Nermina Mašala Kelić za Play Media Day govori o trendovima u kreativnim industrijama, timskom radu i odgovornosti - Bonj...

Nermina Mašala Kelić za Play Media Day govori o trendovima u kreativnim industrijama, timskom radu i odgovornosti

Tekst:

Bonjour.ba/PR

EVENT
21.5.2021.

Nermina Mašala Kelić posljednjih sedam godina provodi na poziciji direktorice medijske agencije UM Sarajevo, zbog čega je imala priliku surađivati sa velikim globalnim klijentima kao što su Coca-Cola, Master Card, H&M i mnogi drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od najvažnijih aspekata njene karijere je podučavanje i doprinos u stvaranju boljeg profesionalnog okruženja, zbog čega je redovna predavačica na mnogim konferencijama i seminarima, pa tako i na ovogodišnjoj konferenciji Play Media Day 06.
Organizatorski tim Play Media Day razgovarao je s Nerminom o trendovima u komunikaciji, omiljenim projektima, odgovornosti i izlasku iz zone komfora. Kompletan intervju donosimo u nastavku.
 

***

Kroz višegodišnje iskustvo imali ste priliku raditi sa mnogim regionalnim i svjetskim brendovima. Ipak, možete li izdvojiti jednu kampanju na koju ste najviše ponosni i zašto?

Nermina Mašala-Kelić: „Zaista ne bih mogla izdvojiti samo jednu kampanju. Neke pamtim zbog posebno emocionalne priče koja je bila u fokusu. Druge zbog ogromne mašinerije marketinških stručnjaka iz cijelog svijeta koji su se ujedinili da bi nesto bilo implementirano. Treće, opet, zbog fantastičnih rezultata koje smo postigli i nekim ljudima zbog toga promijenili život na bolje. Zato se ne bih usudila da konkretno navedem samo jednu kampanju.“

S obzirom da radite i sa domaćim i stranim brendovima, u kojim stvarima Balkan „zaostaje“ za Evropom i svijetom? Šta trebamo prepisati od Zapada, ako zanemarimo finansije?

Nermina Mašala-Kelić: „Donošenje odluka na bazi podataka, a manje na bazi vlastitog nagađanja. Nemojte me pogrešno shvatiti, vrlo često mi odlučimo nešto na bazi vlastitog osjećaja, pa se to pokaže kao ispravno. Ali, veliki biznisi ne mogu sebi dopustiti da ovise o tome sviđa li se nekom nešto ili ne. Možda ja lično ne preferiram određenu društvenu mrežu, medij ili slično. Ali ako podaci pokazuju da moja ciljna grupa provodi vrijeme tamo i da je to kompatibilno sa filozofijom brenda koji zastupam, onda je to važnije nego moje lično mišljenje o tome.“

Na poziciji ste direktorice UM Sarajevo. Koliko ovakva pozicija svakodnevno zahtijeva izlazak iz zone komfora? Kako ste se naučili nositi sa pritiskom i odgovornošću koje donosi ovakvo poslovno mjesto?

Nermina Mašala-Kelić: „Izaći iz zone komfora znači uhvatiti se u koštac sa mogućim problemima. Rješenje se gotovo nikad ne nalazi u ustaljenom načinu razmišljanja ili djelovanja. Zato je potrebno s vremena na vrijeme izazvati sebe i svoje okruženje da promijeni vlastiti patern ponašanja. Ovakve situacije stvaraju stres i pritisak, ali lično smatram da, dokle god je pod kontrolom, mali nivo adrenalina je pozitivna stvar. Poredani prioriteti i povjerenje u tim sa kojim radite definitivno čine posao lakšim.“

Trenutna pandemija je ušla u sve pore društva i izmijenila sve što se moglo izmijeniti. Kakve kratkoročne i dugoročne posljedice prognozirate za kreativnu industriju?

Nermina Mašala-Kelić:Kratkoročne posljedice smo već uveliko osjetili. Rezanje budžeta, promjena navika u konzumaciji medija zbog provođenja više vremena kod kuće i sl. su nas natjerali da revidiramo naše planove i preispitamo komunikacijske strategije. Međutim, čak i da sve ovo preko noći prestane (što je teško za očekivati), dugoročno će u svima nama ostati neka doza opreza da bi ovo moglo da se ponovi. Nadam se da ćemo svi zajedno ovo iskustvo iskoristiti kao priliku da na duge staze preispitamo vrijednosti na kojima počiva naše poslovanje.”

Šta je sa druge strane, pandemija pozitivno uradila za svijet medija i kreativnu industriju?

Nermina Mašala-Kelić: „Upravo u ovom preispitivanju vrijednosti bi mogao da bude istinski pozitivan efekat. Ako budemo znali prepoznati gdje smo to otišli u pogrešnom smjeru i na neki način se resetovati, to bi mogla biti pozitivna strana pandemije.“

Za koje trendove u komunikacijama mislite da će prevladati u narednom periodu?

Nermina Mašala-Kelić:Social commerce, odnosno integrisanje kupovnih platformi u native prostor na društvenim mrežama, augumented reality, voice assistants I sl. su samo neki od rastućih trendova u komunikacijama. Ali, skrenula bih pažnju na drugu stranu medalje. Jeff Bezos je jednom rekao kako ga najčešće pitaju za trendove koji dolaze, ali rijetko ko pita šta je to što se neće promijeniti u narednih 10 godina. Mislim da je ovo jako važno. Postoje neka univerzalna komunikacijska pravila koje uvijek trebamo imati na umu, jer nam to pomaže da bolje razumijemo sve promjene koje se konstantno dešavaju.”  

Na ovogodišnjem Play Media Day-u ćete podijeliti svoja znanja i iskustva. Šta možemo očekivati od Vašeg predavanja?

Nermina Mašala-Kelić: „Svi mi koji radimo u marketingu smo se bar nekad našli u situaciji kad se ljudi podijele na “kreativce” i “exelaše”. Nekad to izgledaju kao dva potpuno suprotstavljena tabora. Ali, kreativnost na bazi istraživanja je nešto što donosi rezultate. Ne očekujem da ćemo u 40-tak minuta predavanja riješiti ovaj hronični problem, ali možemo bar istaći nekoliko dobrih razloga zašto je saradnja dobitna kombinacija. Tanka je linija između kreativnosti i podataka!” 

Vidimo se na Play Media Day 06!



***

Tekst: Promotivni članak
Foto: Promo

 

Povezani članci

Najpopularniji članci