TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 6.5.2022.
Majčin dan je još jedna posebna prilika da pokažete ljubav i zahvalnost svojoj mami, ali i svim divnim mamama koje nas inspiriraju, koje su naš oslonac i motivacija, koje su nas naučile voljeti, nadati se i ne bojati se.
Ovaj dan, točnije svaku drugu nedjelju u petom mjesecu, slavimo Majčin dan i želimo naglasiti koliku supermoć naše mame imaju.
Osim što su uz nas od prvih mjeseci preko buntovnih tinejdžerskih godina, prate nas i kroz razne avanture u odrasloj dobi i pružaju nam podršku.
Vode nas svojim primjerom te savjeti koje nam daju ostaju uvijek usađeni na poseban način u našu podsvijest. Upravo smo sve ove odlike naših mama htjele zadržati na naslovnici Bonjour.čestitke koja nosi posebnu poruku.
Sve što trebate je preuzeti ju, isprintati na A4 papir, presaviti i zapisati jednu poruku od srca. I da, ako vam ponestaje inspiracije što napisati unutar čestitke, par citata vas očekuje ispod.
Besplatno preuzmite Bonjour.ba čestitku za Majčin dan klikom OVDJE
________________________________________________
Citati za čestitku
„Ne bih bila to što jesam da nije bilo tebe. Hvala ti na svemu.“
***
„Majčina ljubav prema njenom djetetu nije kao ništa drugo na svijetu. Ne poznaje zakon, nema sažaljenja, pamti sve stvari i nemilosrdno ruši sve što joj stoji na putu.“
- Agatha Christie
***
„Ti si moj superheroj.“
***
„Uvijek ćeš biti moja prva i najbolja prijateljica.“
***
„Upravo radi tebe znam što je ljubav.“
***
Grafički dizajn: Marija Perić
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
U savremenom, ubrzanom ritmu života, žene su često suočene s nizom izazova od poslovnih obaveza, porodičnih odgovornosti, do brige o vlastitom zdravlju.
Bez obzira na to da li je riječ o djevojkama, trudnicama, dojiljama ili ženama u perimenopauzi ili menopauzi, pravilna ishrana i briga o sebi predstavljaju ključ za dugoročno zdravlje i vitalnost.
Amina Šeta, doktor medicinskih nauka iz oblasti endokrinologije i metabolizma.
PCOS i inzulinska rezistencija
Djevojke i mlade žene koje imaju neredovne menstruacije, višak kilograma koji se "lijepi", prištiće, PCOS i inzulinsku rezistenciju, nisu same, ali ni bespomoćne. Tijelo poručuje da mu treba pažnja!
“Evo nekoliko must-know savjeta koje bi svaka cura s PCOS-om trebala imati u svojoj torbici znanja.
Zaboravi rigorozne dijete! Fokusiraj se na manje porcije, češće obroke, proteine u svakom obroku (jaja, grčki jogurt, riba, piletina) i složenije ugljikohidrate (integralne žitarice, leća, slanutak).
Tvoje tijelo ima svoje ritmove i specifičan hormonski izazov. Ti ga možeš savladati uz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i brigu o sebi.” poručuje dr. Amina Šeta, doktor medicinskih nauka iz oblasti endokrinologije i metabolizma.
Trudnoća: Hraniti dva tijela, ali i dvije duše
Za trudnice, kvalitetna i balansirana ishrana nije samo važna, već i presudna. Dr. Amina Šeta ističe da je ovo period u kojem žena ne treba "jesti za dvoje", već misliti za dvoje – birati nutrijentima bogate obroke koji podržavaju razvoj bebe i očuvanje snage majke.
„Posebno je važno obratiti pažnju na unos folne kiseline, željeza, kalcijuma i omega-3 masnih kiselina – sve to uz planiranje obroka koje odgovara stvarnim potrebama, a ne mitovima“, savjetuje dr. Šeta.
Period dojenja: Obnova, snaga i strpljenje
Dojenje je energetski zahtjevan proces. Ishrana dojilje treba biti redovna, raznovrsna i podržavajuća – jer tijelo obnavlja rezerve i istovremeno proizvodi sve što je bebi potrebno. Fokus treba biti na cjelovitim žitaricama, proteinima, zdravim mastima i hidrataciji.
„Mnoge žene žele brzo vratiti staru formu nakon poroda, ali važno je ne žuriti – tijelu treba dati vremena i prave resurse za oporavak,“ dodaje dr. Šeta.
Menopauza: Novo poglavlje, nova snaga
Ulazak u menopauzu donosi hormonske promjene koje mogu uticati na raspoloženje, metabolizam i opšte stanje organizma. Prilagođena ishrana u ovom periodu može značajno ublažiti simptome i očuvati kvalitet života.
„Preporučujem ishranu bogatu vlaknima, kalcijumom i biljnim izvorima estrogena – poput mahunarki i lanenih sjemenki. Takođe, redovno kretanje i upravljanje stresom igraju veliku ulogu,“ naglašava dr. Šeta.
Štitna žlijezda: Tihi vodič kroz cijeli život
Štitna žlijezda je kao nježni dirigent naših hormona - mala, leptirasta žlijezda na vratu, koja upravlja našom energijom, težinom, kožom, kosom, raspoloženjem i ciklusima. Kod žena, ova mala žlijezda vrlo lako postane izbačena iz ravnoteže u različitim životnim fazama. Poremećaj u radu štitne je češći nakon stresa, poroda ili hormonskih promjena.
Autoimune bolesti štitne žlijezde su više od fizičkog problema često su vezane i za emocionalno zdravlje. Redovne kontrole i slušanje vlastitog tijela su ključni. Hrana, stres i san direktno utiču na rad i funkciju štitne žlijezde.
“Osobito se stavlja naglasak na promjene u ishrani u slučaju hipotireoze, ili pak, hipertireoze”, naglašava dr. Šeta.
“Kod hipotireoze i Hashimota preporučuje se hrana bogata selenom: orasi (posebno brazilski), sjemenke, tuna – selen podržava funkciju štitne, zatim cinkom: crveno meso, jaja, integralne žitarice. Vitamini D, B12 i željezo često su sniženi kod Hashimota i hipotireoze te je potrebno provjeriti nivoe u laboratorijskim nalazima. Vlakna koja se nalaze u integralnim žitaricama, povrću i voću su ključna – jer usporen rad štitne usporava i probavu.
Kod hipertireoze (ubrzan rad štitne žlijezde) preporučuje se hrana bogata kalcijumom i vitaminom D – jer ubrzan metabolizam povećava rizik od osteoporoze, kao i povećan unos proteina jer pomažu u očuvanju mišićne mase koju hipertireoza može brzo trošiti. U hipertireozi treba izbjegavati višak joda – jod dodatno stimuliše rad štitne (izbjegavati morske plodove, ribu, sireve i žumance), kao I kofein i energetske napitke koji pojačavaju simptome kao što su nervoza, ubrzan puls i znojenje.“
Predijabetes, dijabetes, hipertenzija, masna jetra i povišene masnoće u krvi- šta sve povezuje ove poremećaje? Inzulinska rezistencija, hronični stres i kortizol, fizička neaktivnost, prerađena hrana, loš san i hormonski disbalansi.
Šta možete uraditi već danas? Korigovati ishranu: manje bijelog brašna, više vlakana, manje šećera, više proteina. Uvesti svakodnevno kretanje: brzo hodanje, joga, lagani treninzi snage – 30 minuta dnevno. Poboljšati san i smanjiti stres: rutina odlaska na spavanje, mindfulness, duboko disanje. I naravno, redovni pregledi kod ljekara.
“Ovo nije lista problema ovo je poziv da preuzmete kontrolu nad svojim zdravljem.” poručuje za kraj dr. Šeta. “Vaše tijelo Vam ne odmaže ono Vam pomaže da shvatite kad treba da stanete i promijenite pravac.”
Nutriseta: Stručna podrška za svaki korak
Kako bi ženama olakšala donošenje zdravih izbora u svakodnevici, dr. Amina Šeta kroz brend Nutriseta nudi stručno kreirane planove ishrane, prilagođene različitim fazama života žene.
Poseban fokus stavljen je na 28-dnevne planove za regulaciju inzulinske rezistencije, mršavljenje i balans hormona, koji nude jasno vođenje bez odricanja od užitka u hrani.
Vrijeme je da sebe stavite na listu prioriteta
Urbana žena današnjice zna da briga o sebi nije luksuz to je osnova za sve ostalo. Zdravlje nije destinacija, već svakodnevna odluka. Uz podršku stručnjaka poput dr. Amine Šete i alate kao što su Nutriseta planovi ishrane, ta odluka može biti jednostavna i ukusna.
Foto: Nutriseta PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!