TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 15.5.2019.

Filmska industrija jučer je zaplovila prema francuskoj rivijeri gdje je sinoć i službeno počeo 72. Cannes Film Festival. Od 14. – 25.5. svi ljubitelji sedme umjetnosti uživat će u premijerama, ali i brojnim zabavama koje se održavaju paralelno s Festivalom. Cannes uvijek iznova privlači brojne modne i beauty brandove, prvenstveno zahvaljujući velikom broju glumačkih i redateljskih imena koji će ovdje promovirati svoje filmove. To je i još jedan dodatan razlog zašto je crveni tepih festivala tako često tema brojnih medija.

Komedija redatelja Jima Jarmuscha 'The Dead Don't Die' u kojoj glavne uloge imaju Tilda Swinton, Adam Driver, Bill Murray, Selena Gomez, Chloe Sevigny i Iggy Pop, otvorila je Festival. 

Glumačka postava filma 'The Dead Don't Die' na crvenom tepihu Cannes Film Festivala

Selena je bila vjerna ambasadorica branda Louis Vuitton i na crvenom tepihu te je birala look sastavljen od crop topa i suknje visokog struka, a Tilda Swinton je izgledala odlično u dugoj metalik/šljokičastoj Haider Ackermann haljini jednostavnog kroja. 

Selena Gomez u Louis Vuitton haljini

Tilda Swinton u Haider Ackermann haljini

Chloë Sevigny

Na crvenom tepihu pridružila im se i Elle Fanning koja je birala elegantnu Gucci toaletu u boji godine, boji koralja, upotpunjenu cvjetnom aplikacijom na području struka. Elle je ujedno i jedna od mlađih glumica koja je dobila priliku biti jedan od članova žirija na ovom utjecajnom festivalu.

Elle Fanning u Gucci haljini


Kombinacije ostalih gostiju prve večeri Cannes Film Festivala, donosimo u nastavku.

Romee Strijd u Etro haljini

Alessandra Ambrosio u Ralph & Russo haljini

Izabel Goulart u Etro haljini

Julianne Moore u Dior Haute Couture haljini

Charlotte Gainsbourg u Saint Laurent haljini i Javier Bardem

Eva Longoria

Hofit Golan

Gong Li

Caroline de Maigret

Angèle

Frédérique Bell

Araya A. Hargate


Melita Toscan Du Plantier

Jessica Jung

Xu Ke-Xi u Dior Haute Couture haljini


Bonjour

Sarajevo: 9 događaja zbog kojih ćete izaći iz kuće iako pada snijeg za posljednji vikend novembra

TEKST: Ada Ćeremida

Sarajevo: 9 događaja zbog kojih ćete izaći iz kuće iako pada snijeg za posljednji vikend novembra Sarajevo: 9 događaja zbog kojih ćete izaći iz kuće iako pada snijeg za posljednji vikend novembra

Sarajevo krajem novembra ima onu specifičnu energiju grada koji je istovremeno umoran i potpuno budan.

Noći su duže, svjetla u lokalima toplija, a program postaje intenzivniji baš kad se čini da sve usporava. 

U tim danima, kulturna mapa grada izgleda kao mreža malih, važnih trenutaka muzika koja vraća mladost, moda koja otvara nova poglavlja, filmovi koji postaju most prema drugim gradovima i jezicima.

To je onaj period godine u kojem se Sarajevo ne obilazi, nego doživljava: na plesnom podijumu, u zagušljivoj koncertnoj magli, u pozlaćenim salama festivala, u mraku kina koji spaja publiku širom Evrope. Ovaj vikend upravo je takav gust, živ, pun ritma i atmosfere.

 



9 događaja posljednjeg vikenda u novembru:
 

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!



“Nostalgija djetinjstva” još danas u Historijskom muzeju BiH

Nakon velikog uspjeha prethodne izložbe u Strasbourgu, Hana Dujmović je i ovim projektom donijela Sarajevu radove koji se čitaju kao dnevnik odrastanja u fragmentima tišina, igra, strah, toplina, nestanci i povratci. Danas je posljednji dan da ih vidite uživo, u atmosferi crne sobe koju oblikuju i prostor i publika.

A ako propustite zatvaranje, ne brinite sve one nijanse, emocije i vizualne tragove izložbe možete doživjeti kroz naš razgovor s Hannom.

 



Manifesto: “Prodavnica praznine i skladište nježnosti” 

Jusuf Hadžifejzović i Lamija Halilagić otvaraju izložbu koja sučeljava dva pojma prazninu i nježnost i postavlja pitanje šta se događa kada se ta dva svijeta nađu u istom prostoru.

Manifesto ostaje jedna od rijetkih galerija u gradu koja svako otvaranje pretvara u mali kulturni događaj, a ova postavka obećava upravo to: prostor gdje tišina ima svoju težinu, a nježnost svoju formu.

 

 

Sedmica italijanskog filma 

Sedmica italijanskog filma nastavlja se ovog vikenda, svaki dan u 20:00. Prva projekcija bila je u četvrtak, a nastavak donosi tri večeri savremenog italijanskog filma.

U četvrtak ste imali priliku gledati Gloria!, ali ako ste propustili u subotu možete pogledati Palazzina Laf, a u nedjelju My Father’s Diaries. Ulaz je besplatan, a karte se preuzimaju sat vremena prije projekcije što znači da vrijedi doći ranije, jer ove projekcije obično pune cijelu salu.

 



Buč Kesidi u Domu mladih

Buč Kesidi stižu u Sarajevo s novim albumom “Moderne veze”, koji je već osvojio mladu alt-publiku širom regije. Koncert 28. novembra u amfiteatru Doma mladih obećava kombinaciju euforije, nostalgije i plesnog indie-rock zvuka koji je bend definisao posljednjih godina.

Od “Nema ljubavi u klubu” do “Trebaš mi”, ovo je setlista koju Sarajevo voli i koja će u Domu mladih zvučati glasnije nego ikad.

 



Zabranjeno pušenje u Cinemas Slogi

Nakon gotovo osam godina, Zabranjeno pušenje vraća se u sarajevski klupski prostor i to u Slogu, 28. i 29. novembra.
Dvije noći posvećene energiji koja se ne imitira: Zenica Blues, Balada o Pišonji i Žugi, Jugo 45, Guzonjin sin… publika ih zna, pamti i pjeva iz prvog reda. 

Koncerti su ujedno promocija live albuma “Pušenje ubija”, snimljenog na slavljeničkom koncertu povodom 40 godina od “Das ist Walter”.

 



Kawa: Subotnje zagrijavanje 

KAWA i ovog vikenda otvara vrata svoje omiljene večernje zone: od 18:00 druženje uz Calkins B2B Alen Aladin, ritmove koji polako preuzimaju atmosferu i energiju koja raste bez žurbe. 

Jedna od onih subota koja se ne planira, nego se jednostavno nastavi piće, muzika i ljudi koji dolaze “samo na kratko”, a ostaju duže nego što su htjeli.
 
 



Ahlelele Nights u Hemingways

Hemingways najavljuje povratak noći koje razbijaju dosadni novembar. Ahlelele Nights vraća atmosferu jula: prigušena svjetla, zbijeni plesni podijum i ona faza “neću više ovako, ali večeras mogu”. Isane podiže puls, Danilo R ga ubrzava, a Ritamania briše svaki plan za subotnje rano ustajanje. Digitalna vrata otvorena, vibe unutra još bolji.

 



Sarajevo Dance Festival: WDSF World Championship

Ovaj vikend donosi i historijski momenat prvi WDSF World Championship Solo Standard Female, uz nastupe u kategorijama Junior II, Youth i Adult.

Sarajevo postaje domaćin najtalentovanijim plesačicama svijeta, a plesni podijum pretvara se u pozornicu elegancije, preciznosti i snažne takmičarske energije. Paralelno se održavaju i nastupi najboljih plesnih parova u Latin i Standard disciplinama, što cijelom festivalu daje ritam globalnog spektakla.

 



49. bh. Fashion Week Sarajevo

Modni vikend počinje u hotelu Bosmal Arjaan by Rotana, gdje se 28.11. u 19:30 otvara novo izdanje BH Fashion Weeka. Sljedeće večeri, 29.11., program se seli u Dom Oružanih snaga BiH monumentalnu lokaciju koja sama po sebi nosi estetiku moći i trajanja.

Zatvaranje je zakazano za 30.11. u Bosmal Arjaanu, nakon čega slijedi Hemingway’s after party, finalna stanica za sve koji vole moda × muzika spoj u noćnom ritmu.

 

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba

Foto: @lucieazm


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!