TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 27.4.2020.

Ako se ubrajate među beauty entuzijastice, vjerujemo da ste se već susreli s Instagram profilom Marine Spasojević koja s više od 120 000 pratitelja svakodnevno dijeli savjete o ljepoti.

Njena filozofija oslanja se na upotrebu prirodnih sastojaka u kozmetici i paraben free proizvoda u makeup rutini, a svoje pratitelje uvijek potiče da čitaju sastojke na ambalažama i kupuju svjesno.

Naime, Marina je kroz vlastito iskustvo i eksperimentiranje s pojedinim kozmetičkim proizvodima te prirodnim recepturama naučila puno toga o štetnim derivatima koje svakodnevno unosimo kroz razne preparate te odlučila svoje znanje podijeliti i s drugima.
Mi smo Marinu pitali kako sada izgleda njena beauty rutina - koje DIY maske priprema, kako njeguje kožu ruku, ali i kako priprema kožu za ljeto.

***

Reci nam nešto više o svojoj rutini njege lica. Je li se promijenila zbog trenutne situacije ili se držiš iste formule? Što je po tebi najvažnije u njezi lica?

Kako je sve na pauzi, tako je i koža od makeupa. Koža je konačno dobila odmor i vreme za regeneraciju ili osveženje koje joj treba pružiti bar nekoliko puta godišnje. Baš zato sam u posljednje vreme na svom Instagram profilu najviše pisala o kozmetičkim ampulama kao beauty triku za osveženje kože u sedam dana koje su oduševile i mnoge Dia Mara devojke.
Svoju beauty rutinu nisam mnogo menjala, ali moram priznati da sam uvela hijaluronski serum kao poticaj kolagenu i ne samo da se koža oseća odmorno, već je dobila i svež sjaj.
Dobra hidratacija je ključ svega što želimo postići s našom kožom.

3 proizvoda za njegu lica bez kojih ne možeš zamisliti dan?

Umivalica, sada se sve više okrećem onim kremastim, obogaćenim karite maslacem ili kaolinom i uljima kao što su ulja od sjemenki grožđa. Izvanredno je otkriće kako prirodna ulja lepo čiste masnoće s kože, ne oštećujući i njen prirodan sebum, što nije slučaj s agresivnim gelovima za čišćenje kože.
Drugi proizvod je tonik od lavande, toliko ga moja koža voli da ga pravim sama, kako nikada ne bih ostala bez istog. Predivno umiruje, a opet ima i potrebno antibakterijsko dejstvo za kožu.
Kao treći je uvek neki serum jer kada je serum kvalitetnog sadržaja, on može i kremu baciti u zaborav (smijeh) i pružiti koži mnogo dobrih efekata.

Kojim se prirodnim DIY maskama za njegu lica i kose uvijek vraćaš?

Omiljeno mi je sve što mogu ukrasti s kuhinjskih polica pa tako najpre ovsene pahuljice i smućkati masku koja deluje ujedno i kao piling za kožu lica. Potrebno vam je ½ šolje ovsenih pahuljica i neko vaše omiljeno ulje za negu kože, ako delujete na masnu i problematičnu kožu, birajte ulje čajevca.
Ovsene natopiti s toliko vode da se napravi pasta i potom dodati par kapi ulja u tako gotovu pastu ovsenih i vode. Naneti na čistu kožu lica i deset minuta uživajte u detoksu koji će ova maska pružiti koži. Prilikom umivanja, ovsene će se ponašati kao piling i to daje onaj najlepši osećaj mekoće nakon ove maske. Za kosu uvek dobro poznati kokos, malo njegovog ulja i kokos vode, a potom i ulje ricinusa. Kad god imam vremena, utrljam ih u koren dlake i uživam u bombi vitamina koju ovi sastojci nude. Ako ne hranimo koren, ne možemo očekivati ni lepu, sjajnu dlaku.

Kako njeguješ nokte i ruke tijekom #OstaniKući?

Velika je prednost prirodnih krema za ruke činjenica da su često obogaćene sjajnim uljima, koja su ujedno i hrana noktima. Izdvajam jojoba ulje, ružino, ricinus i kokos, ali i shea maslac. I koža ruku i nokti su zahvalni kada dobiju za negu ove sastojke jer koža ruku postaje bogato hidrirana, a nokti ne pucaju.

Kako pripremiti kožu za ljeto?

Dug period mog života je leto prolazilo bez dobivene lepe preplanulosti :) a da se koža prethodno ne zacrveni. Danas je to potpuno druga situacija i rado pričam o tome na svom profilu. Priprema se sastoji od obaveznog pilinga kože tela koji će ukloniti sve odumrle ćelije kože, a zatim dobra hidratacija prirodnim maslacima obogaćenim uljima. Takva koža je spremna za izlazak na sunce, najpre krenuti s visokim zaštitnim faktorom, a kako dobivate boju, faktor se može i malo smanjiti. Tako ćete na zdrav način biti spremni za sve lepršave odjevne komade jer je kvalitetna hidratacija kože ključ dobrog izgleda.

Koje proizvode najčešće koristiš u ljetnoj sezoni?

Letni period je period proizvoda na bazi aloe vere, od prskalica za kožu lica do losiona koji je sadrže. Aloe vera je sastojak bez kog leto ne treba proći, spas je i osveženje u tim vrelim danima.

Kako se opuštaš i zadržavaš #FeelGood raspoloženje u ovom periodu?

Moram priznati da na svojim društvenim mrežama nisam objavljivala ništa vezano za ovu temu, smatrala sam da ćemo #feelgood raspoloženje održati kreiranjem dobrih osećanja i pridavanjem pažnje lepim i korisnim informacijama jer ono čemu pridaješ pažnju, RASTE.
Ja sam porasla u broju pročitanih knjiga i isprobanih novih zdravih recepata. :)

Najbolji beauty savjet koji si dobila?

Đumbir kao sastojak za lepotu i iznutra i spolja. Sjajan je kao čaj koji će odraditi mini detox želuca i time se odraziti na vašu kožu i osećaj povećane energije, ali i kao saveznik spoljašnje lepote. Ekstrakt kore đumbira ponaša se kao „pegla“ za kožu pa će mnogim damama koje ovo čitaju značiti i za utjecaj na celulit i pripreme za letnje dane kroz losione koji ga sadrže. Mogu ga koristiti dame s različitim tipovima kože.
Ima još nekih, ali ovaj je poslednji i trenutno najbolji. :)


Bonjour

Zašto ova doktorica kaže ne “Instagram osmijehu” – i kako vam to čuva zdravlje?

TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak

Zašto ova doktorica kaže ne “Instagram osmijehu” – i kako vam to čuva zdravlje? Zašto ova doktorica kaže ne “Instagram osmijehu” – i kako vam to čuva zdravlje?

Sa skoro dvije decenije iskustva u ortodonciji, prim. dr. Jasmina Grabus jedna je od onih doktorica koje ćete prepoznati po odmjerenim riječima, dubokom znanju i potpunoj posvećenosti svakom pacijentu.

Iako se dosad rijetko oglašavala javno, sve veći broj netačnih informacija na internetu potakao ju je da počne dijeliti svoje znanje i iskustvo – ne iz želje za popularnošću, već iz potrebe da zaštiti zdravlje pacijenata i ukaže na važnost kvalitetne, sigurne ortodontske prakse.

 

jasmina-grabus_stomatolog_3_bonjour_ba

prim. dr. Jasmina Grabus  
 

U intervjuu za Bonjour.ba, govori o estetici i funkciji zuba, zašto zagriz dolazi prije osmijeha, kako pogrešne navike u disanju i gutanju utiču na zdravlje, ali i zašto nikada ne objavljuje slike svojih pacijenata.

 

Doktorice, dugi niz godina ste prisutni u svojoj struci, ali vas šira javnost tek sada upoznaje. Šta vas je potaknulo da se više oglasite javno, kroz društvene mreže i intervjue?

Internet je slobodna zona gdje bilo ko ko ima neko mišljenje može to podijeliti. I to je apsolutno uredu za veliki broj tema, tako i treba biti, to je ljepota današnjeg doba. Ali kada se radi o zdravlju, ne treba baš svakoga slušati. Evidentan je porast netačnih, štetnih informacija na internetu u vezi sa stomatologijom, a posebno ortodoncijom. 

 

jasmina-grabus_stomatolog_2_bonjour_ba
Foto: @suvorovaannya


Kroz rad sa svojim pacijentima i kroz pitanja koja mi postavljaju, a i kroz ono što sama čitam i gledam na internetu, primijetila sam dosta pogrešnih navoda i uputa. Sve to je meni, kao ortodontu sa skoro dvije decenije iskustva lako prepoznati, ali neko ko tek razmišlja o terapiji ne može i takve informacije mogu izazvati više štete nego koristi.

Iz svega toga sam odlučila da podijelim svoje znanje sa širom publikom, kako bi se skrenula pažnja na ono što je zaista važno, a što se često zanemaruje u moru površnih i senzacionalnih sadržaja.

Ortodontske terapije često se percipiraju kroz prizmu estetike – “ravni zubi = lijep osmijeh”. Koliko je, iz vašeg iskustva, važnija funkcija zuba od same estetike?

Smatram da pacijenti često nisu svjesni koliko su pravilna funkcija zuba i pravilan zagriz važni za cijeli organizam i da oni utiču na naš govor, disanje, gutanje, i sve ostale sisteme u organizmu. 

Često se bježi u brza rješenja, koja na prvu izgledaju fantastično, pravi “instagramski osmijeh” kako to mnogi vole nazvati, ali niko ne razmišlja o tome šta se dešava nekoliko godina, ili u nekim slučajevima čak i nekoliko mjeseci poslije, i kako ti brzi tretmani mogu uzrokovati veliku štetu. Ortodontska terapija u prosjeku traje oko dvije godine i to je period koji se ne može ubrzati bez posljedica. 

 

 

Poznato je da ste “old school” doktorica – ne prihvatate odmah svaku novu tehniku. Zašto je to važno za pacijente?

Jesam, ja sam ta “stara škola” kako je mnogi nazivaju. To ne znači da ne pratim sve novosti u svijetu ortodoncije i nove tehnologije koje se pojavljuju brže nego ikad. Ja nikada ne gledam pacijente kao “eksperimente”, za mene su njihovo zdravlje i sigurnost na prvom mjestu. 

Upravo zato u svojoj praksi ne koristim ništa za šta ne postoje opsežna klinička ispitivanja i validacija od uvaženih kolega sa dugogodišnjom praksom. 

 

 

Zašto nikada ne objavljujete slike usta svojih pacijenata, čak ni anonimno?

Slike ne objavljujem zato što smatram da je privatnost pacijenata svetinja. Ne objavljujem čak ni kad mi pacijenti sami pošalju poređenja svog novog osmijeha sa starim. 

U moru before/after slika koje možemo vidjeti na internetu danas, stotine pacijenata sa kojima sam radila cijene upravo to što proces nastanka njihovog novog osmijeha ostaje samo njihova privatna informacija. Po završetku pregleda često znam reći pacijentima da uživaju u svom novom osmijehu i da i ne gledaju kako je to prije bilo, nego da se fokusiraju na ono kako je sada. 

 

 

Mnogi ne znaju koliko su zubi povezani s našom psihom. Možete li nam pojasniti na koji način stres, emocije i psihičko stanje utiču na zdravlje usta?

Najčešća prva posljedica hroničnog stresa bude primijećena upravo na zubima. Dobila sam dosta pitanja i govorila o škripanju zuba, pojavi koja dovodi do oštećenja gleđi, zubnog mesa, abrazije zuba. Stres se manifestuje i na mišiće glave i vrata, često budu bolni i napregnuti. Posljedično to postaje problem koji se prenosi i na ostatak organizma. 

 

 

Šta biste poručili svima koji biraju ortodonta ili razmišljaju o nekoj intervenciji – kako da pravilno odaberu kome će povjeriti svoje zube?

Mislim da je najvažnije da potražite doktora koji postavlja prava pitanja, koji vas sluša i posvećuje dovoljno vremena. Doktor koji se drži ortodontskog protokola koji podrazumijeva pregled, potrebna snimanja, otiske vilica i temeljitu analizu.

 

 

Brzina i ortodoncija teško idu zajedno. Provjerite kakva rješenja vam doktor nudi. Povjerenje, komunikacija i dobra saradnja su temelj dobrog odnosa između ortodonta i pacijenta. 

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!