TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 27.9.2016.
Kad su večeri postale prohladne i u modu se vratilo slojevito odijevanje, ja kolumnu odlučim posvetiti prekratkom ljetu i kristalnom Jadranskom moru.
Časopis The New York Times objavio je 52 mjesta koja treba posjetiti u 2016., a Korčula je zauzela 17. mjesto! Rodno mjesto mletačkog trgovca Marka Pola i vrhunskih vina. Ono što svjetski portali preporučuju - glamurozne restorane i luksuzni smještaj, nije bio moj izbor. Baš suprotno. Odlučila sam Korčulu istražiti na pomalo drugačiji način: zavlačeći se u sićušna ribarska sela, skrivene plaže i nerazvikane konobe.
Grad Korčula je jedan od najbolje očuvanih srednjovjekovnih gradova Sredozemlja. Korčula je viteški ples moreška i aleja čempresa kroz koju 101 stepenica vodi do vrha brda, do crkve svetog Antuna.
Vožnja od Korčule prema unutrašnjosti, za otok - odličnom cestom, vodi kroz Postranu i Žrnovo: naselja skladno uklopljena u prirodni pejzaž. Uske uličice čuvaju još poneku šarmantnu odrinu i drvene škure.
Za Pupnat kažu da je najmanje mjesto na otoku, ali zahvaljujući šljunčanoj plaži u uvali Pupnatska luka, jednoj od najljepših na Jadranu, daleko je poznato. Broji oko 280 stanovnika i jedno je od najstarijih naselja na otoku. Svakog 5. kolovoza stanovnici slave Gospu od Sniga, jer je prije mnogo godina sredinom vrućeg otočkog ljeta pao snijeg u Pupnatu.
Nastavak vožnje prema Čari je prizor ljepši od najljepših predjela Toskane ili Provanse. Nepregledni vinogradi ispresijecani uredno posloženim „mejama“ ili suhozidima, maslinici i na trenutke pogled na tirkizno more.
Čara je staro selo s oko 700 stanovnika. Kava u nedjeljno jutro na terasi kafića, među borovima i lokalcima. Navikli su oni na turiste, ipak je Čara, uz Smokvicu, rodno mjesto pošipa, jednog od najpoznatijih bijelih vina u Hrvatskoj. Radi se o svjetskom raritetu: znaju mu se točno podrijetlo, mjesto pronalaska i ime pronalazača i jedno je od prvih bijelih vina Hrvatske sa zaštićenim zemljopisnim podrijetlom iz 1967. godine. Vino se može probati na svakom kilometru ceste, u obiteljskim vinarijama, gdje ćete od ugodnih domaćina, osim vina i likera, dobiti i najbolje preporuke za dobar obrok.
Dakle Smokvica. Ono što dominira kompletnim mjestom je oooogromna neoromanička crkva sagrađena 1920-ih, koju je teško i sagledati u cijelosti. Na trgu uz crkvu nalazi se i lođa iz 1700. godine, koja je služila kao mjesto za okupljanje mještana kako bi rješavali svakodnevne probleme, mjesto gdje su se donosile presude u sporovima i mjesto gdje se biralo vodstvo mjesta.
Blato je mjesto za koje je potrebno više dana za obilazak i uživanje u svemu što nudi. Već sami pristup u mjesto, koje je amfiteatralno postavljeno na padine triju brda, otkriva da se radi o biseru na otoku. Posebnim ga čini duga aleja lipa sa 117 stabala posađenih još davne 1911. godine. Mještani kažu da se radi o drugoj najdužoj aleji lipa u Europi, odmah nakon Under den Linden u Berlinu. Druga zanimljivost su nazivi ulica: zovu se po brojevima. Tako je aleja lipa zapravo 1. ulica, a u 90. ulici na br.10 krije se Barilo, etnografska zbirka koja nudi poseban ugođaj otočnog ambijenta i prikazuje život i običaje. Obilazak toplo preporučujem, jer priče o nesretnoj filokseri koja je napala vinograde ili starim kartama Korčule, što vam ih ispriča gospođa koja je ujedno i vlasnica, sigurno nećete naći na internetu ili dostupnoj literaturi.
Obilazak zbirke završava degustacijom domaćih proizvoda rađenim prema starim receptima. I gastronomskim shoppingom. Svaka uličica u Blatu nudi nove vizure: kovane kapije, kamene zvonike, grozdove bugenvilije ili oleandre. A tim ulicama nerijetko se čuje i pjesma i to ona tradicionalna klapska.
{gallery}2016/2016_09/korcula2{/gallery}
Vela Luka, Korčula i Lumbarda su veći gradovi, atraktivne turističke destinacije, za koje, pretpostavljam, ne trebaju napomene. I u Korčuli, Veloj Luci, Lumbardi kao i Blatu ili Smokvici ljeta su posvećena viteškim plesovima, maškarama, ribarskim večerima, klapskoj pjesmi. Potpuni ugođaj za turiste sigurno su i tradicionalne nošnje i pripadajući nakit. Vino i hrana.
Uz spomenuti slamnato-zlatnožuti pošip s karakterističnom aromom suhih marelica i smokava, korčulanska vina su i plavac, rukatac i grk. Otok se vinogradarstvom bavi stoljećima, ali suvenir koji će produžiti okus Korčule je i liker: od rogača, badema, ruže, smokava ili nekog aromatičnog bilja kojeg na otoku ne nedostaje. Na Korčulu ću se vratiti kako bih probala lumbliju, slatki kruh s aromatičnim začinima, čiji se nastanak veže uz ljubavnu priču blatske djevojke i francuskog vojnika u doba Napoleona. Preporuke za sva ostala tradicionalna jela sam uredno odradila: žrnovski makaruni, arancini, ušećereni bademi, slane srdele i drugi morski specijaliteti.
{gallery}2016/2016_09/korculaastro{/gallery}
Razlika ljetovanja na otoku i „na kopnu“ svakako su (ne)napučene plaže. Korčula, kao i svi otoci, nudi i pješčane i šljunčane plaže i kristalno čisto more. Upustite se u vožnju uskom cestom niz serpentine i kad pomislite da cesta vodi „nigdje“, ukazat će se neka od bezbroj skrivenih plaža koje otok nudi.
Ima tu još dosta „not to miss“ stvari, uključujući i obilaske okolnih otočića ili različite sportske aktivnosti koje Korčula pruža, ali to ću spojiti u drugom krugu, s degustacijom lumblije! Do tada, otocima i Jadransko moru, veliki pozdrav.
Foto: Martina Penava Privat
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
Putovanja nas mijenjaju. Upoznavanje novih kultura, drugačiji ritam dana, neočekivani pejzaži... i naravno, outfiti koji sve to prate.
Vijetnam i Tajland i Bali, potpuno različita mjesta koja traže da budete svoji, da istražujete lokalnu kulturu i da uz svaki korak ostanete vjerni vlastitom stilu.
Dok je Aleksandra iz Banje Luke koračala njihovim ulicama birala je lokacije koje nose posebnu energiju. Mjesta gdje vas lokalni mirisi, boje i ritam grada tjeraju da budete svoji. Gdje je spoj održivosti, kulture i ličnog stila neizbježan.
I tu je adidas Originals bio dio priče. Komadi koje možete pronaći u Buzz radnjama postali su idealan saputnik za svaki korak: od hajkova kroz džunglu, preko istraživanja starih gradova do spontanih večeri pod azijskim zvijezdama.
Ako ste u fazi planiranja svog next big tripa ili samo želite znati gdje se u Aziji osjećate najživlje, muzičarka Andra Kiddo preporučuje tri mjesta koja zaslužuju mjesto na vašoj bucket listi.
Da Nang: Gdje urbani vibe susreće bajku iz oblaka
Ako tražite grad koji kombinuje chill na plaži, street exploring i lokacije koje izgledaju kao set za Netflix seriju Da Nang je mjesto za vas. Dan ovdje počinje spontano… klupa pored ulice, hladni beton ispod nogu i outfiti koji daju pravi „putnik s karakterom“ vibe.
A onda uspon. Vožnja jednom od najdužih žičara na svijetu, kroz maglu i oblake, sa pogledom na vijetnamske planine i srednjovjekovne replike koje vas čekaju na vrhu. Aleksandra nam je priznala da iako inače nije fan tipičnih turističkih atrakcija, ali Ba Na Hills je bio izuzetak. Svaki kutak je fotogeničan, a spoj evropske arhitekture, vrtova i budističkih hramova, u srcu Azije, učinio je da uživa u svakom kadru.
U tom trenutku, crveni trenerka set postao je dio cijelog pejzaža i kontrast sivoj izmaglici i zelenilu koje prolazi ispod nje. Dok kabina klizi kroz vazduh, shvatite koliko zapravo malo treba za dobar kadar… samo pravi moment, pravu lokaciju i dovoljno udoban i upečatljiv outfit.
Aleksandra je uz to birala crni bezrukavni crop top koji ide uz sve. Detalji? Bijele čarape sa crnim prugama jer čak i kad ste hiljadama kilometara daleko, stil je u detaljima.
Na nogama lagane patike koje su izdržale i šetnju po gradskim ulicama i uspon do najpoznatijeg mjesta u Da Nangu. Da, Golden Bridge. Most koji drže gigantske kamene ruke usred planina. Dok ste na visini iznad oblaka shvatite koliko outfit može biti dio lokacije.
Hoi An: Grad u kojem svaki korak izgleda kao filmski kadar
Ako postoji mjesto koje vas natjera da usporite i posmatrate detalje to je Hoi An. Stari grad pun žutih fasada, lampiona i uličnih zanatlija koji prave lampione, štampaju platna i nude lokalnu street food magiju. Dok šetate uskim sokacima, između bicikala naslonjenih na zid i cvjetova bugenvilije koji padaju s krovova, svaki korak postaje novo poglavlje u vlastitom putopisu.
Aleksandra kaže da je upravo Stari grad bio njeno must-see mjesto ovdje. „Ima potpuno drugačiju energiju od ostatka Hoi Ana, mirno je, ali i puno života i aktivnosti. Spoj tradicije, zanata i azijske kulture, uz toplinu lokalaca – nešto je što vrijedi proživjeti“, rekla nam je.
Za ovu lokaciju birala je bijeli crop top i crne šorceve sa prepoznatljive tri pruge kao kombinaciju koja se savršeno uklopila sa zelenilom i pastelnim tonovima grada. Dok šetate ovim ulicama, shvatite da ponekad najmanje detalja znači najviše stila.
Koh Phangan: Ostrvo gdje haljinice i suknje postaju lifestyle
Koh Phangan je sve ono što želite da putovanje bude nepredvidivo, šareno i puno kontrasta. Dok jutra počinju uz zvuke talasa i miris tamjana iz obližnjih yoga studija, popodneva su rezervisana za šetnje kroz palme, bazene i bijele zidove tropskih vila. Aleksandra nam je otkrila da joj je upravo ova kombinacija bila najveći motiv za posjetu.
Za dane kada je odlučila istraživati prirodu, najviše ju je oduševio Phaeng Noi Waterfall & Domes Trail i hajk kroz džunglu do vidikovca s nevjerovatnim pogledom na ostrvo.
Dani na ostrvu prolazili su u konstantnom pokretu od jutarnjih šetnji kroz džunglu do slučajnih zaustavljanja na vidikovcima s pogledom na beskrajno more. Iza svakog zavoja čekala je nova plaža, novi mirisi i nova prilika za istraživanje. Lagane krojeve i ležerne materijale birala je upravo zbog tog tempa, dakle nešto što prati korak, ali i dozvoljava onaj trenutak predaha na bijelom pijesku ili uz svježi kokos na plaži.
A za večernje sate, kada ostrvo mijenja ritam, odlučivala se za komade koji prate tu promjenu… nešto šarenije, razigranije, s detaljima koji privuku pogled taman toliko da budete primijećeni, ali da ne odvučete pažnju od onoga što je najvažnije same avanture.
Kada dan na Koh Phanganu završi partijem ili samo lutanjima po plažama dolaze oni trenuci kad se samo želite ispružiti i disati. Bez obuće, u udobnom outfitu, sa slušalicama u ušima i pogledom ka krošnjama palmi… Aleksandrin izbor za totalni chill mode.
Ono što je Aleksandri ova avantura pokazala jeste da pravi outfit nije samo stvar estetike, već osjećaja. Da stil ne prestaje tamo gdje počinje prašina na cipelama ili slani tragovi na koži. Bilo da je šetala ulicama Hoi Ana, prolazila kroz oblake u Da Nangu ili istraživala vidikovce i skrivene staze na Tajlandu svaki komad koji je ponijela bio je dio atmosfere.
Ako vas uskoro čeka novo putovanje, možda je vrijeme da i vi spremite kofer… i krenete u avanturu koja će ostati zapisana u svakom koraku.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!