TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 19.10.2022.
Obiteljske fotografije koje vas odmah raznježe brzo su i nas osvojile kad smo pregledavali Instagram profil Ivone Aleksić.
Ona je mama četvero mališana, a sa svojom obitelji živi u Švicarskoj odakle s Instagram pratiteljima dijeli svoje svakodnevne majčinske avanture, iskustva i uspomene. Upravo zato je Ivona naša idealna sugovornica u rubrici MAME RULZ.
Ivona Aleksić sa svojom obitelji
U razgovoru s Ivonom htjeli smo saznati kako je imati veliku obitelj i s kojim izazovima se ona najčešće susreće. Podijelila je s nama i kako izgledaju njihovi zajednički dani, ali i odgovorila na nekoliko pitanja koja zanimaju sve roditelje – a to su, kako naći vrijeme za sebe i svog partnera, kao i kako organizirati vrijeme na elektroničkim uređajima za djecu.
Otkrila nam je i nekoliko savjeta koje će brojne dame i mame htjeti znati, a više otkrijte kroz intervju u nastavku.
Jeste li vi i vaš muž oduvijek htjeli imati veliku obitelj i što su najljepše prednosti doma u kojem imate četvero djece?
Muž i ja smo oduvijek željeli veliku porodicu. Ta obostrana želja potiče još od prije našeg upoznavanja, dok nismo ni znali jedno za drugo. Za mene nema veće sreće kada ih vidim kako se smiju i igraju zajedno. Taj smijeh i igra nekada znaju biti veoma glasni, ali me svakako obuzme milina, jer znam da će imati prijatelja jedna u drugoj. Prijatelja za cijeli život.
Što vam je najviše pomoglo u tome da imate iskren i otvoren odnos sa svojom djecom?
Koliko god bilo teško odgajati ih bez ikakve pomoći, mislim da je baš to doprinijelo tome da imamo sa njima otvoren odnos. Bitno mi je da znaju da se u svakom trenutku moramo oslanjati jedni na druge i djelovati timski.
Kako najčešće provodite vrijeme i kako izgleda jedan vaš klasičan dan?
Otkako su počele ići u vrtić (od ove godine i u školu) dani su nam malo više isprogramirani. Često im se smjene ne poklapaju, pa nam je kuća do 15h kao autobuska stanica. Uglavnom, gledamo da provedemo što više vremena napolju, onoliko koliko nam obaveze dozvole. Poprilično smo aktivni i u većini slučajeva smo van kuće. Volimo putovati, ići na izlete, voziti bicikl, planinariti…
Koju lekciju ste naučili od svojih roditelja, a rado ju prenosite i svojim mališanima?
Stalno im naglašavam kako su iskrenost i otvorenost najvažnije i da neće biti posljedica zbog nekog učinjenog djela, nego zbog prikrivanja istog.
Vaša obitelj često uživa u vašim receptima. Je li postojalo vrijeme kad su djeca odbijala određene namirnice i što biste tad napravili?
Naravno da se dešava da i dan danas odbijaju neko jelo, ali kod mene zaista nema alternative. Ja obično ujutro pripremim ručak i večeru, tako da u toku dana ništa dodatno ne kuvam. Ne tjeram ih da jedu ponuđeno, ali isto tako im ne ponudim zamjenu. Negoduju, ali na kraju ipak pojedu.
Danas je djeci još od malenih nogu dostupna razbibriga uz mobitel, TV i druge elektroničke uređaje. Kako vi organizirate „screen time“ za svoju djecu?
Cilj mi je bio da moja djeca rano djetinjstvo provedu bez tableta, telefona i TV-a i mogu reći da sam uspjela u tome. TV im nisam uskratila, ali jesam ograničila, mada do prije godinu dana nisu bile ni zainteresovane za isti. Tablete smo kupili prije nekoliko mjeseci i od tada imaju mogućnost gledati crtani film u autu dok putujemo za Bosnu ili neku dalju destinaciju. U vrtiću i školi djeca imaju pristup tabletu, ograničen naravno, tako da to zadovolji njihove potrebe pa im ja kod kuće još uvijek ne dajem.
Koji su najveći izazovi s kojima ste se sreli tijekom trudnoća, ali i u periodu poslije poroda?
Prva trudnoća je sama po sebi izazov, a kod mene je bila i svaka sljedeća, s obzirom da je razlika između naše djece jako mala pa nisam imala baš mnogo vremena za odmor i ležanje. Četvrta trudnoća je definitivno bila najveći izazov, jer pored činjenice da je četvrta, borila sam se sa trudničkim dijabetesom. Bila sam ograničena kad su u pitanju namirnice i ishrana, pa nisam mogla jesti sve što sam željela i priznaću da mi je to jako teško palo.
Kako bi vas vaša djeca opisala u jednoj riječi? A vašeg muža?
Zaista ne znam kako bi me opisale jednom riječju, jer su sve različite, pa sam sigurna da bi svaka od njih imala neku svoju riječ. Često mi kažu da sam ljubav i sunce, posebno Jana, koja je najprivrženija meni. Za muža takođe nisam sigurna šta bi rekle, ali sigurno nešto najljepše.
Volite i putovati. Što biste rekli da vam je najvažnije u planiranju putovanja sa djecom?
Obožavamo putovati i voljela bih da imamo mogućnosti da putujemo više nego što zapravo to radimo. Najvažnije mi je da na put krenemo zdravi i da u putu nemamo problema. Sve ostalo je lako rješivo.
Što pomaže vama i vašem mužu da kreirate vrijeme za sebe?
Pomaže nam timski rad. Poslove ne dijelimo, nego se prihvatamo onoga što nam prvo padne pod ruku. Kad uspavamo djecu, zajedno sve raspremimo po kući i nakon toga imamo vremena za nas.
Koji savjet biste dali svim damama koje žele postati mame?
Mogu reći ono što i svaka majka obično kaže. Život više nikada neće biti isti, niti bezbrižan, ali će sve poprimiti drugačiji značaj onoga trenutka kada postanete svjesne svoje uloge i beskonačne ljubavi koju ste rodile i stvorile.
***
Naslovna fotografija: Ivona Aleksić
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!