TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 10.10.2022.
Putoholičarka koju rado pratimo, Naida, nedavno je postala i mama što je bila savršena prilika da ju ugostimo u našoj rubrici MAME RULZ.
Naidu možete pratiti na njenom Instagram profilu, @nai.bcr, gdje će vas odvesti do zanimljivih lokacija, otkriti korisne trikove, ali i svoja iskustva i preporuke. U njenim avanturama i istraživanju svijeta nerijetko ju prati i njezin muž Adnan, a sada i sin Mak. Upravo smo s Naidom rado otvorili temu putovanja s malenom djecom, ali i ostale zanimljive i uvijek bitne teme kao što su – vrijeme za sebe, rutina, savjeti o majčinstvu i promjene koje majčinstvo donosi.
Naida, Adnan i njihov sin Mak
Naida nam je i otkrila kako sad izgleda njezin jedan dan, ali i kako se ona i Adnan snalaze u ulozi roditelja. Podijelila je s nama i što bi voljela da je znala prije nego što je poslala mama, a ovaj odgovor, kao i njene ostale odgovore potražite u nastavku.
Koje ste lekcije naučili sada kad ste mama i koje promjene je Mak unio u vašu svakodnevicu?
Nekako smatram da se kroz cjelokupno djetetovo odrastanje uče nove lekcije. Do sada, ja sam se najviše naučila strpljenju i fleksibilnosti. Od trenutka kada sam saznala za trudnoću, počela sam se pripremati za novu ulogu. Znala sam da je to najljepša ali i najteža zadaća. Naučila sam da moram biti strpljiva i da time sebi dosta olakšavam. Naučila sam da moram biti fleksibilna jer nekada moram zakasniti, nekada dan provesti u pidžami i otkazati sve planove, ne stići završiti sve što sam planirala...
Uvijek sam govorila da ću se potruditi da bebu uvedem u našu svakodnevnicu. Tako je i bilo. Naravno, u skladu sa nekim njegovim ritmom. Mak nam je donio dodatnu ljubav i sreću.
Kada smo skupa trudimo se naše vrijeme i posvećenost preusmjeriti samo na njega i njegove potrebe. Najčešće je to igranje, odlazak u šetnju, u prirodu.
Kako se vi i vaš partner snalazite u novoj ulozi roditelja? Koji je vaš najveći izazov?
Najveći izazov je sigurno sama titula roditelj. Koliko tu ima neizmjerne ljubavi, toliko ima i brige i stalnog pitanja da li smo uradili ono što je najbolje za njega. Vjerujem da dajemo najbolje od sebe i da se za sada dobro snalazimo u novim ulogama.
Što biste voljeli da ste znali prije nego što ste postali mama?
Emocije se smjenjuju.
Prvi mjesec je težak.
Bit ću umorna čak i kada beba spava.
Nema tačnog odgovara na mnoga pitanja.
Kako nalazite vrijeme za sebe? A vrijeme za sebe i svog partnera?
Na početku je bilo teško. Obzirom da sam se porodila carskim rezom, oporavak je bio duži. A Makova prva dva mjeseca su bilo dosta zahtjevna. I naravno, ja koja volim da mi je sve organizovano, opterećena ritmom hranjenja, spavanja i otvorenih prozora. Ali, sada je dosta lakše.
Mak ima svoj ritam, pa tako i ja dobijem vrijeme za sebe bar za dužu kafu ili jednostavno neku rutinu koju sam imala i ranije. Isto tako, suprug i ja se organizujemo da sa Makom ostane nana, dedo, tetka kako bismo imali vremena za nas. Na tome im neizmjerno hvala, jer mnogo znači takva podrška.
Zaljubljenica ste u putovanja. Koliko je izazovno putovati s malenom djecom i što vama pomaže u organizaciji takvih putovanja?
Upravo su putovanja dio moje svakodnevnice, pa sada i naše i Makove. Mak je prvi put putovao sa nepuna 3 mjeseca i za svojih 6 mjeseci bio je u četiri zemlje. Naravno da se dosta toga njemu prilagodilo, ali to je normalno. Znam da se neće sjećati toga, ali mi imamo vrijedne uspomene koje ćemo pamtiti i njemu pričati.
U organizaciji putovanja pomaže mi samo detaljno planiranje unaprijed. Nekada se spakujem noć pred putovanje, sada sa bebom to nije moguće. Tako da, unaprijed planiranje i prilagodba bebi su osnove za uspješno putovanje sa malom bebom. :)
Kako sad izgleda jedan vaš dan i koji savjet za organizaciju biste mogli dati i drugim mamama?
Moj dan počinje u 6:00h/6:30h ujutro. Nakon hranjenje i malo igranja, Mak ima prvo spavanje koje ja koristim za pripremu svog i njegovog doručka obzirom da uvodimo krutu hranu. Trudim se da svaki dan provedemo par sati vani. Idemo u šetnje, druženja sa djecom mojih prijateljica, kupovinu namirnica... Sada baš uživa u razgledanju i upoznavanju novih stvari.
Svoje obaveze vezane za dio posla (moj Instagram profil), ako ih imam, trudim se završiti dok on spava. Svakako tu su i obaveze oko kuće i ostalih obroka. Već oko 18:00h Maku kreće ‘bed time’ rutina, kupanje, hranjenje i spavanje. Spava od 19:30h i ja završavam preostale obaveze (ako nešto od gore navedenog nisam uspjela u toku dana) ili jednostavno odmaram. Trudim se ići ranije na spavanje, kako bih se bar malo naspavala prije njegovog prvog hranjenja u toku noći.
Moj savjet bi bio imajte strpljenja, osluškujte potrebe svoje bebe ali ne zaboravite i svoje, zapamtite da vi svoju bebu najbolje poznajete. Samim tim ćete napraviti najbolju organizaciju za vas i bebu.
Koji savjet o majčinstvu ste rado poslušali?
Iskreno bilo ih je dosta. Možda bih izdvojila savjet „Polako, ništa ne traje zauvijek, proći će”. Proći će grčići, rast zubića, plakanje, prva prehlada... Meni ipak još ljepše što je nakon svakog savjeta dolazilo “.. ali, biti mama je najljepši osjećaj na svijetu.”. I zaista je tako.
Imate li neki omiljeni zajednički ritual i kako provodite obiteljsko vrijeme zajedno?
Mogu zasigurno reći ‘bed time’ rutina. Iako smo oboje umorni pred kraj dana, ovo ne preskačemo. Mak uživa u kupanju i toj našoj rutini koju praktikujemo.
***
Foto: @nai.bcr
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!