TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 29.7.2022.
Firenca je grad u koji se Lejla zaljubila još tijekom svog studiranja, zbog čega je odabir ove lokacije za vjenčanje bio poseban za nju, ali i za njenog muža Peđu.
Tako je višestoljetna vila Agape bila prekrasna kulisa i za njihovu romantičnu priču u Italiji. Lejla je za vjenčanje i snimanje birala dvije haljine, dok je Peđa birao smeđe i sivo odijelo sa glen check uzorkom. Dašak Italije može se doživjeti kroz svaku fotografiju koju je zabilježio fotograf Stefano Casati, pa ćete tako primijetiti vespe, vinograde, prekrasnu arhitekturu i sve detalje koje vežete uz ljeto u Toskani. S Lejlom smo imali priliku pričati i o tome kako joj je bilo organizirati vjenčanje u inozemstvu, kao i koji je bio najljepši, a koji najizazovniji dio organizacije. Saznali smo i koja uspomena će im ostati najdraža sa vjenčanja, a njene odgovore, kao i bajkovite fotografije istražite u nastavku.
Elopements, ili vjenčanja u inozemstvu sve su popularniji odabir. Što je vas inspiriralo da vaše vjenčanje bude baš u Firenci?
Klasična privlačnost Italije i kulturna sofisticiranost Firence, gdje se nalaze jedinstvena platna najpoznatijih svjetskih umjetnika - Botticellija, Donatella, Michelangela, Raphaela, Leonarda da Vincija i mnogih drugih, me je inspirirala prvenstveno za upis Master studija na univerzitetu za umjetnost i dizajn u Firenci, a ubrzo nakon dolaska u prijestolnicu Europe slijedi i odluka da obilježimo našu dugogodišnju ljubav “Under the Tuscan sun” (Pod suncem Toskane).
Poznata talijanska regija Toskana sinonim je za romantiku, a Firenze, grad u kojem su se dogodile neke od najstrastvenijih romansi u povijesti: od Dantea Alighierija koji je ovdje prvi put sreo svoju voljenu Beatrice Portinari koja ga je inspirirala da napiše slavnu “Božanstvenu komediju”, ili Francis I De Medici i Bianca Cappello ili engleski pjesnici Robert i Elizabeth Browning koji su se vjenčali u Firenci ili talijanski pjesnik Gabriele d'Annunzio koji se zaljubio u lijepu glumicu Eleonoru Duse koja ga je inspirirala u jednoj od njegovih najintenzivnijih pjesama: “il Fuoco”, (Vatra!), opisujući njihovu strastvenu ljubavnu priču…
Što je bio najljepši, a što najizazovniji dio organizacije ovakvog vjenčanja?
Svaki detalj organizacije vjenčanja u Italiji je bio toliko emotivan i poseban, odabir vile, fotografa, muzike, menija. Mogli bismo izdvojiti to što smo uspjeli napraviti veoma intimnu atmosferu i ceremoniju i okupiti mali krug nama dragih ljudi i porodice, tačno kako smo i željeli.
Najizazovniji dio je naravno bio organizovati sve u periodu pandemije i to što smo morali odgoditi vjenčanje nekoliko puta, ali nama to nije predstavljalo problem jer zaista nam datum i vrijeme nije bilo bitno koliko to da se sve organizuje kako smo zamislili, i zaista je bilo tako.
Primijetili smo da ste nosili dvije haljine, jednu za snimanje, jednu za vjenčanje. U čijem su potpisu haljine i zašto ste birali baš ova izdanja?
Firenca je grad prema kojem imam emociju i povezanost na poseban način i odlučili smo, na preporuku našeg fotografa iz Italije, Stefano Casati, i našom željom, da odradimo “engagement shoot” dan prije vjenčanja u 7 ujutru u centru Firence. Dva sata romantične šetnje i opuštenog, usputnog poziranja na raznoraznim lokacijama u centru grada, uz rijeku Arno, na čuvenom mostu Ponte Vecchio, toliko je bilo za nas emotivno i intimno, prisjetiti se mojih studentskih dana i našeg vremena provedenog zajedno u Firenci i tim povodom smo se odlučili za “opušteniji” svečani izgled, u dugoj uskoj haljini ukrašenoj perlama, koja prati liniju tijela.
Vjenčanica je u potpisu dizajnerice iz Ukrajine, Giovanna Alessandro, čije su haljine u Italijanskom stilu, odane ženstvenom, otmjenom i sofisticiranom izgledu. Odlučila sam se za dizajn vjenčanice koja je suptilan izraz onoga sto predstavlja Toskana, “La Dolce Vita”— to je romantična fantazija sastavljena od dobre hrane, dobrog vina i zabave u kojoj se uživa na osunčanoj terasi smještenoj u krajoliku prošaranom kvrgavim stablima maslina i paralelnim linijama rastućeg grožđa.
Koji trenutak sa vjenčanja će vam ostati zauvijek urezan u pamćenje?
Sanjivo okruženje i renesansna elegancija ceremonije vjenčanja, koja se održala u vrtu Vile iz 15. stoljeća, Vila Agape, smještenoj nedaleko od samog centra grada, u slikovitim firentinskim brežuljcima, okružena drvećem maslina i čempresa, koju je obnovio u današnjem obliku Giulio de Filippo Arrighetti 1602. godine. Ploča na zidu obilježava prijateljstvo Arrighettia i znanstvenika Galileo Galileia, a vila je bila mjesto susreta u šesnaestom i sedamnaestom stoljeću, lokalnih pjesnika, aristokrata, umjetnika i književnika.
Svako putovanje u Italiju otkriva bit slatkog života u fotogeničnom mjestu koje je bogato povijesnim atrakcijama. La Dolce Vita.
***
Foto: Stefano Casati
TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: unsplash.com
U svijetu u kojem su vijesti često teške i uznemirujuće, roditeljima se postavlja izazov kako zaštititi svoju djecu, ali i kako ih pripremiti da se suoče s nepoznatim.
S obzirom na potencijalne alarmante situacije, možda se čini da je teško razgovarati o ovim temama. Međutim, kroz empatiju, otvorenost i podršku, možemo stvoriti sigurnije okruženje za djecu. Zaštita njihove sreće i sigurnosti je prioritet, a dijalog medija i informisanje o konkretnim stvarima koje se mogu uraditi velika je odgovornost i nužnost.
Mentalno zlostavljanje, često prikriveno iza osmijeha i površnog prijateljstva, može ostaviti duboke psihološke ožiljke. Ponižavanje, bilo u obliku verbalnih uvreda ili emocionalne manipulacije, također može značajno utjecati na samopouzdanje i razvoj djeteta.
Fizičko zlostavljanje koje može varirati od udaraca do ozbiljnih povreda, ostavlja vidljive i nevidljive posljedice. Vršnjačko zlostavljanje koje se često događa u školama i igraonicama, može biti posebno zastrašujuće jer djeca ne prepoznaju uvijek da su žrtve nasilja. Na kraju, seksualno zlostavljanje predstavlja jednu od najtežih prijetnji, koja zahtijeva hitnu pažnju i intervenciju. U ovom članku istražit ćemo kako prepoznati te signale i pružiti smjernice za zaštitu djece od ovih opasnosti.
Dragi roditelji, otvoren razgovor postaje ključna strategija.
Razgovor je prvi korak
Prvo i najvažnije, kreirajte sigurno okruženje u kojem se djeca osjećaju slobodno izraziti svoja osjećanja i brige. Čak ako i ne postoje konkretne sumnje na zabrinjavajuće situacije ili štetno ponašanje, važno je ostati proaktivan u prepoznavanju potencijalnih rizika. Razgovor je prvi korak i već danas pokušajte sa neformalnim razgovorima, primjerice tokom vožnje ili dok zajedno radite neku aktivnost. Postavite jednostavna, otvorena pitanja: "Hej, ima li nešto novo u školi? Kako si se osjećao danas u školi?" ili "Jesi li čuo nešto zanimljivo od prijatelja?" Na ovaj način, djeca će se naviknuti na dijalog i otvoriti se. Ako odmah ne dobijete konkretan odgovor, ne brinite. Ipak je ovo proces i odnos koji je potrebno izgraditi.
Također, djeca komuniciraju jedni između drugih na njima specifičan način, ponekad i van znanja svojih roditelja pa ukoliko pristupite na način da vi više njih slušate možete saznati neke činjenice, detalje koji mogu biti ključni za reagovanje. Slušajte njihova osjećanja bez osuđivanja. Pokažite im da ste tu za njih i da ih podržavate. Pokušajte doznati što više informacija, ali budite pažljivi da ne stvorite dodatni stres.
Prepoznajte znakove
Posmatrajte promjenu u ponašanju vašeg djeteta. Da li se povuklo, postalo povučeno, nervozno ili pokazuje strah od odlaska u određene prostorije? Da li izbjegava određeno društvo, određene ljude, s kim najviše provodi vrijeme i komunicira...? Ovi znakovi mogu ukazivati na nešto što trebate istražiti.
Stav "ne može se to nama desiti" ili "zna se on sam čuvati" glavni je krivac kasnog reagovanja u problematičnim situacijama. Iako se možda čini zastrašujućim, postavljanjem dobro promišljenih, blagih pitanja možete otkriti uzrok promjena na djetetu.
Razgovarajte o granicama
Na primjer, razgovarajte o tome kako svako ima pravo odlučivati o svom tijelu i kako je važno izraziti neslaganje ili odbiti situacije koje izazivaju nelagodu ili nisu u skladu s njihovim osjećajima.
Iako se ove teme mogu činiti složenim za mlađu djecu, one su od ključne važnosti za razvoj njihovog samopouzdanja. Na primjer, kroz razgovore o granicama i sigurnosti, djeca prisvajaju vještine koje im pomažu u izgradnji zdravih odnosa.
Također, uvijek budite otvoreni i dostupni za razgovor. Djeca će se često otvoriti u neočekivanim trenucima zato je važno biti spreman slušati i pružiti podršku svaki put kada se ukaže prilika.
Vi ste im glavni uzor
Na kraju, budite primjer. Djeca uče gledajući svoje roditelje. Otvorenost, iskrenosti i spremnost na razgovor o teškim temama može ih potaknuti da se također opuste, otvoreno izraze i vjeruju. Vaša hrabrost i ranjivost mogu postati motivacija za njih da se suoče sa svojim strahovima.
Evo nekoliko konkretnih koraka koje možete poduzeti nakon razgovora sa djetetom, a imate sumnje ili znakove da je u opasnosti:
* * *
Naslovna fotografija: unsplash.com
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!