Nešto drugačiji putopis kroz zavodljivu Siciliju i njene šarmantne gradove - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Nešto drugačiji putopis kroz zavodljivu Siciliju i njene šarmantne gradove

Tekst:

Bonjour.ba

PUTOVANJA
2.9.2016.

Svaka zemlja ima svoj sjever i jug. U Velikoj Britaniji su primjerice južnjaci bogatiji, obrazovaniji i staloženiji od sjevernjaka. Nešto slično je i u Francuskoj. U Italiji je pak obrnuto. Tu vlada uzrečica: „Tuga s juga!“ dok je sjever zemlje mnogo bolje organiziran. Dok je narod po mnogočemu mirniji, na jugu je vladavina savršenog nereda, a koliko nered može biti zavodljiv najbolje se može svjedočiti na Siciliji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko god je ikada pogledao trilogiju Kuma (a tko nije obavezno neka to učini što prije) barem na trenutak je poželio posjetiti otok i mjesto iz kojeg je iznikla slavna filmska obitelj američkog podzemlja 20. stoljeća i don Vito Corleone, prema mnogim kritičarima najbolji lik filmske umjetnosti ikada, kojeg su u filmu utjelovili neponovljivi Marlon Brando i vječni srcolomac Al Pacino. Uglavnom, Sicilija je desetljećima sasvim opravdano bila mjesto koje se poistovjećivalo s mafijom, trgovinom narkoticima, ljudima, oružjem, ma nema čime ne. Međutim, ploča se polako mijenja te Sicilija postaje mjesto želje za mnogobrojne mlade Europljane željne dobrog provoda, prekrasnih plaža te neodoljive lakoće života.

Iz Napulja smo krenuli trajektom koji je u startu kasnio sat vremena, jer izgleda kako na jugu vrijeme nema pretjerano značenje, a koji je stigao sat vremena ranije nego što je trebao u luku glavnog grada Sicilije – Palermo. U sedam sati ujutro u Palermu skoro pa ništa ne radi, tek pokoji automobil prođe i gdjegod koji vozač kočija koji viče za turistima nudeći im prijevoz do željene adrese. Ove vozače kočija s konjima smo gledali svaki dan i Palermo ih je prepun, što na kraju čini da grad po velikoj vrućini miriše na konjušnicu. Nakon cijele noći vožnje u trajektu i spavanja na spojenim foteljama, jer očito je upravo to stolica za spavanje kada rezervirate karte za trajekt (preporuka: ukoliko mislite ići trajektom bilo gdje, obavezno sebi rezervirajte kabinu, jer za stolice za razvlačenje nitko nije dovoljno avanturistički raspoložen, a kralježnica će vam biti zahvalna), žarko smo željeli kavu. Prvi otvoreni kafić koji smo pronašli bio je na piazzi San Domenico. Tamo smo shvatili kako je engleski jezik ovdje samo jezik koji po njima govore tamo neki ljudi, ali ne i oni. Proputovanje po jugu Italije me je naučilo za budućnost, da u Italiju, uvijek nosim riječnik talijanskog jezika sa sobom, ali i kako južnjaci imaju mnogo strpljenja dok gledaju nas kako im rukama i nogama objašnjavamo neobjašnjivo.

na trajektu

Palermo se tek navikava na turiste u većem broju. Zbog toga i nije pretjerano otvoren prema strancima koji su došli u posjetu, međutim, postao je dom ljudima različitih nacionalnosti i rasa, što je nama bilo neobično s obzirom kako je uvriježeno mišljenje da je Sicilija tradicionalna i kako nije otvorena novom. Još jedna predrasuda s kojom smo došli bila je i prisutnost sicilijanske mafije, jer poznato je kako je upravo Palermo „njihov“ grad. Svi naši sugovornici su nas međutim uvjerili kako to ne treba biti naš problem jer turisti im nisu zanimljivi. Nisu se izjasnili kako je pak njima.

palermo konji

Naš apartman je bio u ulici Vittorio Emanuele na pola puta između katedrale i slavnog baroknog raskrižja Quattro Canti u kojem se presjecaju ulice Vittori Emanuele i ulica Maqueda. Savršeno mjesto za istraživanje grada.

quatrocanti putopis italija 3

quatrocanti putopis italija 2

Primjetili smo kako trgovine i maleni kafići nemaju nekog pretjeranog reda u radu, odnosno otvaraju kako je kome volja, tako da primjerice nećete moći dva dana za redom otići i kupiti kruh u istu trgovinu u isto vrijeme. Srećom točno ispod našeg apartmana bila je malena kafeterija koja je otvarala u devet ujutro i bila otvorena do pet popodne, a vlasnica je pričala engleski jezik jer je godinama radila na brodovima kao konobarica. Ona prezire tu opuštenost i nezainteresiranost ljudi u Palermu za turizmom. Svjesna je kako bi svi mogli jako dobro živjeti od toga. Primjerice sezona kupanja ovdje traje više od pet mjeseci godišnje, a temperature u siječnju se rijetko kada spuštaju ispod 14 stupnjeva što znači da je cijela godina zapravo odlična za posjete i istraživanje Sicilije. Očita nespremnost grada da se suoči s većim brojem turista je evidentna na svakom koraku, međutim, s obzirom koliko malo država Italija mari za svoj jug i ovo je dobro. Prekrasni Palermo krije toliko fantastičnih lokacija za istraživanje i prepun je kulturno povijesne baštine. Katedrala, palače, trgovi i ulice otkrivaju grčko, rimsko, arapsko i normansko prisustvo tijekom stoljeća. Kažu kako je jedan dan dovoljan da se obiđe ovaj grad, međutim, mi smatramo da kako biste ga upoznali i zaista uživali u njemu potrebno ih je barem još nekoliko.

Iako smo mi bili tri dana, smatram kako je i to premalo za uživanje u njemu. Od sedam sati svaku večer ulica Maqueda zatvorena je za automobile, tako da se pretvori u veliko šetalište te od Quattro canti pješke za desetak minuta možete stići do trga Giuseppea Verdija i kazališta Teatro Massimo, najvećeg u Italiji i trećeg najvećeg u Europi. Teatro Massimo svojom grandiznošću i ljepotom zaista oduzima dah. Za operoljupce to je jedno od najpoželjnijih kuća u kojoj bi se slušala opera. Kažu da je Palermo pravi operni grad s mnoštvom svojih kazališta, a osim spomenutog grijeh je ne spomenuti i kazalište Politeama Garibaldi koje je u novije vrijeme pozornica za mnogobrojne koncerte radije nego opere i kazališne predstave.

teatromassimo

teatro massimo1

politeama3

politeana1

Via Maqueda je izvrsna ulica za šetnju, razgledavanje i kupovinu. Uličice koje se uključuju u Maquedu kriju pregršt restorana za finu večeru ili koktel barova za piće prije spavanja i uživanje u noći u glavnom gradu Sicilije. Što se tiče noćnog života, Palermo zaista ima mnogo za ponuditi, a ni ovdje vam nije potrebno mnogo novca. Koktel možete popiti za 6 KM, a uz svako alkoholno piće koje naručite poslužit će vam i nešto za prigristi: bademe, kikiriki, kanapeiće ili nešto slično. Opuštena atmosfera i prijateljski nastrojeni Sicilijanci će vam pomoći da se opustite i odlično zabavite. Vaše je samo da donesete dobru volju.

palermo ulice italija putopis 7

palermo ulice italija putopis 6

palermo ulice italija putopis 5

palermo ulice italija putopis 4

palermo ulice italija putopis 2

U gradu imaju četiri velike tržnice, a mi smo posjetili dvije. Prvo tržnica Ballaro koja je poznata i kao arapska jer joj ime potiče od starog arapskog naziva za Palermo – Balarm,  je jedna od najstarijih u gradu. Ovdje možete pronaći sve, od igle do lokomotive kako se kaže. Ako ste plahi, pripremite se na česte trzaje dok šetate tržnicom jer česta dovikivanja grlatih starijih prodavača istraumirat će vas. Kažem iz iskustva. Dok mnogima to ne smeta jer nisam vidjela da se itko osim mene trza, ja sam imala problema, jer prvo što iznenada počnu vikati, a drugo što taj talijanski kojim se oni dovikuju ni ne zvuči poznato. Poznato je kako Sicilijanci imaju svoj talijanski jezik. Premda, moram priznati, otišla bih tamo ponovno. Ovdje osim što možete kupiti svježe namirnice za ručak, možete se obući od glave do pete za jako malo novca, iako, doduše morate biti dosta petitte kako bi stali u te modele odjeće. Ono što Ballaro nudi je i nekoliko trgovina s vintage odjećom i sitnicama poput figurica, naočala, šalica i pripadajućih pladnjeva za čaj ili pak monokl, ako imate pretjeranu želju da posjedujete monokl. Sljedeća tržnica koju smo posjetili je Capo koja nudi pregršt svježeg voća, povrća i ribe, ali i već spremnih jela koja su smiješno jeftina, a neopisivo ukusna. Cijene svježeg organskog voća i povrća su ovdje sitnica jer otok je poznat po plodnoj zemlji koja daje najsočnije plodove. Tako da ukoliko odlučite iznajmiti apartman i sami sebi kuhati svaki dan, za dvadesetak maraka četiri osobe mogu jesti morske plodove, povrće, tjesteninu, a nakon toga sladiti se jagodama, dinjom ili lubenicom.

trznica Capo

trznica

Iskrena preporuka je da se odlučite barem jednom dnevno jesti u restoranima koji i za naše standarde imaju izvrsno razumne cijene za kvalitetu koju pružaju. Također, valja napomenuti kako su kućna vina u restoranima najčešće izvrsne kvalitete. Premda također treba istaknuti kako ćete za jednu butelju suhog crnog vina izdvojiti tek nešto više od 30 KM , što je i više nego prihvatljivo. Ukoliko pak ne želite jesti po restoranima, ipak, ono što morate probati su arancini. Arancini su fast food na talijanski način. To su okruglice riže s raznoraznim punjenjima koja su potom pohovana. Teško da ćete igdje pojesti bolju i ukusniju „nezdravu“ hranu u Italiji. Sva njihova tradicionalna jela počivaju na povrću i tjestenini i ako odete iskoristite priliku i jedite njihova izvorna jela koja su neopisivo ukusna i puna okusa. Otok je poznat i po slatkim jelima, a među njima su na prvom mjestu cannoli. Cannoli imaju dugu povijest i izvorni su sicilijanski desert. Hrskava tubica od tijesta punjena slatkom kremom od sira učinit će da želite još i još i još. Još nešto što ne trebate propustiti su sladoledi. Nećete nigdje pojesti bolji, to je obećanje. Niti ćete poželjeti jesti vaniliju ili čokoladu ma koliko ih voljeli jer uz izbor koji se na Siciliji nudi raspametit ćete se i ostaviti vanilu i čoko za neka dosadnija i manje uzbudljiva mjesta. Hint: obavezno probati sladoled od pistacija, tko ga proba, prepričava.

ahrana

arancini2

 

Za vrijeme provedeno na Siciliji, jedan dan smo odvojili i odlučili posjetiti turističko mjesto Cefalu koje je zgodno nedaleko od Palerma.

Otprilike sat vremena vožnje vlakom uz samu prekrasnu obalu od Palerma prema istoku smjestio se gradić Cefalu. Kada smo stigli tamo, požalili smo što nemamo više vremena da ostanemo i uživamo u ovom pravom mediteranskom dragulju. Grad za razliku od Palerma vrvi turistima i ovdje svi pričaju engleski jezik. Prekrasna pješčana plaža prepuna sadržaja izvrsno je mjesto za višednevno uživanje i odmaranje od svakodnevnih briga. Sve što je potrebno za jedan dobar godišnji odmor, Cefalu ima: turističkih atrakcija (katedrala, praonica rublja iz 13. stoljeća s izvorskom vodom, ostatci hrama boginji Dijani, ruine dvorca na vrhu stijene La Rocca, palače i mnogobrojna kulturno povijesna ostavština, itd.), plaže (s mnogobrojnim klubovima u kojima po čitav dan ima neki sadržaj za zabavu, a poneki nastavljaju do duboko u noć) i izvrsna gastronomska i zabavna ponuda (kafeterije, kafići, klubovi i restorani su izvanredni). Stari dio grada smješten pod liticom poznatom kao Rocca je ispunjen šarmantnim trgovinama koje nude originalne suvenire, unikatni nakit i odjeću te galerije s umjetninama lokalnih umjetnika. Iako je većina klubova i kafića smještena uz plažu i na njoj, malo bolji restorani smješteni su u starom dijelu grada. Skoro pa svima kuhinje rade dvokratno, ali isplati se čekati ako morate, jer mnogi od njih nude spektakularan pogled i jako dobru hranu. Pogled na otvoreno Tirensko more i beskrajnu pučinu nešto je što nama kao vječnim posjetiteljima jadranske razvedene obale, nije blisko, ali ni u kojem slučaju nije manje lijepo. Za jako lijepog vremena i čistog zraka s Bastiona, vidikovca grada, ako ga možemo tako nazvati, vide se Eolski ili Liparski otoci, vulkansko otočje za koje nažalost nismo imali vremena.          

cafalu italija putopis 05

cafalu italija putopis 03

cafalu italija putopis 01

cafalu italija putopis 02

Uživali smo u Cefaluu cijeli dan, do zalaska sunca šetkali smo njegovim pitoresknim uličicama i promenadom uz pješčanu plažu gdje smo se nakupovali ručnika za plažu, parea i šeširića. Iako se Silijanci nisu nešto pretjerano željni cjenkati, trgovci azijatskog podrijetla nemaju problem s time, tako da smo primjerice dva ručnika umjesto 30 eura platili 20 eura. Možda da se znamo cjenkati bi ta cijena bila i niža. Ni Cefalu nije mnogo skuplji od Palerma što se tiče cijena hrane i pića. Međutim, smještaj je skuplji, ipak je ovdje tradicija turizma dosta duža. Dok u Palermu možete rezervirati pristojan apartmančić u centru grada za dvije osobe u sezoni za nešto više od 20 eura za noć, u Cefaluu za tu cijenu nećete biti u središtu grada već koji kilometar dalje, a sve su prilike da ćete imati tek sobu s dijeljenom kupaonicom. Ako imate dosta opušteniji budžet, a pritom i volite luksuz, bez problema ćete pronaći za sebe izvanredan smještaj. U svakom slučaju ukoliko želite posjetiti Siciliju, najviše novca trebat će vam za prijevoz do tamo i natrag.

cafalu italija putopis 08

cafalu italija putopis 10

Svoj kratki posjet Siciliji završili smo sa spoznajom da imamo toliko još toga otkriti na ovom otoku. Toliko divote. Za sobom smo ostavili prekrasni mediteranski dragulj koji još uvijek čeka potpuno istinsko otkrivenje kao raj za odmor. Nismo ni napustili otok kako treba, a već smo pravili planove za sljedeći posjet no ovoga puta će to biti na duže vrijeme i vjerojatno s iznajmljenim autom jer Etna, jedan od najatraktivnijih vulkana na svijetu, Sirakuza, Taormina, Trapani, Corleone, Catania i još mnoga druga bajkovita mjesta čekaju da se uživa u njima.

aedrom

 

Za MODAMO.piše: Ksenija Ninić
Foto: Ksenija Ninić

 

 

 

 

ksenija kolumnist

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno