TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 10.3.2016.

Na adresi Skenderpašina 1 nalazi se centar koji je idealno mjesto za sve one koji žele razviti poslovanje i karijeru, Networks.

Nit vodilja mladim i ambicioznim ljudima koji stoje iza ovog projekta jeste stvaranje unikatnog i suvremenog poduzetničkog centra koji bi mladim, ambicioznim i inovativnim bh.damama i muškarcima dao vjetar u leđa na putu ka pretvaranju njihovih briljantnih ideja u konkretne proizvode, te tako ponuditi i nova radna mjesta, potpomoći bh. ekonomiju i promovirati pozitivne vrijednosti. Vizija Networksa je da na kraju ove godine iz njihovog prostora izađe 1500 direktno educiranih bh.dama i muškaraca, 55 radnih mjesta i 15 startupa. Minimalno. Networks trenutno ima 65 stanara i taj broj se konstantno povećava obzirom da se bh. javnost sve više počinje zanimati za koncept zajedničkog radnog prostora, ali i zbog jedinstvenog dizajna i suvremenog izgleda ovog inovativnog centra koji se prostire na 1300 m2 i to u centru grada. Ono što je našu pozornost privuklo jeste moderno i kreativno poslovno uređenje Networksa. Kroz razgovor sa ovom sjajnom mladom poduzetničkim ekipom, odlučili smo saznati više o samom interijeru i uređenju prostora.

Networks 08

Networks, iako ne jedini prostor slične namjene u gradu, odmak je od već etabliranog koncepta Googlea gdje se šarenilom boja i materijala pokušava stvoriti iluzija kreativnosti i raznolikosti. U ovom prostoru, naglasak je stavljen na međusobnu suradnju i povezivanje, odnosno stvaranje multidisciplinarnih i interdisplinarnih platformi, te zajednice kreativaca i mladih poduzetnika.

Objekt je prvo projektiran kao stambeno-poslovna zgrada s garažom u suterenu, poslovnim prostorima u prizemlju i na galeriji, te stanovima na gornje tri etaže. Projektant je sarajevski arhitektonski ured Seadesign d.o.o., koji je zamislio objekt kao interpolaciju u postojeće urbano tkivo. Korišteni su materijali visoke kvalitete i objekt ispunjava standarde energetske efikasnosti. Vlasnik zgrade je, nakon završenih grubih građevinskih radova, odlučio promijeniti namjenu objekta, odnosno bolje iskoristiti potencijal lokacije te ga prenamijeniti u poslovni objekt, gdje se i rodila ideja o pravljenju 'co-working' prostora.

Networks 06

Interijer je osmislio arhitektonski duo 81AD – architecture&design, koga čine Nina Imamović i Armin Šepić. Iako prijatelji još od prvih dana studija 2000. godine na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu, zajedno su počeli raditi 2012. godine i to u svoje slobodno vrijeme, poslije redovnih poslova. Njihov rad nije isključivo vezan za interijere, Nina ima certifikat za energetske preglede i certificiranje malih objekata, a sarađivala je i na interdisciplinarnim projektima kao npr. Smart Living Challenge u saradnji sa Švedskim Institutom i Eco-smart rješenja za osobe treće dobi u saradnji s Widerom. Armin se, u međuvremenu, profesionalno usavršavao u Saveznom uredu za građenje i prostorno uređenje u Berlinu (SR Njemačka) po pitanju održive gradnje i na Seminaru o planiranju i građenju infrastrukture u zemljama u razvoju u Šangaju (NR Kina). Pored toga, dio je stručnog tima koji radi na sanaciji objekata u kojima su smještene institucije BiH, s posebnim akcentom na objekte pod zaštitom i interijere u tim objektima. U njihovim stvaralačkim opusima dosad se nalaze projekat Spomen soba Srebrenica – Potočari, interijeri Administrativnog centra Istočno Sarajevo, Edukativnog centra „Sovice“, projekat ozelenjavanja krovova, niz interijera ugostiteljskih i stambenih objekata i sl., zatim rad na nizu projekata s drugim biroima kao saradnici, kao i redovno učestvovanje na međunarodnim arhitektonskim i dizajnerskim konkursima. Dosad su njihovi zajednički ili pojedinačni radovi bili na izložbama u Collegium Artisticumu i Umjetničkoj galeriji BiH u Sarajevu, City Accupuncture u Splitu i Balkanology u Architekturzentrumu u Beču.

Networks 09

Iako interijer Networksa u njihovoj dotadašnjoj karijeri nije bio najveći i najkompleksniji zadatak, ozbiljno su shvatili izazov, ne samo po pitanju postojećeg objekta, nego i želje osnivača Networksa za inspirativnom, ali i fotogeničnom radnom sredinom. Kao što je već rečeno, prije početka projektovanja interijera, arhitekte iz 81AD su zatekli postojeći objekat u tzv. 'roh bau' stanju, tj. unutrašnjost je bila potpuno prazna s definiranim konstruktivnim visinama, konstrukcijom, vanjskim otvorima i stepeništem.

Networks 01

Prostor je, dakle bio tabula rasa, ali s dva bitna ograničenja: stropna visina, koja je projektovana za stambeni objekt, dakle niža od standardne visine za radne prostore, kao i nepovoljna orijentacija većine vanjskih otvora prema sjeveru, nedovoljne distance od susjednih objekata i izostanak vizura.

Networks 03

Zbog toga je koncept interijera izvrnut, tj. glavni pogled iz prostora nije ka vani, već je fokus na podužnim punim zidovima, ukrašenim muralima, dok je kolorit interijera, zbog deficita prirodnog osvjetljenja, potpuno svijetao s bijelim epoxy podom, koji reflektira svjetlost i ujedno stvara optičku iluziju veće visine stropa. Plavom bojom su obojeni zidovi servisnih prostorija (toaleti i sl.) kao i stubište, radi jednostavnijeg snalaženja u prostoru.

Networks 10

Networks 11

S obzirom da se radi o 'co-working' prostoru, tj. otvorenom planu radnih mjesta, sve barijere između vertikalnih komunikacija, konferencijskih sala i radnog prostora su staklene stijene, radi maksimalizacije ulaska prirodne svjetlosti i stvaranja osjećaja transparentnosti i međusobne otvorenosti. Ipak, osjećaj privatnosti stvaraju ormarići visine 120 cm, koji u sjedećem položaju imaju funkciju vizuelne barijere, a u stojećem služe kao pult za one koji posao obavljaju stojeći ili za kratku razmjenu mišljenja. Postojeći balkoni su ustakljeni i pretvoreni u sobe za manje neformalne sastanke ili brainstorming i za razliku od ostatka prostora, potpuno su obojeni, kao dodatni twist.

Networks 12

Networks 13

U suterenu i prizemlju nalaze se javni prostori, zamišljeni kao prostori za evente, zbog čega su posebno dizajnirane tribine sa skrivenim pretincima za torbe ili jakne, a u suterenu se nalazi i zona za odmor i igru sa stonim tenisom, fudbalom i playstation-om.

Networks 05

Sav namještaj u objektu, izuzev stolica i fotelja, domaći je proizvod. Arhitekte iz 81AD su dizajnirali sve radne, konferencijske i klub stolove, kao i pregradne ormariće, tribine i klupe, koje je izradio lokalni stolar. Korišteni su prirodni materijali, te tako bojom i teksturom čine skladan kontrast sa svjetlinom podova i zidova. Posebno izdvajamo modularne trapezoidne stolove u suterenu, prizemlju i galeriji, koji svojom mobilnošću (noge su sa točkićima) i oblikom daju bezbroj mogućnosti za raspored i spajanje, tako da grupnom radu daje veliku fleksibilnost.

Networks 14

Izuzetan dodatak interijeru su unikatne podne lampe i lusteri u prizemlju od arhitektonsko – dizajnerskog dua OSA (Office for Spatial Affairs) čiji su članovi Zulejha i Asmir Šabić, koji prostoru čistih i pravih linija daju osjećaj topline i melankolije.

Na zidovima imate zanimljive murale...Zašto ste se odlučili tako ukrasiti zidove?

Zbog izvrnutog koncepta i fokusa u prostoru na pune podužne zidove, od samog početka je bilo jasno da su oni savršeno ‘’platno’’ za murale, koji pored svoje dekorativne funkcije imaju i motivacijsku ulogu. Tako su odabrani slogani 'Innovate' i 'Life is short, work somewhere awesome'. Autor murala je grafički dizanjer SandinMeđedović, poznatiji po svom modnom brendu Molimao.On je uradio i mural s Vučkom u prizemlju, koji je, čest motiv u Sandinovim radovima,kao simbol društvenog progresa Sarajeva i BiH tokom 80-ih godina.

Networks 04

Kako se mogu javiti oni koji imaju dobru ideju, no, ne znaju kako ju kapitalizirati?

Svi oni koji imaju ideju i istinski vjeruju u nju mogu da dođu u Networks ili se obrate bilo kome od članova našeg mladog I ambicioznog tima. Osim toga mogu da se prijave na naš program START UP ACCELERATOR putem linka ovdje. Na taj način bi dobili priliku da putem mentorstva I drugih oblika podrške njihove ideje pretvorimo u stvarnost. Projekt podrške i mentorstva starup-a i novih I kreativnih ideja podržan je kroz velikodušnu pomoć Phillip Morris Internationala.

 

Networks 02

 

 Foto: Networks


Bonjour

Stvar zbog koje ćete se zapitati kako ste uopće funkcionisali prije

TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak

Stvar zbog koje ćete se zapitati kako ste uopće funkcionisali prije Stvar zbog koje ćete se zapitati kako ste uopće funkcionisali prije

U vremenu kada telefon mora znati više nego ikad, da bude vaš planer, stilista, fotograf, asistent i alat za izražavanje, dolazi Galaxy S25 serija, stvorena da bude sve to, i više. 
 



Pokretana najnaprednijim Galaxy AI sistemima i oslonjena na sigurnu, održivu i moćnu osnovu, nova S25 serija ne samo da prati vaš tempo, ona ga diktira.

 

 



Vaš digitalni asistent, spreman svaki trenutak

Zaboravite na preskakanje između aplikacija i pretragu kroz haotične poruke i kalendare. Uz Galaxy AI i Google Gemini, S25 postaje pravi asistent koji vas poznaje i razumije. 

Now Brief vas svakog jutra dočekuje sa pregledom dana, dok Circle to Search with Google omogućava da istražujete svijet oko sebe bez izlaska iz aplikacije. Samo zaokružite ono što vas zanima.

 


 

Napredne funkcije kao što su Writing Assist i Call Transcript pomažu vam da bilješke, mailove i sastanke organizujete efikasno, bez stresa, uz elegantnu upotrebu jezika. A sve to je podržano sigurnosnim sistemima nove generacije, jer na Galaxy S25 privatnost nije kompromis, nego standard.


bonjour_ba_samsung_a25__01

 

Profesionalna kreativnost u vašim rukama

Fotografisanje i editovanje nikad nisu bili pristupačniji. Uz Galaxy S25, svaka fotografija i video snimak postaje potencijal za umjetnički izraz. Novi ProVisual Engine i unaprijeđeni senzori omogućavaju snimanje u 10-bitnom HDR-u, dok Virtualni otvor blende i Expert RAW pružaju potpunu kontrolu dubine i boja.

Snimate u prometnoj ulici? Brisač zvuka selektivno uklanja neželjenu buku, od vjetra do gužve, a rezultat je čist, profesionalan audio zapis. 

Novi Portrait Studio i filteri analogne estetike omogućavaju da izrađujete avatare i fotografije koje izgledaju kao sa filmskog seta.


bonjour_ba_samsung_a25__04
 

Dizajn koji odražava vas i uključuje brigu za planetu

Galaxy S25 Ultra predstavlja najlakši i najizdržljiviji model iz S serije do sada. Sa titanijumskim okvirom i Gorilla Armor 2 zaštitom, ovaj telefon je stvoren za dugotrajnu upotrebu. Uz korištenje recikliranih materijala, uključujući reciklirani kobalt iz starih baterija, Samsung potvrđuje svoju posvećenost održivoj tehnologiji.

Performanse koje ne posustaju

U srcu Galaxy S25 serije kuca Snapdragon 8 Elite for Galaxy, čip dizajniran za maksimalne AI performanse i neometano iskustvo, čak i pri najzahtjevnijim zadacima. Sa do 12 GB RAM-a i podrškom za Ray Tracing i najnovije igre, vaš telefon postaje i moćan alat za posao, ali i za zabavu.

Nova struktura hlađenja, veća za 40%, omogućava intenzivnu obradu podataka bez usporavanja. Bilo da editujete 4K video, istražujete složene teme sa Gemini Advanced AI ili jednostavno prebacujete fajlove, sve funkcioniše brzo, glatko i bez kašnjenja.


bonjour_ba_samsung_a25__03
 

Osmišljeno za dugotrajan odnos

Galaxy S25 serija dolazi uz 7 godina ažuriranja sistema i sigurnosti, što garantuje pouzdan rad tokom godina. U paketu je i šest mjeseci pristupa Gemini Advanced i 2 TB cloud prostora, čime dobijate vrhunske AI alate i prostor za sve svoje kreativne i poslovne potrebe, bez dodatnih troškova.
 

 

Telefon koji zna i radi više

Samsung Galaxy S25 je vaš AI saputnik, kreativni studio, planer dana i sigurni prostor za lične podatke. Sa stilom, snagom i inteligencijom koja se prilagođava vašem načinu života, Galaxy S25 postavlja standard za budućnost mobilne tehnologije dostupnu već danas.



bonjour_ba_samsung_a25__02
 

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!