TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 26.9.2022.
Još od rane dječje dobi, roditelji se trude kreirati posebne uspomene sa svojom djecom, bilo da je to uz posebni doručak ili zabavnu igru sa mališanima.
Majke i očevi prepoznaju koliko je zajedničko druženje važno za razvoj, kao i aktivno slušanje djece. S obzirom na to odlučili smo o dječjim igrama i druženjima roditelja i djece razgovarati sa diplomiranom odgojiteljicom Milicom Milićević. Nju ćete na Instagramu pronaći pod imenom @igre_bez_telefona gdje redovito dijeli svoje ideje za dječje igre koje ne uključuju telefon.
Milica Milićević
Svjesna sveprisutnosti mobitela u životu djece, Milica želi pozornost staviti na dane sa djecom i krizne situacije kada telefon možete zamijeniti igrom. Ona kroz interaktivne videozapise dijeli i savjete, primjere i iskustva, kao i trikove koji i vama mogu pomoći u raznim situacijama. Danas je za nas Milica izdvojila 5 dječjih igara bez telefona u kojima će ove jeseni podjednako uživati i djeca i odrasli. Više otkrijte u nastavku.
***
„Krenulo je hladnije vreme, a to znači da će deca biti više unutra, a manje napolju. Međutim dečiji razvoj ne može da čeka, te vam navodim 5 igara za zabavu roditelja i dece. A gde ima zabave tu ima i dečijeg pravilnog razvoja.
Izlet
Odlazak u prirodu je uvek dobar izbor u svim godišnjim dobima, ali u jesen ima posebnu draž. Igre koje su deci zanimljive su šuškanje po lišću i skupljanje prirodnih materijala (kestenja, oraha, lešnika, lišća, grančica...). Ovde ne smemo zaboraviti dobrobiti boravka na svežem vazduhu, zato kad god imate priliku omogućite šetnju, trčanje i penjanje u parku, šumi ili obližnjem izletištu.
Neobičan zadatak
Deca rado uče kada je nešto smešno i zabavno. Kako bi i u zatvorenom prostoru podstakli kretanje možemo uvesti neke neobične igre. Postavite obruč gde deca prolaze, zadatak je da skoče u njega. Ili zalepite trake u hodniku, a deca treba da se provuku ili preskoče. Osim fizičkih aktivnosti deca treba da razmisle, kako da prevaziđu prepreku.
Društvene igre
Najdraže što svako ponese iz detinjstva su oni zajednički trenuci provedeni sa porodicom. U te igre spadaju slagalice i razne društvene igre iz oblasti upoznavanja okoline, slova i brojeva. Ove igre mogu biti i takmičarske, ali se one ipak pamte zbog smeha i zabave. Ukoliko su takmičarskog tipa, kod dece možemo razvijati takmičarski duh, ali i naučiti decu da je u redu i izgubiti.
Čitanje knjiga
Jesen nam pruža priliku da napravimo rutinu čitanja i decu upoznamo sa magijom koju donose priče. Na vašem detetu i vama je da istražite kada i gde ćete čitati. Takođe upoznajte dete sa različitim vrstama knjiga (priče, bajke, basne, recitacije, zvučne, otkrivalice, dečije enciklopedije...). Organizujte igru uloga: biblioteka ili knjižara. Upoznajte decu sa pravilima ponašanja i rada u biblioteci/knjižari.
Mirnije igre
Jesen nam je donela i povratak obavezama. U užurbanom svetu u kojem živimo, uvek je dobro zastati i uživati u trenutku. Kod dece to postižemo kroz igre smirenja i opuštanja. Navešću vam jednu igru koju možete deci ponuditi pred kraj dana.
Zoološki vrt
U ovoj igri glasom i pokretom oponašamo razne životinje.
U vremenu koje provodite sa detetom, treba da bude smeha, zabave, mnogo razumevanja, strpljenja i povezivanja... jer upravo u tim aktivnostima vi gradite odnos roditelj-dete, koji će deci značiti u odnosima sa drugim ljudima.“
***
Foto: Pexels
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!