Kalajdžisalihović design: Zavirili smo u poznatu sarajevsku obućarsku radionicu
Tekst:Bonjour.ba
MODNI DODACIMajstori Kalajdžisalihović obiteljski se tradicionalno u svojoj zanatskoj radnji već godinama bave izradom papuča za dom. Cijeli proces izrade se odvija ručno, bez upotrebe kemikalija, a duga tradicija u ovom zanatu i bogato kulturno naslijeđe Sarajeva i Bosne i Hercegovine, rezultirali su današnjom jako velikom ponudom proizvoda. U razgovoru sa Muhamedom Kalajdžisalihović, saznali smo više o procesu izrade raznih modela papuča i obuće, ali i novitetima koje namjeravaju predstaviti.
Vaš zanat ste naučili od oca, a izrada cipela obiteljska je tradicija koja seže godinama unazad. Kada ste se vi počeli baviti izradom cipela?
Tačno. Mala ispravka:obiteljska tradicija je izrada papuča za kuću, a u zadnjih dvadesetak godina povremeno „pravimo izlete“ u svijet cipela ili bolje rečeno obuće namijenjene za nošenje po ulici. Prvi takav je bio uspješan pokušaj mog oca, koji je kasnije rezultirao svojevrsnim bumom na tržištu, kada je tradicionalnu kućnu papuču aladinku transformisao u kožnu papuču namijenjenu za ljeto. Iz tog pokušaja izrodio se određeni broj novih modela, pa je tako nastala aladinka cipela, čizma, ravna ili na petu, te aladinke na petu...
Tradicija ovog zanata u našoj porodici je naš ponos, a najstariji pisani dokument koji veže ovaj zanat s našim prezimenom seže od davne 1822 godine. Obzirom da se radi o porodičnom biznisu, ne mogu tačno „pin point“ datum ili godinu kada sam se počeo baviti ovim poslom. Otac je radio, a ja sam mu u početku smetao, motao se po radioni. Nakon škole, uvijek bi prvo ušao u radionu, barem na minut, da se pozdravim. Kasnije, kako sam odrastao, dobivao sam zadatke, a prije par godina, preuzeo sam posao u potpunosti. Tako da odgovor na to pitanje je dosta teško jer ne znam kada sam tačno prestao da „smetam“ i počeo da „radim“, jer i danas nekad bude trenutaka kada „smetam“. (smijeh)
Svaka faza nastanka vaših cipela je rezultat ručne izrade. Koliko je vremena potrebno za izradu jednog modela? Na koji način birate dizajn cipela?
Da, to je tačno. To je jedna od naših prepoznatljivih nota. Sve je rađeno ručno. Zavisno od kompliciranosti samog modela, materijala koji se koriste, za jedan par je potrebno od prilike od 1 dan do 3 dana. Obzirom da se radi u manjim serijama, to vrijeme izrade se nešto skraćuje, pa tako „custom made“ narudžbe pojedinih modela isporučujemo za dva dana.
U izradi ne koristite nikakve umjetne kemikalije koje se često koriste u većim tvornicama kako bi se koža učvrstila i lakše oblikovala...
Korištenje hemijskih sredstava, utvrđivača i omekšivača je iz potrebe za većom produktivnošću, te su takva sredstva „a must have“ u obućarskoj industriji. Obzirom da se mi bavimo tradicionalnim zanatom, naš cilj je zadržati tradicionalne tehnike izrade, koje najčešće zahtijevaju dosta više vremena. Za rezultat imamo proizvod, npr. od kože, gdje mehaničke karakteristike kože nisu narušene hemijskim sredstvima (npr. koža „diše“, formira se vremenom prema obliku stopala itd). Jer kada bi malo detaljnije pogledali, koža uživa upravo taj status, jer se stopalo u kožnoj obući ne znoji, a to je rezultat pora u koži. Ukoliko tretiramo kožu sa nekim utvrđivačem, npr. ta supstanca će prodrijeti u pore, zatvoriti ih ii tada koža nema svoju osnovnu osobinu – a to je upravo to „disanje“.
Cipele s Kalajdžisalihović etiketom nastaju u vašoj maloj radionici smještenoj u Sarajevu. Tko još čini vaš tim?
Zanimljivo. Tim. Ne smatramo se timom. Mi smo porodica i svi učestvuju u poslovanju, na određenim poljima. Najviše tu mi pomažu moje dvije mlađe sestre, Melika je zadužena najčešće za papirologiju, narudžbe,korespodenciju i prodaju, jer je ekonomista, dok je Medžida zadužena za kreativniji dio, osmišljavanja modela i vođenje Facebook stranice, Instagram računa, a ja sam zadužen da ono što one zamisle i dogovore ispoštujem. (smijeh)
Vaše papuče inspirirane su bogatim sarajevskim kulturnim nasljeđem. Možete li nam reći više o nastanku i dostupnim varijantama ovog modela obuće?
Duga tradicija u zanatu i bogato kulturno naslijeđe Sarajeva i Bosne i Hercegovine, rezultirali su jako velikom ponudom proizvoda. Od prepoznatljive starinske sarajevske papuče, ukrašene srmovezom, nanula sa topucima, aladinki, priglavaka, mestvi,“paun“ papuča, pa sve do nekih novijih modela, od kojih bi posebno izdvojili model kućne salonske cipele „sultanije“ koju je dizajnirala i osmislila rahmetli Halida hanuma Izetbegović. Model elegantne salonske cipele, rađene od tekstila, s kožnom postavom ukrašena s ručnim zlatnim i srebrenim vezom, motiv je almasli grana. Pored toga, u ponudi se nalazi mnoštvo drugih modela, različitih ukrasa i od različitih materijala.
Nedavno ste predstavili i limited edition kolekciju mokasinki što je zanimljiva i moderna nadopuna vašeg dosadašnjeg asortimana obuće. Planirate li možda uskoro predstaviti i ženske salonke?
Da. Loafers mokasinke su bile dugo vremena na vrhu moje „to do list“. Nakon istraživanja, proučavanja, napokon smo se odvažili i krenuli u taj poduhvat. Do sada – uspješno.
Koji je vaš model najpopularniji među bh.damama sa stilom?
Jako je teško odrediti koji je model najpopularniji. Svaka papuča je unikatna, unikatan je vez, ali dvije bih možda smio izdvojiti. Sarajevska srma papuča, koja je zaista unikatan i vrijedan poklon, kako prijateljici, mami, ali i sebi. Usporedno sa ovim tradicionalnim modelom bih stavio aladinke papuče. U zadnje vrijeme, veliko interesovanje vlada i za novi model mokasinki, koje radimo u malim serijama, ili po narudžbi, od kože ili tekstila sa printom.
Vaše cipele su dostupne za kupovinu i u inozemstvu. Kakvih su komentari stranih kupaca na dizajn i način izrade vaših cipela?
Ono što mi pokušavamo da uradimo sa svakim novim modelom jeste da pokažemo Sarajevo i Bosnu. Sjecište svjetova, sudar civilizacija istoka i zapada, bogata historija, kultura i kulturno naslijeđe je ono što nas čini ovakvim. Pokušavamo na suptilan način ugraditi jednu notu Bosne u sve što radimo, jer nama je to prirodno i svakodnevno, dok strancima je to prepoznatljivo. Ubacite tu kvalitet, ručnu izradu i vaše papuče će se naći na polici NEUE GALERIE na Petoj Aveniji u New Yorku, kao premium limited edition komad.