TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 10.11.2014.
Lejla Selimović je diplomirana pravnica, koja je vlasnica radionice za redizajn starog namještaja. Radionica je to u kojoj trošan namještaj dobiva sasvim novo lice i postaje unikatan i chic komad drveta s posebnom pričom.
Idealan je to način da spasite onaj drveni, ručno oslikani kredenac sa inicijalima koji je vaša baka dobila prije nekoliko godina kao vjenčani poklon ili da konačno redizajnirate one drvene stolice s tavana. Lejla iza sebe već ima par jako zanimljivih projekata, a želja joj je uređivati malu pekaru. Osobno preferira namještaj nastao pod Artisan i Rukotvorine palicom, a kada je u pitanju modni dizajn, dopada joj se ono što radi Neira Sinanbašić. Što nam je ova mlada kreativna redizajnerica namještaja otkrila kroz intervju, pročitajte u nastavku.
Kako izgleda jedan tvoj klasičan dan na poslu?
Obzirom da se radionica u kojoj radim nalazi u zgradi u kojoj živim, mogu reći da radim od kuće. Uprkos tome, radni dan započinjem odlaskom u grad gdje organizujem dio posla koji se ne odnosi na rad u radionici. Veliki dio mog posla je i kontakt sa naručiocima, tako da nakon povratka kući dio vremena provodim odgovarajući na mailove i poruke, organizaciji narudžbi, kontaktu sa saradnicima...Nakon toga se presvlačim u „radno odijelo“ i silazim u radionicu gdje obavljam meni najdraži dio posla- „vračanje života“ starim komadima namještaja.
Opiši nam, kako bi izgledala tvoja savršena ponuda za posao? A kako ne tako savršena? Kakav namještaj inače vole vole bh. klijenti?
Jako bih voljela raditi enterijer male pekare. Uopće, voljela bih raditi enterijere i izloge dućana. To bi bio moj posao snova. Dešavalo mi se da klijenti imaju zahtjeve koji se ne poklapaju sa mojom estetikom i do sada sam izbjegavala raditi nešto iza čega ne bih mogla stati (stilska komoda ručno oslikana zebra uzorkom u kombinaciji sa crvenom). Imam sreću da u većini slučajeva klijenti prepuste da posao uradim po svom osjećaju. Kažu mi okvirno želje, pošalju fotografije prostora gdje bi komad bio smješten i ostatak posla prepuste meni . Vjeruju mi, jer kroz fotografije mojih radova vide šta mogu očekivati. Klijenti koji me kontaktiraju ne vole moderan bezličan, namještaj. Žele nešto unikatno ili žele vratiti život starom komadu za koji su vezani.
Koje su vrijednosti i osnove redizajniranja? A koji imperativi u odabiru materijala i drveta?
Uživam kada vidim kako stari komad izgleda nakon redizajniranja, jer je u većini slučajeva nespojivost mjesta gdje je komad nađen i mjesta gdje nakon redizajna završi gotovo nevjerovatna. Stari komadi ,za razliku od danas popularnih materijala( iverica, medijapan...), pravljeni su od punog drveta i kao takvi i nakon „vremenske istrošenosti“ za mene su itekako kvalitetniji i ljepši. Imperativ je svakako da od starog komada izvučemo maksimum i da takav komad redizajniran nastavi pričati priču. Svakako treba biti svjestan da se radi o starim komadima koji se rade ručno i kao takvi nikada ne mogu izgledati kao fabrički proizveden komad, ali po meni ljepota je upravo u tome. Savršeno je dosadno.
Što tebe čini drugačijom od ostalih dizajnera namještaja?
Drugačije je upravo to što ja ne dizajniram namještaj, već starim dotrajalim komadima dajem novi izgled. Svakako i to podrazumijeva ideju, maštu, planiranje, osmišljavanje... Ljudi često redizajn miješaju sa restauracijom. Redizajn je po meni zapravo kombinacija restauracije i dizajna.
Koje su prednosti, a koje mane jednog dizajnera/redizajnera namještaja?
Prednosti redizajnera namještaja je ta što omogućava da iskoristite stari komad i time umanjite troškove kupovine novog komada, kao i to što možete dobiti komad baš po vašem ukusu, dakle sami birate motive, boje, materijal...Nedostatak redizajna bi bio to što je redizajner ipak ograničen dizajnom modela koji radi, jer se ne može uticati na njegov prvobitni oblik.
Iza sebe već imaš već tri velika projekta. Redizajnirala si „Street cafe“ u Zenici, dućan začina i zdrave hrane „Grožđića“ i apartman u Istri. Možeš li nam pobliže objasniti o čemu se točno radilo i kakve je točno poslove zahtijevao svaki od ovih projekata?
Moj prvi veći posao bio je osmišljavanje i uređenje cjelokupnog enterijera Street cafe-a u Zenici, a koji je specifičan po tome što je gotovo 90% komada kojim je opremljen zapravo stari redizajnirani namještaj. Stolice, lusteri, fotelje, šank, detalji- sve su to komadi koji sam pronalazila na različitim mjestima, a koji nakon redizajniranja i „povezivanje“ bojama dobili sasvim novi kontekst. Ja sam učestvovala u osmišljavanju i realizaciji cjelokupnog projekta: od boje zidova, tapeta, rasvjete, inventara, do najsitnijih detalja kao što su posuđe i dekoracije. Dućan zdrave hrane i začina „Grozđica“ nije bio toliko vremenski zahtjevan jer sam bila zadužena dekoraciju dijela prostora i izloga.
Odabrala sam tapete, materijale, dekoracije, sve to upotpunila dobrim idejama i dobili smo jedan šarmantan kutak u gradu. Apartman u Puli je bio najveći izazov jer sam radila dislocirano, sve sam osmislila kroz virtual tour apartmana. Nije bilo nimalo jednostavno, majstori u drugoj državi rade prema uputama iz moje sobe.Od pločica, podova, tapeta...Ja za to vrijeme prikupljam stari namještaj, zavjese, dekoracije i osmišljavam kako sve to uklopiti. Zadnji dio posla podrazumijevao je moj odlazak na lice mjesta gdje sam sve posložila u jedan romantični tematski shabby apartman za dvoje.
Koje dizajnere namještaja ti osobno preferiraš? A koje modne?
Sviđa mi se ono što radi „Artisan“, kao i noviji proizvodi „Rukotvorine“, ali ja si nažalost ne mogu priuštiti takve komade trenutno. Što se tiče bh. modnog dizajna dopada mi se ono što radi Neira Sinanbašić.
Koji komadi prevladavaju u tvom ormaru? Da li i tu prednost imaju retro komadi?
Ne pratim modu, kupujem i oblačim ono što mi se dopada i u čemu se dobro osjećam. Jako mi je bitno da je to što nosim udobno, da me ne steže i ne ograničava. Marka mi ništa ne predstavlja, jedino volim imati kvalitetnu obuću jer puno hodam - mora biti udobna.
Kako izgleda tvoj dom? Da li se i tamo kriju posebne DIY dizajnerske priče?
Prije godinu dana uselila sam u stan koji sam u potpunosti osmislila i uredila i koji je moj najdraži „projekat“ jer u njemu svakodnevno uživam. To je zapravo mali stan čiji je tavanski prostor adaptiran u spavaću sobu. Stan je opremljen kombinacijom starog i novog namještaja, jer sam baveći se ovim poslom nailazila na komade u koje sam se na prvu „zaljubljivala“ i nisam ih željela prodata. Na kraju je sve došlo na svoje, tako da u stanu ipak dominira stari redizajnirani namještaj i često ga koristim kao show room ili „studio“ za fotkanje.
Kako glasi najbolji poslovni savjet koji si dobila?
Ne mogu se pohvaliti nekim poslovnim savjetima. Društvo i okruženje općenito demotivišu i obeshrabruju. Ja bih ipak savjetovala da se usude, da pokušaju, da ne slušaju druge nego srce.
{gallery}2014_11/wood{/gallery}
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Ako ste planirali „samo malo da provirite“ na ZARA web shop bolje da se vežete.
Nova kolekcija donosi ljeto u najšarmantnijem izdanju do sada: lagani krojevi, prirodni materijali, boje koje podižu raspoloženje i modeli koji već pune Instagram feedove.
Prsluk koji je svima zapeo za oko, ali ima jedan detalj
ZARA ga naziva Shell button knit waistcoat, ali modni entuzijasti ga zovu: najtraženiji prsluk sezone.
Topla narandžasta, retro dugmad i bezvremenski kroj učinili su ga viralnim, a online zalihe… nestale.
Provjerite dostupnost u radnjama
Za kontrast i prozračnost, dodali smo lanene palazzo hlače koje dolaze iz ZARA premium linije, dakle 100% lan, visok struk i kroj koji lebdi pri svakom koraku. Ovaj spoj je ljeto u punom sjaju.
Haljina koja izgleda kao dizajnerski komad, a košta mnogo manje
Ova haljina izgleda kao da je sa crvenog tepiha, a zapravo dolazi iz ZARE i košta manje od 60 KM.
Izrađena od pređe s mješavinom poliamida, drapirana midi haljina s američkim izrezom savršena je za sve vaše večernje planove od ljetnih zabava do vjenčanja i fancy večera.
Komplet koji izgleda kao espresso i ljeto u savršenom spoju
Ako postoji boja ljeta 2025. ovo je ozbiljan kandidat. Tamnosmeđi linen set s vezom izgleda kao nešto što biste ponijeli na italijansko putovanje kroz Toskanu (i obavezno fotkali uz espresso).
Top s vezom, otvorenim leđima i podesivim bretelama ima laneni dodatak i dolazi s postavom. Hlače visokog struka s elastičnim dijelom i vezenim detaljima spajaju udobnost i ljetni luksuz. Idealno za elegantne dane na +30°C.
Set koji izgleda kao resort glam, ali nosi se i u gradu
Print, duboki američki izrez i silueta koja lagano prati pokret… ovaj top je pravi primjer ljetnog ZARA šarma.
Nosite ga uz odgovarajuće široke hlače i spremni ste za sve od večernjih šetnji do koktela s prijateljicama.
ZARA bijeli komplet koji miriše na lavandu i ljeto
Top s vezenim detaljima i volanom djeluje romantično, nježno i nevjerovatno prozračno.
Uparen s istom midi suknjom, s vezom koji podsjeća na vintage čipku, ovaj look je idealan za ljetne šetnje, brunch s prijateljicama ili bijeg iz grada.
Haljina koja ljeto pretvara u jednostavnu eleganciju
Za dane kada želite izgledati sređeno uz minimalan trud ova haljina s cut-out detaljem je pravi odgovor. Gornji dio od rastezljivog materijala prati tijelo, dok lagana suknja u midi dužini donosi udobnost i lakoću kretanja.
Tanke bretele i detalj u struku daju joj dašak modernosti, bez gubitka one lepršave, nenametljive ženstvenosti baš onako kako ljetna haljina treba izgledati.
Savjet za kraj? Spasite favorite odmah u aplikaciji, bacite pogled u najbližu radnju i budite korak ispred svih koji će ovu kolekciju otkriti tek kad već bude prekasno.
Foto: @sophieapps
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!