TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 13.2.2024.
Film One day, s Anne Hathaway i Jim Sturgessom u glavnim ulogama, mnogima je još uvijek omiljena romantična drama/komedija.
Možda se taj film nalazi i na vašoj listi omiljenih, možda ga pak nikada niste pogledali. U svakom slučaju, serija koja je urađena prema istoimenom romanu Davida Nichollsa kao i film, osvojila je publiku diljem svijeta pa preporučujemo da se spremite na binge watching.
Sudeći prema reakcijama onih koji su ju već pogledali, ovo je ona vrsta serije koju ćete pogledati u jednom dahu. Kroz 14 epizoda, prikazan je život Emme Morley koju glumi Ambika Mod i Dextera Mayhewa (Leo Woodall). Njihova priča počinje 1988. godine kada su prilikom proslave diplome proveli zajedno jednu euforičnu večer.
Foto: @netflixid
Priča prati njihove živote kroz narednih 20 godina, u kojima se jedno drugom s vremena na vrijeme pojave i opet nestanu iz života. To je šarmantna serija o prijateljstvu i ljubavi, ispunjena nadom i srećom, ali i tugom.
Oštra i iskrena, Emma dobro poznaje Dexterovu reputaciju zavodnika. Iako je očarana njegovom pažnjom, nema iluzija o njegovim pravim namjerama s njom. Svjesna je i da imaju potpuno različite vizije života. Emma ima jasan plan za sebe i nalazi smisleni posao kao učiteljica, ali karijera u pisanju i strastvena veza čine joj se nedostižnima.
Foto: @netflixid
Dexteru nedostaje motivacija kroz život, ali njegovo imućno odrastanje daje mu sigurnost. Ta arogancija ga dovodi do toga da često, svjesno ili nesvjesno, iskorištava svoje voljene. Uz to, našao se na karijernom putu koji ga izlaže javnosti te se brzo susreće s radostima, ali i zamkama slave.
Foto: @netflixid
Mod i Woodall imaju lijepu kemiju koja se kreće između duboke intimnosti i senzualne napetosti. Umjesto da se kroz seriju osuđuju Dexter, Emma i ljudi oko njih zbog pogrešaka, serija zapravo pažljivo prati njihove odluke, prikazujući kako se odražavaju na sve aspekte njihovih života.
Foto: @netflixid
"One Day" je omaž prijateljstvu i onima koji daju smisao našim životima kroz godine. Da ne bismo radili detaljniji spoiler, ostavljamo vas s ovom kratkom recenzijom i trailerom koji će vas povući da što prije odvojite vrijeme za Netflix i binganje.
https://www.youtube.com/watch?v=WlopfWYGBh4
* * *
Naslovna fotografija: @netflixid
TEKST: Bonjour.ba - PR
Žiri Takmičarskog programa - igrani film 31. Sarajevo Film Festivala čine reditelj i scenarist Sergei Loznitsa (predsjednik), glumac Dragan Mićanović, reditelj, scenarist i glumac Emanuel Pârvu, rediteljica i scenaristica Ena Sendijarević te festivalska direktorica Tricia Tuttle.
Oni će dodijeliti nagrade Srce Sarajeva, a dobitnici će biti objavljeni na ceremoniji dodjele u petak, 22. augusta.
Predsjednik žirija
Sergei Loznitsa
Reditelj i scenarist, Ukrajina
Sergei Loznitsa rođen je 1964. godine u Baranovitchima, SSSR (sada Bjelorusija), a odrastao je u Kijevu, Ukrajina, diplomiravši na Fakultetu za primijenjenu matematiku pri Kijevskom politehničkom institutu 1987. godine. Od 1987. do 1991. godine radio je kao naučnik na Kijevskom institutu za kibernetiku, specijaliziran za istraživanje umjetne inteligencije. Diplomirao je 1997. godine na Ruskom državnom institutu za kinematografiju (VGIK) u Moskvi.
Loznitsa snima filmove od 1996. godine. Režirao je 28 nagrađivanih dokumentarnih filmova i pet igranih filmova. Njegov debitantski igrani film „Sreća moja“ (2010) premijerno je prikazan u konkurenciji u Cannesu. Njegovi filmovi su višestruko nagrađivani, pa je tako, između ostalih, osvojio nagradu FIPRESCI na Festivalu u Cannesu za film „U magli“ 2012. godine te nagradu za najboljeg reditelja u sekciji Un Certain Regard festivala u Cannesu za igrani film „Donbass“ 2018. godine.
Godine 2013. osnovao je filmsku produkcijsku kompaniju ATOMS & VOID. Sa sjedištem u Evropi od 2001. godine, nastavlja da radi i na dokumentarnim i na projektima fikcije.
U znak priznanja za njegov izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti, na 28. Sarajevo Film Festivalu (2022) prikazana je retrospektiva filmova Sergeia Loznitse te mu je uručeno priznanje Počasno Srce Sarajeva.
Dragan Mićanović
Glumac, Srbija
Dragan Mićanović je srpski glumac poznat po svom radu u filmu, pozorištu i na televiziji. Diplomirao je na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti, a priznanje je stekao kroz brojne filmske i televizijske uloge, kao što su domaći hit „Lajanje na zvezde“ (1998), i međunarodne produkcije „Coriolanus“ (2011) i „Rocknrolla“ (2008).
Istaknuti je član Jugoslovenskog dramskog pozorišta od 1993. godine. Posebno se ističe njegova uloga Fortinbrasa u produkciji „Hamleta“ Globe Theatrea u Londonu.
Skorija dostignuća uključuju njegovu ulogu Zorana Đinđića u seriji „Operacija Sablja“ (2024), koja je osvojila nagradu za najbolju glumački ansambl na Canneseries, i ulogu Tome Buzova u filmu „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ (2024), dobitniku Zlatne palme za najbolji kratki film na festivalu u Cannesu, nominovanom za nagradu Oscar®. Dobitnik je brojnih prestižnih glumačkih nagrada.
Emanuel Pârvu
Reditelj, scenarist i glumac, Rumunija
Reditelj i glumac Emanuel Pârvu, profesor i doktor nauka, suosnivač je prvog diplomskog programa filmske glume na Univerzitetu Ovidius u Rumuniji.
Njegovi filmovi istražuju porodičnu ljubav („Meda ili ne tako lijepa strana stvari“, „Mikado“). „Tri kilometra do kraja svijeta“ premijerno je prikazan u Cannesu 2024. godine u takmičarskoj konkurenciji, dobio je Queer palmu, a bio je i rumunjski kandidat za nagradu Oscar®. Film je osvojio Srce Sarajeva za najbolji film na Sarajevo Film Festivalu (2024) te nagradu za najboljeg reditelja na Jerusalem Film Festivalu.
Glumio je u više od 30 filmova, sarađujući s ključnim rumunskim rediteljima Novog vala.
Ena Sendijarević
Rediteljica i scenaristica, Bosna i Hercegovina / Nizozemska
Ena Sendijarević je bosanskohercegovačko-nizozemska scenaristica i rediteljica. Studirala je teoriju filma u Amsterdamu i Berlinu prije nego što je diplomirala na Nizozemskoj filmskoj akademiji 2014. godine.
Njen debitantski igrani film „Take Me Somewhere Nice“ (2019) izabran je za ACID program na Filmskom festivalu u Cannesu i osvojio je nagrade, uključujući Srce Sarajeva za najbolji film i Specijalnu nagradu žirija na IFFR-u. Njen kratki film „Uvoz“ (2016) premijerno je prikazan u okviru Cannes Directors’ Fortnight i bio je nizozemski kandidat za nagradu Oscar®.
Njen drugi igrani film „Slatki snovi“ (2023) premijerno je prikazan na festivalu u Locarnu, gdje je osvojio nagradu Pardo za najbolju glumačku izvedbu. Film je bio nizozemski kandidat za nagradu Oscar® 2024. godine.
Iste godine časopis Variety uvrstio ju je među 10 reditelja koje treba pratiti.
Tricia Tuttle
Festivalska direktorica, SAD
Od aprila 2024., Tricia Tuttle odgovorna je za kreativno usmjeravanje i upravljanje Međunarodnim filmskim festivalom u Berlinu.
Imala je više rukovodeće uloge u Britanskom filmskom institutu (BFI), BAFTA-i i Nacionalnoj filmskoj i televizijskoj školi (NFTS).
Prije nego što se pridružila Berlinaleu, vodila je program režije na NFTS-u, a prethodno je bila u BFI-ju deceniju, gdje je postala direktorica festivala, upravljajući BFI London Film Festivalom i BFI Flare: London LGBTQIA+ Film Festivalom.
Predstavljena je u Varietyjevom International Women's Impact Reportu te u Variety500. Magistrirala je filmske studije na BFI i Birkbeck i diplomirala književnost i radio, televiziju i film na Univerzitetu Sjeverne Karoline u Chapel Hillu.
31. Sarajevo Film Festival bit će održan od 15. do 22. augusta 2025. godine.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!