TEKST: Bonjour.kolumnistica
DATUM OBJAVE: 30.8.2023.
Street food festivali okupljaju na jednom mjestu kuhare i entuzijaste koji nam serviraju svoju kreativnost i kulinarsko znanje u obliku ukusnih jela te sve gurmane koji žele probati nova jela i provesti večeri u ugodnoj atmosferi i ambijentu.
Street food festivali postali su pravi gastro fenomeni koji promoviraju kulturnu raznolikost i omogućavaju lokalnom stanovništvu da iskusi okuse i tradicije različitih kultura. Ovakvi događaji doprinose jačanju osjećaja zajedništva i povezanosti među ljudima, dok turistima pružaju doživljaj autentične kulture i atmosfere mjesta kroz hranu i događaje na festivalu.
U srcu Mostara, na platou iza Stare gimnazije, u tijeku je drugo izdanje Moba Street Food Festivala koje traje do nedjelje 3.9., a mirisi ukusne hrane i zvuci dobre muzike već danima se šire gradom. Moba Street Food Festival na jednom mjestu okuplja odlične izlagače koji pripremaju tradicionalna jela na inovativan način, ali i nude različita jela svjetskih kuhinja.

Nutricionistica Nevena Pandža
Samo za Bonjour.ba nutricionistica Nevena Pandža je odlučila podijeliti 5 jela koja su je oduševila na Moba festivalu hrane.
Jela na Moba Street Food Festivalu koja će vas odvesti na gastro putovanje svijetom:
Profa 23
,,Glavni ambasadori azijske kuhinje u Hercegovini, chef Matej Šušak i gastro tim Profa 23, za mene je i ove godine nezaobilazna kućica na Moba Street Food festivalu. Iskustvo rada u različitim državama, osvojene festivalske nagrade i pozitivni komentari prisutnih, po meni uvijek govore o predanosti tima, ljubavi prema kuhanju te istinskom iskustvu degustatora.
Istaknula bih odlični korejski sendvič koji je napravio pravi “gastro boom” u Hercegovini, a sastoji se od piletine koja je aromatizirana i karamelizirana u korejskom umaku te se fantastično sljubljuje s coleslaw salatom u hrskavom pivskom pecivu.

Foto: Marko Šotra
Sombrero
Sombrero je gastro kutak iz Sarajeva, a za nas u Mostaru novi street food brend na festivalskoj sceni. Prepoznatljivi su po ukusnoj meksičkoj hrani, a prisutne su oduševili popularnim meksičkim jelima poput burrita, tacosa i quesadilla te hrskavim nachosima kao zalogajčićima uz piće za ekipu.
Kvalitetni sastojci, odlična priprema, karakteristični začini i zabavna ekipa, recept je koji mi se svidio. Budući da jako volim meksičku hranu, preporučujem sočne Veggie tacose sa svježim i grilanim povrćem, grahom, sirom i umacima. Svi mesoljupci mogu izabrati opcije s piletinom ili junetinom.

Foto: Marko Šotra
Chef's bites by Božo Ćorić
Božo Ćorić, inovativni je 25 - godišnji kuhar iz Širokog Brijega koji svoju viziju promicanja lokalne i tradicionalne kuhinje pretače u ukusna jela. Dobitnik je gastro nagrada lokalne publike te pobjednik u ribljoj kategoriji na prestižnom natjecanju u Turskoj i Libanonu gdje osvaja i nagradu za najbolje jelo u mesnoj kategoriji.
Probala sam nagrađeno riblje jelo koje je bilo baš “po mojoj mjeri”: Ragu od pastrve s tortiglionima. Ukusna pasta sa salsom i komadićima pastrve, posuta prahom od peršina, parmezanom i tostiranim lješnjakom sadržava svu toplinu ljeta i mediteranske kuhinje.

Foto: Nevena Pandža
Chef Severin Terzić
Chef kuhinje poznatog mostarskog restorana i kuhar s Michelinovom preporukom, Severin Terzić, poželio je svoje vještine iz moderne kuhinje prebaciti u festivalsku kućicu te istražiti festivalsku scenu i okusiti energiju ljubitelja street food hrane.
Kod njih bih preporučila internacionalno jelo kreirano po chefovoj specijalnoj recepturi: Veal wrap. Sastoji se od sporo pečene teleće plećke u tortilji, začinjene sa zrnatim senfom i kremom od celera i hrena. Spoj različitih okusa koji budi sva čula.

Foto: Marko Šotra
Sky - Artisan gelato
Da su svjetski specijaliteti različitih država ove godine na Mobi, dokazuje i Sky - Artisan gelato, prva Gelateria u Mostaru i okolici koja koristi isključivo najbolje namirnice u proizvodnji tradicionalne talijanske poslastice - gelata.
Voćni, mliječni, orašasti, čokoladni okusi - ljubitelji gelata i oni željni osvježenja u ovim vrućim ljetnim danima, pronaći će okus za sebe. Preporučujem kremasti gelato od pistacije koji se radi od ručno rađenih pasti od pistacija i lješnjaka te osvježavajući gelato od svježe maline. Svi njihovi sladoledi su vegetarijanski i bez glutena, a svi voćni su i veganski.

Foto: Marko Šotra
Uživanje u hrani i isprobavanje novih jela ima mnoge važne prednosti iz psihološkog, socijalnog i emocionalnog aspekta, zato se odvažite i kad god ste u mogućnosti dijelite hranu s drugima, jedite svjesnije u datom trenutku i eksperimentirajte s novim jelima. Time proširujete svoj jelovnik drugačijom kombinacijom namirnica i začina, a osjetilima dajete poklon koji će dugo pamtiti.'' - kazala je Nevena.
* * *
Naslovna fotografija: Marko Šotra
TEKST: Lamija Muratagić
Među prvima smo posjetili novi Strossa Fine Bistro, smješten u Strossmayerovoj 3. Adresu s upečatljivim interijerom koji potpisuje Studio ZEC i kuhinjom koju predvodi chef Safet Salihović. Zbog onoga što smo probali s menija, brzo ćete razumjeti zašto je na The Bonjour. list.
Strossa Fine Bistro je nova sarajevska adresa za koju se već sada vidi da neće ostati samo odgovor na pitanje gdje večerati ove sedmice. Upravo takva mjesta čuvamo za The Bonjour.list, naš izbor adresa koje imaju karakter, atmosferu i razlog zbog kojeg im se želite vratiti.
Među prvima smo imali priliku posjetiti ovaj restoran i izašli s vrlo jasnim zaključkom: o interijeru ćete vjerovatno pričati odmah, ali zbog kuhinje ćete se vratiti.

Probali smo nekoliko jela s menija koji potpisuje chef Safet Salihović, a prostor, iza kojeg stoji Studio ZEC, već na prvom koraku daje do znanja da je Strossa zamišljena kao restoran s više od jednog raspoloženja. Ovdje ambijent ne radi samo kao pozadina. On uvodi u priču, mijenja ritam boravka i daje svakom dijelu dana svoj ugao.

Strossa se ne otkriva odjednom. Prostor je osmišljen u nekoliko ambijentalnih cjelina, pa restoran ne djeluje kao samo jedna scena, nego kao mjesto koje mijenja ritam ovisno o tome gdje sjedite i u kojem dijelu dana ga posjećujete.
Prvi dio, odmah pri ulazu, je okrenut dnevnim susretima. Svijetao je, otvoren i dovoljno topao da u njemu odmah možete zamisliti brunch, jutarnju kafu ili susret koji počne kao kratka pauza, a nastavi se dugo u dan zbog prostora koji ima mirnu, nenametljivu dinamiku. 

Drugi ambijent, oblikovan kroz dublje bordo tonove, uvodi potpuno drugačiju atmosferu. Intimniji je i taktilniji, s dozom filmske energije koja se oslanja na boju, svjetlo i osjećaj izdvojenosti. To je prostor za koktel, duži razgovor i večeru u kojoj se tempo namjerno usporava.

Na spratu se otvara treća perspektiva. Pogled odozgo daje restoranu novu prostornu dubinu, dok izdvojeniji lounge dio djeluje kao diskretna zona za ručak, privatni susret ili trenutak u kojem želite ostati dio atmosfere, ali je posmatrati iz malo mirnijeg ugla.


Kod restorana koji već na ulazu postavi ovako snažan vizuelni standard, kuhinja prirodno postaje dio istog očekivanja. Zanimalo nas je može li kuhinja izdržati isti nivo očekivanja ?
U Strossi, može. I to vrlo sigurno. 
S menija smo probali krokete od piletine, beef tartare, Biftek & Pomme Anna i sticky toffee pudding. Dovoljno različit izbor da se osjeti smjer kuhinje chefa Safeta Salihovića. Ono što možemo reći je: precizna izvedba, pažnja prema teksturi i detalji koji svakom jelu daju dodatni sloj. 
Kroketi od piletine stigli su prvi i odmah pokazali da Strossa poznate okuse ne tretira kao sigurnu zonu. Piletina, bešamel, tartuff mayo i pileći jus složeni su u zalogaj koji ima udobnost comfort hrane, ali i preciznost dobrog bistroa. Hrskava korica, mekana sredina i jus koji daje dublji, slaniji završetak. Dovoljno jednostavno da ga poželite odmah, a ujedno izvedeno tako da ga zapamtite.

Beef tartare dolazi sa sjeckanim biftekom, koštanom srži, integralnom focacciom sa ružmarinom, aiolijem i kiselim shallotom. Bogat i odmjeren. Koštana srž daje punoću, shallot unosi svježiji rez, focaccia donosi teksturu, a aioli sve povezuje bez teške ruke. 
Biftek & Pomme Anna donosi klasični restoranski trenutak, izveden s mirnom sigurnošću. Sous vide biftek, pomme Anna, jus i peršun aioli složeni su tako da svaki element ima jasnu ulogu. Meso ostaje centar tanjira, pomme donosi slojevitu, puterastu teksturu, a jus daje dubinu koja jelu ostavlja lijep, zaokružen završetak.
Za kraj, sticky toffee pudding. Biskvit od hurme i rogača, toffee karamela i sladoled od pečene banane. Ovo je desert koji se jede polako prvih nekoliko sekundi, a onda već razmišljate da li je okej naručiti još jedan. Topao, taman, karamelast, s dubinom rogača i sladoledom od pečene banane koji zvuči kao prilog, a završi kao razlog zbog kojeg ga pamtite. 

Nakon onoga što smo probali, jasno je zašto Strossa Fine Bistro ima mjesto na The Bonjour. list. Zbog upečatljivog interijera, kuhinje koja prati isti nivo pažnje i tanjira zbog kojih novu sarajevsku adresu već sada preporučujemo dalje.
Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Foto: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!