TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 8.5.2020.

Druga nedjelja u 5.mjesecu rezervirana je za Majčin dan i želimo kroz posebnu i kreativnu gestu zahvaliti našoj mami za sve prekrasne stvari koje nesebično radi za nas iz dana u dan, ali i za nježnost, posvećenost i radost za svaki naš uspjeh.

Naravno, našu ljubav bismo trebali pokazivati kroz cijelu godinu, a Majčin dan shvaćati kao krunu cijele priče.

Obzirom na okolnosti, u potrazi smo za idejama za brižan i dirljiv DIY poklon koji će ju raznježiti i naslikati joj široki osmijeh na lice.
Za nekoliko kreativnih, praktičnih i jednostavnih ideja što mami napraviti i darovati za ovaj Majčin dan, prelistajte dalje.

KALENDAR

Vašu mamu iznimno će razveseliti personalizirani kalendar koji napravite za nju, pogotovo ako tijekom godine u tom kalendaru zapišete vaša zajednička planirana druženja, simpatične poruke ili par podsjetnika za nju. Možete ga napraviti na vašem računalu uz pomoć programa za crtanje ili cijeli projekt preseliti na papir i nacrtati kalendar samostalno uz pomoć kvadratića i brojeva baš kao na fotografiji ispod.

UKRAS ZA VRATA

Uz malo dodataka koje ćete pokupiti u sljedećoj šetnji kroz šumu, obruč i vrpcu možete kreirati zavidno lijepe ukrase koje će vaša mama jedva čekati dodati na svoja vrata u domu.

ČESTITKA

Personalizirana čestitka u koju ćete zapisati vašu simpatičnu poštapalicu, šalu ili inspirativan citat definitivno je poklon koji će ju dirnuti.

OSLIKANE LONČANICE

Ako je vaša mama ponosna vlasnica mini zelene oaze u vašem domu, tada će je jako obradovati ukoliko personalizirate njene lončanice. Jedino na što trebate pripaziti je da lončanice uredite tako da se uklope u postojeći stil uređenja koji imate u svom interijeru.

ORGANIZATOR ZA NAKIT

Iako nam mame često napominju kako održati stan urednim i pospremljenim, ne znači da i njoj ne možemo uskočiti u pomoć kada je organizacija u pitanju.
Dapače, upravo vi možete za nju osmisliti kreativna rješenja za organizaciju nakita, kao što su elegantne posudice ili kutijice sa sortiranim narukvicama, ogrlicama, prstenjima i naušnicama.

KOLAČ

Klasik među poklonima koji nikada ne dosadi sigurno je i kolač. Ovaj put imajte na umu da ju za Majčin dan razveselite baš onim kolačem koji ona voli i ovaj dan proslavite zajedno sa svojim ukućanima uz neodoljivu slasticu.

CRTEŽ S OKVIROM

Ukoliko vaša mama voli dekor i želi napraviti zanimljiv photo wall, tada je ovaj poklon odlična ideja. Poigrajte se s programima za izradu zanimljivih grafika ili preuzmite ilustraciju online, izradite ju i uokvirite te se pripremite na reakciju iznenađenja kada otvori svoj poklon.

BUKET

Bilo da ste joj odlučili načiniti buket od cvijeća iz vrta, poljskog cvijeća ili ste svoj buket naručili online, ovo je sigurna opcija koja će vašu mamu razvedriti i natjerati joj osmijeh na lice.

ALBUM S FOTOGRAFIJAMA

Jedan od najdirljivijih poklona za vašu mamu na ovaj dan, biti će i dizajniranje personaliziranog albuma s fotografijama. Pustite mašti na volju, izradite vaše najposebnije posljednje zajedničke trenutke i kreirajte prekrasan album prepun vaših obiteljskih fotografija.

'ZAŠTO TE VOLIM' ŠPIL KARATA

Jedan od starih trikova u rukavu koji uvijek izmami osmijeh na lice je popis stvari koje volimo kod naše mame, ali ovaj put kreativno napisan na špilu karata.
U unutrašnjost karte zalijepite bijele papire na koje ćete napisati više razloga zašto ju volite i čekajte njezine izraze lica kada shvati da nije dobila obični špil karata.

Foto: visualheart.com

PREUREĐENE STAKLENKE

Neiskorištene staklenke koje imate u svom domu mogu itekako postati zanimljiv poklon za vašu mamu. Upotpunite ih bojom, materijalima, vrpcom, čipkom i pretvorite staklenke u rustikalne vaze koje će vaša mama jedva čekati izložiti uz cvijeće iz svog vrta.

DORUČAK U KREVETU

Za ultimativno posebno iskustvo na Majčin dan, vašu mamu možete iznenaditi doručkom u krevet. Ova malena, a neodoljiva gesta će ju razveseliti, učiniti da opušteno započne dan i osjeti se uistinu posebnom i voljenom.


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!