TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 26.4.2021.

Domaći kreativci kroz svaki novi projekt pomiču granice, a našu pažnju privukla je foto priča koju je realizirala bh. fotografkinja Muna Nazak zajedno s Jovanom Sladoje. Jovana potpisuje sve dekoracije, krenuvši od backdropa koji se odlično uklapa s prirodom koje ga okružuje do poljskog cvijeća koje krasi vaze.

Okupile su sjajan tim uz koji su na predivnoj lokaciji nadomak Sarajeva, Džipsi Džipsi kreirali foto kadrove koji će biti bajkovita inspiracija svim parovima koji žele kreirati nezaboravne foto trenutke.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Muna Nazak (@munanazak)

Više detalja o kompletnom projektu otkrila nam je Muna.
„Mi kreativci, u digitalnom svijetu u kojem živimo i djelujemo, kao advertising opciju najčešće biramo Instagram. Njegova moć nikada ne prestaje biti fascinantna, ali ono što upravo kreativce najviše oduševljava je njegova sposobnost povezivanja korisnika sličnih interesovanja.


I tako, naizgled sasvim slučajno, zalutaš do nekih sasvim drugačijih mjesta i sasvim drugačijih ljudi.
Tako me jedno lutanje dovelo do Jovane @dekorishem. Zadivljena njenim radom, odlučila sam joj predložiti saradnju. Kliknule smo na prvu i znale smo da će naš mali projekat biti pun pogodak! Razmijenile smo ideje i strpljivo čekale savršen dan kako bi ih realizovale. Jovana je u međuvremenu finalizirala “glavnu zvijezdu” našeg seta - pozadinu/backdrop od macramea, koju je danima ručno izrađivala.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jovana Sladoje (@dekorishem)

Odmah smo znale i koga želimo za modele - trebao nam je par koji će svojom energijom, ljepotom i posebnošću upotpuniti ovu priču. Naš izbor bili su sjajni Ivona&Nermin koje na društvenim mrežama mnogi poznaju pod imenom @our_piratlife.

Naredni korak bila je haljina. Ekipi iz Studija vjenčanica Divine dopala se naša ideja i na prvi upit su pristali biti dio našeg projekta.
Preostala je još lokacija. Znale smo što želimo - savršen, čist zalazak sunca, tako da je naš prvi i posljednji izbor bio Džipsi Džipsi koji nam je nesebično otvorio svoja vrata. Ostalo je bila magija.

Željele smo jednostavno predstaviti drugačiji tip vjenčanja, koji, sa sigurnošću rečeno, fali u Bosni i Hercegovini i navesti ljude da se pridruže našoj magiji i da neke od svojih najljepših životnih trenutaka upotpune upravo njome.
Da se usude izaći iz stereotipnih vjenčanja, da budu drugačiji i da izađu iz zone copy-paste vjenčanja.Znam da pretežno mladenci padnu pod pritiskom tradicije, i nekako se prilagode tome i ako nisu njeni štovaoci.Ovim shootingom smo upravo htjeli to predstaviti svim budućim mladencima da budu kreativni i da se ne plaše pratiti svoje vizije koje ne uključuju standardne protokole.“ – nadodala je Muna. Djelić fotografija nastalih kao rezultat ovog kreativnog projekta, donosimo u nastavku.

***

Tekst: Bonjour.ba
Foto: Muna Nazak


Bonjour

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

TEKST: Ada Ćeremida

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču? Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.

Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.





Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.


Foto: @tarikjesenkovic



Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.


Foto: Sarajevski list, 1899.



Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.

Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad. 


Foto: Nedeljko Rosić, 1980.


Novi život kroz umjetnost

 

Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.

Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.

Foto: @academyoffineartssarajevo

***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!