TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 24.7.2020.
Roditeljstvo ponekad može djelovati kao usamljeno putovanje, čak i kad znate da je toliko drugih ljudi i prije bilo u istim cipelama. Pored vlastitih prijatelja i porodice, postoje i drugi resursi koji pomažu mamama i tatama da se osjećaju bolje i brže savladaju izazove koje nosi roditeljstvo.
Ako vam se ideja o odgoju djeteta bez nekih konkretnih smjernica čini zastrašujućom, ove knjige za roditeljstvo bit će SOS. Niko ovaj slatki put ne počinje sa savršenim znanjem o svemu što ide uz roditeljstvo, tako da ćete u nekom trenutku imati jednu slijepu ili možda dvije tačke.
Naravno, sve knjige okarakterizirajte kao priručnike za kreiranje vaše metode odgoja ispreplićući stvarne primjere iz života sa profesionalnim pristupom ili iskustvom drugih roditelja.
Šta Da Očekujete U Prvoj Godini By Heidi E. Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee E. Hathaway
OVa knjiga je najprodavaniji, najomiljeniji svjetski vodič s uputama šta očekivati sa prvom godinom bebe. U knjizi, iz mjeseca u mjesec, navedeni su koraci koji vas potencijalno očekuju i olakšavaju neodoljivu prvu godinu mališana sa mnoštvom praktičnih i realističnih savjeta, prenosivih i dostupnih informacija. Također, u svakom mjesecu nalazi se odjeljak "šta očekivati" i korisne informacije koje bi vještine mališani trebali razviti u tom periodu i prekretnicama na kojima treba raditi.
Vaše Dijete By Penelope Leach
U svom autoritativnom i praktičnom stilu, Leach u potpunosti odgovara na brigu roditelja o psihološkom, emocionalnom i fizičkom stanju djece. U prvim fazama od rođenja do polaska u školu ona opisuje kako se djeca razvijaju: što rade, doživljavaju i osjećaju. Također, ona tematizira lakša pitanja koja roditelji često postavljaju - što znači budnost nove bebe ili tantrum (izljevi bijesa) djeteta? - i ona teža: kako i kada bi se novi roditelji trebali vratiti na posao, kako odabrati osobu koja će čuvati dijete ili kako reći djetetu o novoj prinovi.
Foto: algoritam.hr
Najsretnija beba u kvartu by Harvey Karp
Harvey Karp, svjetski poznati pedijatar i stručnjak za smirivanje uplakanih beba i neispavanih roditelja, u knjizi detaljno razrađuje jednostavan plan kako potaknuti mališane da spavaju mirnije i dulje. Roditelji će otkriti da svako dijete posjeduje „refleks smirivanja“ i na koji način se može aktivirati čarobni štapić kako bi beba brzo prestala plakati.
Iz perspektive djeteta 1 i 2 by Antonella Kuzma
Autorica je na svom Instagram profilu podijelila nekoliko odrednica ovih knjiga, a između ostalog navodi da iako svaka knjiga ima 200-ak stranica, pisane su na način da roditelj svakoga mjeseca pročita samo 20-ak stranica upravo za mjesec u kojem se nalazi dijete. U vodiču su znanstvene činjenice, ali napisane na extra jednostavan način tako da ga se može čitati čak i u najvećim trenucima umora, a kako bi vodič bio što potpuniji u njegovom stvaranju su joj pomogle čak 4 osobe iz 4 različite struke (odgojiteljica, specijalistica za rani razvoj, psihologinja i fizioterapeutkinja).
***
Naslovna fotografija:freepik.com
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!