TEKST: Marija Perić

DATUM OBJAVE: 4.4.2020.

Proljeće je ujedno i vrijeme kada se po prvi put odvažimo kupiti ili naručiti svoj prvi sladoled u sezoni. No #OstaniKuci inicijativa nas je inspirirala da svoj prvi ovosezonski sladoled napravimo doma.

Ako je vjerovati ovim receptima, priprema domaćeg sladoleda kod kuće uopće nije komplicirana i zahtjeva korištenje sastojaka koje već imate u svom hladnjaku ili ostavi.

Jedina stvar koja će vam teško pasti je činjenica da morate čekati da se sladoled ohladi u potpunosti.
Tri sjajna recepta za sladoled s kavom, vanilijom i Nutellom i keksima, otkrijte u nastavku.

ZDRAVI SLADOLED S BANANOM I VANILIJOM

SASTOJCI:

  • 4 zrele banane
  • mrvicu mlijeka (po potrebi)
  • ekstrakt vanilije

PRIPREMA:

Ogulite i nasjeckajte banane na komade. Položite u jednom sloju na pleh obložen papirom. Zamrznite dok ne bude jako kruto (najmanje 2 sata).

Ostavite da se banane odlede 5 minuta, a zatim prebacite u blender ili procesor za hranu. Izmiksajte do glatke smjese, strugajući stranice prema dolje i dodajući kap mlijeka prema potrebi.

Po želji dodajte ekstrakt vanilije.

Servirajte direktno iz blendera za mekanu konzistenciju. Za čvršću teksturu prebacite u duboku posudu i zamrznite 30 minuta, dok ne postane čvrsto.

SLADOLED SA KEKSIMA I NUTELLOM

Foto: freepik.com

SASTOJCI:

  • 2 šalice vrhnja
  • 2/3 šalice čokoladnog mlijeka
  • 3/4 šalice Nutelle ili bilo kojeg namaza od lješnjaka ili čokolade
  • 3/4 šalice smeđeg šećera
  • 1/2 žličice ekstrakta vanilije
  • prstohvat soli
  • 1 - 1 1/2 šalice zdrobljenih Oreo kolačića ili kolačića po izboru

PRIPREMA:

U blenderu pomiješajte čokoladno mlijeko, Nutellu, šećer, sol i vaniliju dok ne postanu kremasti i glatki.

Stavite blender u frižider dok se ne ohladi. Nakon što se ohladi, stavite u zamrzivač na 45 minuta.

Izvadite iz zamrzivača i miješajte 15-20 sekundi. Izlijte u tanjur za posluživanje, poklopite i stavite natrag u zamrzivač na još 45 minuta.

Izvadite iz zamrzivača i umutite. Dodajte Oreo kolačiće i lagano umiješajte, pa vratite u zamrzivač na još 45 minuta. Ponovite postupak još jedan do dva puta, obično samo jednom. Ostavite u zamrzivaču dok se potpuno ne sjedine, stvrdnu i ne budu spremne za posluživanje.

Ovaj sladoled će se rastopiti brže od vašeg tipičnog sladoleda kupljenog u trgovini. Poslužite odmah kad izvadite iz zamrzivača.

KLASIČNI SLADOLED OD VANILIJE

Foto: freepik.com

SASTOJCI:

  • 3 šalice punomasnog mlijeka
  • 2 šalice vrhnja
  • 1/2 šalica šećera
  • 1/4 žlice soli
  • 1 mahuna vanilije ili ekstrakt vanilije
  • 5 žumanjaka


PRIPREMA:

Umutite prvih 5 sastojaka u veliku, tešku tavu. Kuhajte na srednje jakoj vatri, često miješajući, 4 minute, ili dok se šećer ne otopi i smjesa ne postane vruća. Postepeno umutite oko 1 šalicu vruće mliječne smjese u žumanjke. Smjesu žumanjka umutite u preostalu mliječnu smjesu. Kuhajte na srednje jakoj vatri, neprestano miješajući, 8 do 10 minuta ili dok se smjesa ne zgusne.

Ulijte smjesu kroz tanko cjedilo od žičane mreže u zdjelu. Ohladite 8 do 24 sata.

Kada se ohladi, poslužite hladno i uživajte u svom domaćem sladoledu od vanilije.

***

Naslovna fotografija: freepik.com
Tekst: Marija Perić


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!