TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 8.6.2020.

Kada postanemo roditelji, prihvaćamo činjenicu da dolazi do nekoliko promjena u našim svakodnevnim ritualima.

Nedjeljno izležavanje nerijetko je zamijenjeno sa ranim jutarnjim buđenjem i pravljenjem jutarnjih kašica.

Spontani odlasci u kino postali su pomno isplanirani izleti kako bi se pogledala najnovija Disneyjeva ponuda.
Brunch tijekom vikenda sada je posjeta izletištima, a ispijanje kave teče dok djeca uživaju u igri sa ostalom dječicom u parku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nichole Harvey Influencer (@nicholeharvey) on

Dakle, sa djecom dolaze izmjene u našoj rutini i putovanja sa djecom nisu izuzeci.
Bezbrižna lutanja bez konačnog cilja možda su stvar prošlosti, no putovanja sa djecom ujedno su i najbolja vrsta putovanja. Kao i većina stvari vezanih za djecu, sve dobiva novi smisao i novu čar.
Vi i vaša djeca trebali biste uživati u svakom trenutku istraživanja svijeta i stvarati uspomene za cijeli život. Nije li to točka putovanja koja je na prvom mjestu?

Foto: @ockeydockey

Da bismo vam pomogli da učinkovito isplanirate putovanje s obitelji, obuhvatajući planiranje i pakiranje osnovnih stvari, u nastavku donosimo par praktičnih savjeta za putovanje sa djecom.

ŠTO PONIJETI NA ODMOR?

Većina nas ponese previše stvari samo za kratku šetnju ili nekoliko sati vani sa djecom, a tek za cijeli odmor.
Čak i ako imate predškolca koji voli šetati, odmori sa dugim šetnjama mogu biti naporni za mališane.
Ponesite mala kolica koja će im pružiti mjesto za uspavljivanje bez potrebe da se vraćate u smještaj.
Razmislite o nabavci pristupačnijih, sklopivih kolica sa kišobranom.
Također, ponesite nosiljku jer hod od aviona do preuzimanja prtljage može biti dugačak, pa će dječija nosilica ili sling marama biti obavezna. Ako ste planirali putovanje na more, SOS će vam biti suncobran ili šator na rasklapanje.
Zagarantovana hladovina, mjesto gdje možete ubaciti svoje stvari dok svi idu na kupanje i mjesto na kojem će se djeca rashladiti i slatko drijemati. Iako možda zvuči neobično, na more ponesite mali bazen kojeg možete napuniti vodom i smjestiti ga pokraj sebe u hladovinu dok se dijete sigurno igra.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Care & my Tribe (@thirdcoasttribe) on

ŠTO UKLJUČITI U KOMPLET PRVE POMOĆI?

Dobro opskrbljen obiteljski komplet prve pomoći je važan korak ka savršenom odmoru sa djecom. Flaster, toplomjer, fiziološke kapi za nos i krema trebali bi biti osnova, a vi se svakako organizujete i pogledajte koje lijekove još trebali obezbijediti i imati pored sebe ovisno o dobi djeteta i lokaciji na koju putujete. Svakako investirajte i u putno osiguranje za cijelu obitelj. 

 

Foto: @stuffedsuitcase

POMNO BIRAJTE TIP SMJEŠTAJA

Iznajmljivanje kuće ili stana najčešći je odabir roditelja za putovanje sa djecom. Prednost najma je što možete iskoristiti kuhinju i uštedjeti na troškovima jela te ga preusmjeriti u neke druge aktivnosti. Prednost kuhinje je i činjenica da sami birate vrijeme obroka i namirnice od kojih pripremate hranu.

PLAN PUTOVANJA I AKTIVNOSTI

Jedna od najvažnijih stvari za putovanja sa djecom je da prilagodite vaš plan tako da odgovara svakom članu obitelji, a ne samo djetetu. Prvo, odaberite odredišta i aktivnosti koje će biti ugodne za sve članove obitelji. Ako stariju djecu uvedete u priču o mjestu gdje planirate ići i što ćete raditi, uključit ćete ih i zainteresovati za vaše putovanje.  

Spajanje aktivnosti za odrasle i aktivnosti usmjerenih na dijete također je jedan od načina podučavanja strpljenju i kompromisu. Još jedna stvar na koju trebate razmišljati kada planirate putovanje jeste omogućiti dovoljno odmora. Možda ćete vi uživati u obilasku muzeja, ali vaša djeca, bilo da su školskog uzrasta ili tinejdžeri, vjerojatno neće dijeliti isti entuzijazam. Za mlađu djecu sjajna je ideja pronaći neke lokalne parkove ili zelene površine u kojima se mogu opustiti i družiti sa svojim vršnjacima.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kim Tate • Travel Writer (@stuffedsuitcase) on


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!