TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 17.3.2023.

Prije svega naglašavamo da ne voli svaka žena trudnoću i da, to je je sasvim ok.

Naime, trudnoća sa sobom često nosi i mješavinu osjećanja u kojima nisu sva pozitivna i dobra. Ako se osjećate zabrinuto, uplašeno, tjeskobno niste same. Prvo, prepoznajte svoje emocije. Sasvim je u redu ne biti uvijek u "happy" raspoloženju zbog trudnoće. Samo zato što društvo kaže da biste trebali "blistati" ne znači da se morate tako osjećati - fizički ili emocionalno.

 

Foto: @munanazak

 

Razgovarajte! Sa prijateljicom, sestrom, stručnim licem... i jako je važna stavka da ne upoređujete svoja osjećanja ili trudnoću sa iskustvima drugih. Ako ti je najveći osmijeh izmamila činjenica da si u trećem tromjesečju i da je trudnoća skoro gotova - sasvim je to normalna pomisao.

Upravo zbog toga nam je drago što smo imali priliku razgovarati sasvim otvoreno i iskreno sa jednom od najboljih bh. fotografkinjaMajom Topčagić, koja nam je u razgovoru objasnila svoje lično iskustvo izazova trudnoće, teškog poroda, majčinstva, ali i dala savjet kako se izboriti sa svim izazovima.


 

Ella i Maja Topčagić

***

 

Majo, kako bi ti definirala majčinstvo svojim riječima?


Vrlo jednostavno. Djeca nas uče kako biti bolji ljudi. Odgoj djece daje nam nevjerojatnu priliku da popravimo sebe kao osobu, da postanemo bolji. To je prilika koju bi trebali iskoristiti. 

 

Foto: @majatopcagich

 

Otvoreno si pričala o teškom periodu u osmom mjesecu trudnoće i nekoliko mjeseci nakon porođaja. Koliko je važno za žene, prvenstveno mame da pričamo o postpartumu i općenito o tome da trudnoća i nije baš tako idealan period kakav nam se često u medijima predstavlja?

 

Treba biti realan i otvoren. Mislim da je to vrlo osjetljiva i individualna tema, ali ja mogu da prenesem svoje iskustvo. Trudnoća je drugo stanje za ženu, kako fizički, tako i psihički. Promjene kroz koje majka prolazi, ne može shvatiti niko ko nije bio u toj situaciji.

 

Foto: @munanazak

 

To nije nimalo blaženo stanje. Mislim da se trudnoća idealizira jer je u konačnici stvaranje novog života koji jeste velika sreća i blagostanje, ali moramo uzeti u obzir činjenicu da žena prolazi kroz period katarze i jako velikih promjena. Porod kao čin koji se uzima zdravo za gotovo jer je to toliko česta pojava, nimalo nije bezazlen.

 

"Disbalans hormona koji se desi u trudnoći i tokom dojenja je stvar koju moramo shvatiti vrlo ozbiljno. Tek nakon 2 godine sam se osjećala kao stara ja. Jako je bitno da otvoreno pričamo o tome jer nisi jedina i nisi sama."



Žene imaju ulogu kreatora života koja uz sebe nosi vrlo teško breme. Moramo razumjeti da postpartum stanje nije finalno i da će proći.
Ja sam imala jako težak porod i oporavak i poremećaj raspoloženja u 8. mjesecu trudnoće. Imala sam osjećaj kao da to nisam ja. U tom slučaju je najbolje tražiti stručnu pomoć.

 

Tvoja Ella sada već ima tri godine.  Na šta si najviše ponosna kada ju vidiš kako odrasta i koliko ti se život promijenio otkako je ona dio tvog života?


Na njenu samostalnost, radoznalost i kreativnost. Na to kako otvoreno posmatra svijet i čini ga ljepšim.

 

Foto: @majatopcagich

 


Koliko je stvarnost blizu ili daleko od tvoje ideje majčinstva?


Veoma daleko. Iskreno, dugo mi je trebalo da se pomirim s tim da više nemam mira ni privatnosti i da mi se život mnogo promijenio. Ali na bolje. :) Sada tek shvatam koliko se mame žrtvuju za svoju djecu.
 

Foto: @majatopcagich

 

"Majčinska ljubav je istinska, bezuvjetna i zahvalna sam što sam dobila priliku da volim nekog na taj način."


To nisam prije mogla ni zamisliti. Ljubav je strpljiva, oprašta i zapravo poput svakog od nas, nesavršena.

 

Foto: @majatopcagich

 

Koji su trenuci majčinstva najljepši, a koji možda najizazovniji?


Najteži su kada je beba bolesna, a sve drugo je "lako". Kada sam dobila Ellu, nikad nisam osjetila tu vrstu sreće i ljubavi. To je zaista nešto posebno.

 

Foto: @majatopcagich



Ništa ljepše od toga nema kada te jedno malo biće, mali dio tebe, zagrli svojim malim ručicama i kaže: "Mama, ja volim te".

 

Kako postižeš balans između poslovnih zadataka i majčinstva?


Ne postižem. Prije sam se trudila da stignem završiti poslovne obaveze i kućanske poslove, kao i posvetiti vrijeme djetetu, ali na kraju uvijek nešto ispašta. Pokušavam uskladiti sve obaveze, ali sam se morala pomiriti s činjenicom da je nemoguće obavljati posao kao prije do kasno uvečer kao svaki kreativac.

 

Foto: @majatopcagich

 

Morala sam se bolje organizovati i tek sada nakon tri godine mogu reći da stižem mnogo više nego prije. U redu je da ne stigneš jer se sada brineš o malom biću koje te treba i to je važnije od bilo kakve obaveze tog dana.

 

Jesi li vodila Ellu sa sobom na neko snimanje? Ako da, kako je to izgledalo?


Samo jednom, kad smo se ona i ja fotkale u studiu. Jedva je izdržala i bila je jako nervozna. Osim toga nikad jer je hiperaktivna i srušila bi cijeli studio. :)

 

Foto: @arabella.blue.portraits

 

Koji je najbolji savjet koji možeš dati mladim mamama za balansiranje između karijere i majčinstva?


Morate prihvatiti da ne možete stići sve. Uživajte u trenucima dok su još mali jer brzu prođu.



Foto: @majatopcagich
 

Kada bi morala da odabereš jednu roditeljsku mantru za sebe, koja bi to bila?


Sve prođe. I dobro i loše. Bitna je naša reakcija.

 

I za kraj, kad bi mogla savjetovati nešto svojoj Elli, šta bi to bilo?


Najvažnija je tvoja sreća. Vjerujem u tebe. Budi svoja i ne odustaj od svojih snova. Volim te onakvu kakva jesi.

 

Foto: @majatopcagich


***
Naslovna fotografija: @arabella.blue.portraits


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!