćemo ići, šta ćemo raditi kad sve ovo prođe. Također, možemo ovo shvatiti kao vrijeme koje nam je poklonjeno za neke aktivnosti u kući za koje nismo imali vremena - proljetno čišćenje, konačno sortiranje fotografija, učenje stranog jezika itd.

Kako prirediti mini iznenađenje za drugu osobu tijekom kućne izolacije?

Na svu sreću online trgovine nisu zatvorile svoja vrata i dostava radi više nego ikad prije. Možete naručiti neki lijep poklončić, bez da druga osoba sazna da spremate iznenađenje. Ljubav ulazi kroz želudac, tako da uvijek ostaje i ona opcija da napravite omiljeno jelo osobi s kojom “ubijate” dane u izolaciji.    


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!