TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 9.8.2023.
Nesanica je jedan od problema koje sa sobom nosi 21. stoljeće, a koje nam ometa radni dan, druženje sa obitelji, a nerijetko i zdrav apetit.
S procvatom tehnike i ubrzanim načinom života, stres se povećava svakodnevno, a to često utiče i na miran san. Iako se nekada radi o dubljim problemima koje neće riješiti tek par trikova, često ni sami ne primijetimo da nas budnima održava samo loša rutina spavanja.
Ukoliko se prepoznajete u ovome drugom, pokušajte primijeniti par savjeta o kojima pišemo danas. Možda vas već u narednim danima čeka miran i čvrst san, iz kojega ćete se probuditi poletniji i odmorniji.
Držite se redovne rutine spavanja
Koliko god se činilo teško, pokušajte da jutarnji alarm pokazuje uvijek isto sati i da idete spavati svaku večer u isto vrijeme. Ono što će vam možda biti najteže jeste da se ove rutine držite i vikendom. Iako vam se čini da je vikend vrijeme za odmor, a da se rutine ostave po strani, ovo je važan faktor za dugoročno mirniji san.
Stvorite sebi opuštajuću atmosferu
Kada legnete u krevet, pokušajte zaboraviti na mobitel, televizor ili bilo kakav izvor plave svjetlosti. To će vas razbuditi i poslati mozgu signale da dan još traje i da nije vrijeme spavanja. Radije čitajte knjigu ili slušajte opuštajuću glazbu, a topla kupka prije spavanja će vas dodatno opustiti. Razmislite o tome da koristite kupku s mirisom lavande koja prirodno umiruje.
Pripremite prostor u kojemu spavate
Neka vaša spavaća soba bude zamračena, tiha i s nešto svježijom temperaturom. Ako ste u mogućnosti, neka ta prostorija bude samo za spavanje, bez radnog prostora ili kutka za vježbu. Kada ju koristite samo za jednu namjenu, mozak se s vremenom navikava i podsvjesno ćete znati da je vrijeme spavanja dok uđete u tu sobu.
Za dobar san važno je i kakve su nam dnevne rutine
Potrudite se da par sati prije spavanja ne konzumirate kofein, alkohol ni nikotin, jer njihovo djelovanje može potrajati duže no što mislite. Ako umjesto toga u večernjim satima popijete čaj za opuštanje i odradite lagane vježbe za istezanje mišića, lakše ćete utonuti u carstvo snova.
* * *
Naslovna fotografija: @pexels
TEKST: Nevena Divčić
Niste sami. Mnogi se susreću s problemima prilikom brijanja nogu jer često zanemaruju osnovnu pripreme i pravilnu njegu kože.
Nesavjesno izvođenje ovog jednostavnog procesa može rezultirati iritacijom, urastanjem dlačicama i drugim neugodnostima. Analizirali smo četiri česte greške koje mnogi prave, a koje možete izbjeći kako bi vaša rutina brijanja bila što učinkovitija i nježnija prema koži.
1. greška
Ne radite piling. Nedostatak pilinga prije brijanja može dovesti do nakupljanja mrtvih stanica kože, što otežava postizanje glatkog rezultata. Piling pomaže u uklanjanju nečistoća i otvara pore, čime se smanjuje rizik od urezanih dlačica i iritacija.
2. greška
Ne koristite kremu/proizvode za brijanje. Mnogi zanemaruju primjenu kreme ili gela za brijanje, što može dovesti do nelagodnosti tijekom postupka. Ovi proizvodi stvaraju zaštitni sloj između oštrice i kože, čime se smanjuje trenje i rizik od ogrebotina.
3. greška
Koristite stare brijače. Korištenjem svježih brijača postiže se čišći rez i glatka površina kože nakon brijanja. Stari ili tupi brijači mogu uzrokovati neujednačeno brijanje i povećavaju mogućnost oštećenja kože. Redovito mijenjanje brijača osigurava manje iritacija i ogrebotina.
4. greška
Zaboravljate na hidrataciju. Nakon brijanja, koža je osjetljiva i sklona dehidraciji, pa se njena hidratacija često zanemaruje. Hidratantne kreme pomažu u obnovi prirodne barijere kože i smanjenju crvenila te iritacija.
Koju grešku vi najčešće pravite?
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!