TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 24.10.2014.
Kada se jedna fotografkinja upusti u snimanje bez ikakvih ograničenja naručitelja i napravi fotografije po svom ukusu, možete biti sigurni da će finalni rezultat biti nešto veoma ugodno, zanimljivo i pomalo neočekivano.
Upravo tako bi opisali editorijal naziva 'Eastern Echantment' koji je napravila bh.fotografkinja Nađa Berberović. „Editorijal je inspirisan mističnim, egzotičnim i profinjenim elementima dekorativne umjetnosti i kulture Istoka. Na fotografijama se stapaju elementi modne i fantasy fotografije, uvodeći posmatrača u jedan začarani, bajkoviti svijet. Bogate boje jeseni na prelijepoj lokaciji Vrela Bosne savršeno su upotpunile istočnjačku kostimografiju – crni svileni kimono i zlatnu haljinu ukrašenu ručnim vezom sa dalekog Istoka.“, pojasnila nam je Nađa kada smo ju pitali kako je došla do ovakvog editorijala.
Model je Maida Zahirović, 20-godišnji model iz Sarajeva nevjerovatno egzotičnog i unikatnog izgleda. Njen porculanski ten, kose „istočnjačke“ oči i tamna, sjajna i svilenkasta kosa čine je savršenim modelom za ovaj editorijal. Za make-up i frizuru bila je zadužena talentovana ruska vizažistica Oksana Partilova, ekspert za fantasy make-up.
„Ovo je drugi put da surađujem s Oksanom i oduševljena sam njenim talentom i načinom na koji mi „čita misli“ odnosno uvijek osmisli savršeni look za planirano snimanje. U budućnosti planiramo nastavak suradnje, i već uveliko radimo na idejama za nadolazeće editorijale.“, dodala je Nađa, a mi ćemo dodati kako vjerujemo da ćete uživati kroz fotografije u bojama jeseni.
Foto: Nađa Berberović
TEKST: Ada Ćeremida
Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.
Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.
Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.
Foto: @tarikjesenkovic
Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.
Foto: Sarajevski list, 1899.
Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.
Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad.
Foto: Nedeljko Rosić, 1980.
Novi život kroz umjetnost
Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.
Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.
Foto: @academyoffineartssarajevo
***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!