TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 23.8.2021.
Bez namjene da ljepotu drugih sukulenata stavimo u drugi plan, sukulentna biljka puzavica čiji listići nalikuju na niz bisera (Senecio rowleyanus) trenutni je favorit mnogih zaljubljenika u biljke.
Privlače pažnju bilo da bobice padaju preko stola ili police za knjige ili čak dok visi na sunčanom prozoru. Iako biljka izgleda nježno, općenito se radi o sukulentu za koji ne treba neka posebna njega
O BILJCI
Krunica ili Senecio rowleyanus je puzavica porijeklom iz jugozapadne Afrike. Njeno okruglo lišće, koje često posjeća i na grašak, skladišti vodu što ovu biljku čini otpornom na sušu i sretnu dok visi na prozoru vašeg doma. Može uspijevati i na otvorenom u područjima sa svijetlom sjenom.
Nažalost, ova biljka je otrovna za mačke i pse, pa čak može izazvati i blagu iritaciju kože kod ljudi, pa je držite na sigurnom mjestu daleko od vas i vaših krznenih prijatelja.
KAKO SE BRINUTI O KRUNICI?
Ako se drži u zatvorenom prostoru, ova biljka preferira jaku, indirektnu svjetlost, najbolje možda uz prozor okrenut prema jugu ili dio vašeg doma koji dobiva dobru količinu sunčeve svjetlosti. Ako se drži na otvorenom, radije bivaju biti u blago zasjenjenom području u toplijim mjesecima i unutra u zatvorenom prostoru tokom zime.
Kao i kod većine biljaka, držite ovaj sukulent dalje od klima uređaja ili drugih područja sa propuhom. Ako lišće počne opadati, to bi mogao biti znak da je biljci prehladno.
ZALIJEVANJE BILJKE
Budući da je biljka dosta otporna na sušu radije osušite tlo između svakog zalijevanja. Da biste bili sigurni da ne zalijevate previše, zabodite kažiprst u tlo i provjerite je li gornjih nekoliko centimetara suho; tek tada trebate nastaviti sa zalijevanjem.
Mali listovi nalik biserima zadržavaju vodu i ako dobiju pravu količinu, ostat će u punom obliku. Promjena oblika može ukazivati na prekomjerno ili premalo zalijevanje.
ODGOVARAJUĆA SAKSIJA ZA BILJKU
Posuda mora ponuditi dobru drenažu, stoga je terakota odlična za ovu biljku, ali i ona mora biti odgovarajuće veličine kako bi se loza prirodno spuštala. Vaša biljka bi trebala biti gotovo u ravnini sa vrhom posude tako da loze ne moraju sezati prije nego što krenu prema dolje.
***
Naslovna fotografija: @mini_houseplant
Tekst: Ilda Lihić-Isović
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!