TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 10.3.2021.
Kuća VLHS projekt je čiju realizaciju potpisuje arhitektonski ured FILTER Arhitektura: Vedad Islambegović, Ibrica Jašarević, Asmir Mutevelić, Nedim Mutevelić, Kenan Vatrenjak.
Sama realizacija projekta završena je 2020.godine, a prostire se na oko 1,200 m2. Upravo je ovaj projekt dobitnik prestižne BigSEE nagrade u polju 'stambene arhitekture' za 2021.
Ono što ovu kuću čini posebnom, upravo je prostorni koncept koji, kako i pišu na službenoj BigSEE web stranici, pod 'jednim krovom' okuplja nekoliko pažljivo osmišljenih, ali razbacanih struktura nalik kutijama unutar kojih se nalaze različite prostorije za svakodnevni život. Unutar same sredine kuće nalazi se vrt, kao i konstrukcije koje podsjećaju na hodnike, što sami središnji atrij pretvara u svojevrstan trg. Granica između unutarnjeg i vanjskog prostora postaje nejasna te se kreira snažna veza između unutarnjeg prostora i mediteranskog okruženja.
U samom interijeru prevladavaju zemljani tonovi, prirodni materijali te cozy detalji. Pogledajte.
***
Tekst: BONJOUR.ba/BigSEE
Foto: Anida Kreco, Vedad Viteskic (dron)
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!