TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 12.4.2019.
Društvene mreže su glavni 'krivac' našeg susreta s brandovima iza koji stoji kreativni Emir Salkić. Arhitekt koji za sebe kaže da je i 'maker' (onaj koji pravi stvari), radoznao je i staložen, što je vjerojatno i razlog zašto uz vlastiti arhitektonski studio, ima i 3D radionicu, ali i potpisuje dizajn drvenog bicikla koji će vaši klinci obožavati. U razgovoru s Emirom saznali smo kako izgleda njegov radni dan, pričali o izazovima modernih tehnologija u arhitekturi, ali se i osvrnuli na nastanak #DoYouBONJOUR bedža koji je proizveden u clip3D radionici.
***
Naše druženje započeli smo kroz vaš brand clip3D. Upravo je #DoYouBONJOUR bedž nastao u vašoj radionici. Možete li nam detaljnije pojasniti kako teče sam proces izrade 3D bedža (izrada vizualnog rješenja, priprema printa, sam print…)?
Da, u mojoj 3D radionici je nastao bedž. Proces je prilično jednostavan, dovoljno je izraditi 3D model i pustiti ga na print. Naravno, ako poznajete ove tehnologije, ali da probam približiti čitaocima šta smo mi uradili. Na vaš zahtjev napravio sam prijedlog dizajna od logotipa koji ste mi poslali. Nakon usaglašavanja izradio sam 3D model u jednom od softvera te smo ga ponovo usaglasili u 3 dimenzije te sam izradio probne uzorke koje sam vam poslao. Javili ste se s povratnom informacijom oko izmjene boja i još nekoliko detalja te smo usaglasili da bedž ide u dvije boje, crna slova na bijeloj podlozi. Svi koji se razumiju u 3D print znaju da su trenutno najzastupljeniji 3D printeri u tako zvanoj FDM tehnologiji koja baš i ne omogućava printanje u više boja simultano ukoliko ne pribjegnete nekom od trikova. Jedan od printera koji ja posjedujem ima mogućnost printanja u 5 boja od kojih smo mi iskoristili dvije. Dakle, nakon usaglašavanja izgleda bedža i izrade modela isti se provlači kroz softver koji od modela pravi kod/(code) koji razumije printer te pišući sloj po sloj, gradi 3D model. Zamislite to kao da redate providne listove papira jedan preko drugog na kojem crtate određene oblike. Kada to poredate, dobijete visinu i iskružite li sve što je transparentno, dobićete trodimenzionalan model. Printer to radi topeći plastiku i pišući sloj preko sloja.
{gallery}2019/2019-4/bedzanstajanje{/gallery}
Koliko su danas mlađe generacije u prednosti upravo zbog prisutnosti modernih tehnologija i softvera u arhitekturi?
Tehnologije u velikoj mjeri mogu olakšati i zakomplikovati život, ne samo studenta, već i edukovanog arhitkete. Rekao bih da prepreka ili olakšanje nije u tehnologijama, već u znanju primjene istih. Ukoliko ovladate tehnologijama jako dobro, onda vam to može biti od velike pomoći jer znate koji put da birate da bi što efikasnije došli do željenog cilja bez da upadnete u zamku neograničenog broja mogućnosti koje vam nudi tehnologija. Ovim se najviše referiram na softvere koji pomažu pri dizajnu u arhitekturi.
Uz clip3D, bh.javnosti ste poznati i kroz projekte koje potpisuje normal arhitektura. Kada je osnovan vaš arhitektonski ured i tko čini vaš tim?
Atelje je osnovan neformalno 2002. godine dok je svoju formalnu potvrdu dobio 2006. Kroz isti je prošlo mnogo arhitekata i studenata iz BiH i onih koji su našli za interesantno da rade internship kod nas iz drugih država, uglavnom Evrope i jedan slučaj iz Amerike. Trenutno tim čini 6 osoba (tri dječaka i tri djevojčice).
Kako je uređen vaš ured? Koliko pažnje posvećujete atmosferi i ambijentu koji vlada u prostoru u kojem radite?
U ateljeu vlada neka vrsta kreativnog nereda, vjerojatno iz razloga što uglavnom mojom krivicom volimo (ili barem ja), da experimentišemo s mnogo stvari istovremeno, pa se tu mimo projekata mogu naći i uzorci određenih arhitektonskih elemenata, fasada, stropova ili zidova i slično. Između svih ovih stvari, atmosfera među ljudima u timu je najbitnija te ona diktira kakav će biti i ambijent u kome radimo bez obzira na njegov fizički opseg.
Najzahtjevniji i najdraži projekt na kojem ste do sad radili?
Pod pretpostavkom da se radi o arhitektonskom projektu rekao bih da mi je projekat Roditeljske kuće u Sarajevu najdraži jer je kud ikamo više od samog arhitektonskog dizajna. Ovo je projekat koji direktno utiče na živote klinaca i inspiriše. Posebno mi je drago što smo uspjeli da okupimo jedan čitav «community» kreativnih ljudi koji su podržali ovaj projekat. U uskoj konkurenciji je i projekat letećeg ćilima koji smo uradili od 5025 drvenih kockica za ZANAT, upravo zbog njegove efektne jednostavnosti.
Foto: Eldin Hasanagić
Što je po vama ključno za postizanje balansa i kompromisa s investitorom?
Nisu svi investitori jednaki tako da ne postoji jedan odgovor na ovo pitanje, ali ako bih trebao sumirati rekao bih da je to strpljenje i argumentacija, jer ako ste dovoljno strpljivi da uspijete prikupiti i iznijeti argumente u korist svojih ideja, kompromis je nepotreban.
Uz Zanat ste dobili i brojna priznanja za najbolje uređen štand na brojnim sajmovima. Kako je započela vaša suradnja?
S trenutnim vlasnicima brenda ZANAT se poznajem još iz svojih studentskih dana. ZANAT je bh.brend formiran na stogodišnjoj porodičnoj tradiciji firme Rukotvorine iz Konjica i predstavlja drveni dizajnerski namještaj. Vlasnici su planirali da lansiraju ZANAT na sajmu u Kelnu 2015.godine te su nas zamolili da im pomognemo i da dizajniramo izložbeni štand. Mi smo odgovorili kreirajući stilizirano drvo s krošnjom ispod koje se nalazio namještaj. Već sljedeće godine smo izradili leteći ćilim, a isti je publikovan u knjizi svjetskih najboljih sajamskih štandova. Ove godine će biti pet godina kako pratimo ZANAT na sajmovima u Kölnu, Milanu, Parizu i izložbama u Stockholmu.
Foto: Eldin Hasanagić
Kako izgleda jedan vaš radni dan?
Nepredvidivo. Obzirom da sam generalno radoznao, često mijenjam fokus svog rada jer stvari na kojima radim, ako nisu mnogo zanimljive, budu zamijenjene onim koje to jesu, a mogu reći da uživam da eksperimentišem.
Kako kreirate balans između raznih projekata na kojima radite? Što vas čini produktivnima i što je ključ vaše kreativnosti?
Balans je teško održati, jer su razni pritisci, pogotovo vremenski, jer naše tržište ne poznaje pojam planiranja unaprijed, već se klijenti sjete da je arhitekt potreban kada ostane premalo vremena. Onda na scenu stupa kreativnost kako uskladiti sve zahtjeve koji su postavljeni pred vas. Mislim da se kreativnost razvija od malih nogu i da nije generalno vezana za jednu granu. Vjerujem da ako je neko kreativan u jednom polju, može biti isto tako i u nekom drugom, samo je pitanje koliko je neko polje zanimljivo da izvuče kreativnost iz vas.
I na kraju, TOCHAK – kako se rodila ideja za izradu ovog bicikla i što ga čini posebnim?
TOCHAK je jedan od rezultata moje radoznalosti. Ideja se rodila kao rođendanski poklon i prerasla u biznis. Za one koji ne znaju, TOCHAK je drveni balans bicikl za klinceze i klince uzrasta od 2 do 6 godina. Idealan je kao sredstvo za učenje kontra upravljanja, tj. okretanja upravljača suprotno od strane na koju se pada radi održavanja balansa što i jeste najveći problem učenja vožnje bicikla. Autor dizajna, razvoja i proizvodnje sam ja, a sve se proizvodi u BiH. Po čemu je poseban. osim toga što je izrađen od drveta kao prirodnog materijala, je to što je zglob koji veže tijelo, kao i upravljač izrađen na 3D printeru, kao i to da je kompletan bicikl moguće reciklirati.
Foto: Aida Redžepagić
Poslovni savjet za BONJOUR.čitatelje?
Work, work, work. Neko je talentovan više, a neko manje, ali nitko nas ne može spriječiti da radimo kako bi kompenzirali druge nedostatke. I naravno, nikada ne prestajte da učite.
Naslovna fotografija: Eldin Hasanagić
TEKST: Emina Smaka | FOTO:
Ana Bosankić, arhitektica s impresivnom karijerom i strašću za stvaranjem jedinstvenih prostora, stoji iza projekta La Villa Bella, moderne luksuzne vile u Tuzli, koja predstavlja spoj funkcionalnosti, estetike i osobnih priča njenih vlasnika. Ova vila odiše sofisticiranošću, dok istovremeno pruža osjećaj topline i doma.
U ovom intervjuu Ana otkriva kako je svaki detalj, od odabira materijala do rasporeda prostora, bio pažljivo osmišljen kako bi reflektovao želje i potrebe klijenata.
La Villa Bella, Tuzla
,,Ja sam odrasla uz jednu čestu rečenicu mog oca da smo mi arhitekti i kroničari vremena. Na taj način se formulirao i moj stav prema arhitekturi i kakva ona treba biti u kontekstu odnosa prema tradiciji i lokalnim i kulturnim uvjetovanostima. Smatram da smo u obvezi napraviti najbolje što možemo u datim nam mogućnostima i sa raspoloživim tehničkim dostignućima, ostaviti ovovremen trag trenutka u kojem smo gradili jer objekti traju puno duže od nas samih.'' - ističe Ana.
Ana Bosankić
Razgovarali smo o izazovima modernog arhitektonskog dizajna, važnosti prilagođavanja prostora svakodnevnom životu te o njenoj osobnoj filozofiji dizajna koja naglašava da arhitektura nije samo umjetnost, već i način da se ispriča nečija priča.
Ana, za početak nam recite koja je to glavna ideja iza projekta La Villa Bella i kako ste je pretočili u dizajn?
Parcela na kojoj se nalazi La Villa Bella je vrlo uska, a duga te radi urbanističko - tehničkih uvjeta vanjske dimenzije postojećih objekata su morale biti zadržane i novoprojektirani objekt je morao biti unutar tih gabarita. Iako je lokacija imala niz raznih ograničenja ona je imala drugu emotivnu i identitetsku važnost i vrijednost za investitoricu. Zatečena ograničenja su nametala dojam zatvorenosti, skučenosti i segmentiranosti, mi smo ih željeli poništiti i stvoriti dojam širine, prozračnosti, povezanosti i slobode.
Željeli smo da se korisnici prostora osjećaju slobodno i to u smislu slobodnih vizura - otvorenih pogleda na više strana - i kroz objekt i iz objekta prema vani, slobodnih fluidnih hodnih linija koje smo postigli logičnim i otvorenim povezivanjem svih prostora gdje su prelazi iz prostorija u prostoriju neprimjetni i prirodni, slobodnim prijelazima iz zatvorenih prostora na otvorene - lođe, balkone, terase i dvorište, a dojmu slobode, otvorenosti, transparentnosti i povezanosti doprinijelo je i unutarnje prozračno stubište koje prolazi kroz sve etaže i sagleda se kao jedna cjelovita kompozicija ukupne visine od 9 metara sa krovnim i lateralnim osvjetljenjem.
Jedna od osnovnih emocija koju smo željeli proizvesti je mir, ali i radost. Mir je postignut suptilnošću i profinjenom jednostavnošću i harmoničnim skladom cijelog projekta, dok je za radost trebalo više igre i u samom projektiranju. U unutarnjem dvorištu smo formirali eliptičnu fontanu koja je u suštini prostorna instalacija za igru. Reflektirajući ogledalni zid u inoxu pravi distorziju lika pa figure koje se zrcale izgledaju smiješno, preko zida ide slap vode a uz njega prolazi most preko fontane s čije druge strane je slap kiše. U središtu se nalazi “lokva” oko koje se sjedi i koja je i stol ili pozicija za ogledanje u vodenom zidu. Lebdeće centralno stubište u jednom svom dijelu izlazi iz ogledala i stvara iluziju duplih, beskonačnih stepenica kao onih kojima juri Harry Potter u Hogwartsu.
Pozicije brojnih ogledala su uvijek na mjestima koja stvaraju arhitektonsku iluziju prolaza kroz prostor, refleksije ili beskonačnosti. Dizajn dječjih prostora je inspiriran tetrisom i legom. U suštini mi smo se igrali dok smo projektirali ove prostore i u tome smo osjetili radost koju je prepoznala i naša investitorica i pristala je na sve te netipične intervencije, tako da se nadam da će i njena djeca i velika obitelj uistinu pored mira osjetiti i tu radost.
Ne možemo ne primijetiti njene posebnosti. Kako se ona po vama razlikuje od drugih objekata sličnog karaktera?
Ono što posebno izdvaja ovaj objekt je upravo činjenica da je to naš total design u cijelosti. Autori smo i projekta samog objekta, projekta vanjskog uređenja, projekta interijera i dizajna pojedinačnih elemenata. Taj cjelovit pristup u konačnici rezultira jednim logičnim i prirodnim skladom cijelog projekta koji je prepoznat kao poseban.
Ono što je također karakteristično za ovaj projekt je da iako se radi o high end vili od preko 1000 m2, ona je u svom okruženju malog mjesta pored Tuzle samozatajna i nenametljiva. Glavna fasada objekta s mjesne ulice je na uskoj strani parcele i svojim oblikovanjem ni po čemu ne odaje sadržaj koji se krije iza, vila je zatvorena od pogleda i jedino se iz ptičje perspektive može sagledati u punoj veličini.
Kako La Villa Bella odražava trenutne trendove u interijerima, a istovremeno ostaje bezvremenski prostor?
Interijer koncipiran kao složen, te funkcionalno i oblikovno bogat prostor.
Svi brojni prostori programski i oblikovno funkcioniraju i komuniciraju jedan s drugim, logično se nastavljaju te kroz brojne otvoreno/zatvorene ogledalne portale nude različite mogućnosti korištenja i percepcije prostora.
Interijer odlikuje profinjena jednostavnost, suptilan i bezvremen dizajn, sofisticirana završna izrada i vrhunski tehnički detalji. Prirodni, vrijedni i kvalitetni materijali dominiraju ovim otmjenim interijerom. Obloge zidova, posebno dizajnirani elementi i gotovi namještaj je izrađen od raznih vrsta kamena - travertin, forest brown, rosso levanto, plano, verede alpi, galaxy, daino reale, alaska white, drveni dekori su u svijetlom i tamnom hrastu, metalni zlatni akcenti u mesingu i eloksiranom aluminiju, namještaj u koži i plišu.
Kontrast teksturiranih i sjajnih površina , te razigranost, skulpturalnost i složenost prostora je postignuta bronzanim ogledalnim i staklenim površinama na vratima i oblogama zidova. Ove reflektirajuće površine unose i dodatnu svjetlost u prostor, a na odabranim pozicijama stvaraju i igru optičkih iluzija u prostoru. Osnovne boje su neutralne, tople, zemljane sa akcentima u dubokim bojama maslinasto zelene, terakote i crvene.
Brojne biljke u enterijeru i na terasama dodatno naglašavaju prirodnost i povezuju vanjske i unutarnje prostore, a posebno se ističe velika maslina u glavnom dnevnom boravku.
Enterijer je u potpunosti opremljen i autentičnim gotovim dizajnerskim namještajem odabranih vrhunskih brendova i dizajnera u suradnji sa njihovim zastupnikom Kabinetom plus. Suptilnim dizajnom, odabirom kvalitetnih prirodnih materijala i tekstura i sofisticiranom vrhunskom završnom izvedbom postignut je sklad i nenametljiva otmjenost koja najbolje definira sveprisutni trend tihog luksuza koji sam po sebi implicira upravo tu bezvremenost kvalitetnih materijala, suptilnog dizajna i vrhunske izvedbe.
Na Bonjour.ba često govorimo o važnosti prirodnog svjetla i rasvjete u interijerima. Koliko je važna prirodna svjetlost u vašim projektima i na koji način ste je ovdje koristili?
Smatram da je prirodna svjetlost u objektima i ritam dana važan čimbenik kako u fizičkom tako i u psihičkom zdravlju korisnika prostora.
Na objektu La Villa Bella svi prostori su dominantno orijentirani na jug i otvoreni ka unutarnjem dvorištu preko velikih kliznih staklenih stijena, gradaciju prolaska svjetlosti smo postigli projektirajući velike strehe, pomične brisoleje na svim terasama tako da u ljeti prostori mogu funkcionirati i u sjeni.
Vizure u prostorima su otvorene na više strana da bismo u objekt unijeli i zapadno večernje i južno dnevno i istočno jutarnje sunce, taj ritam dana se onda prati i kroz kretanje sunca u samom objektu. Dodatno smo unijeli prirodnu svjetlost kroz krovne prozore na zadnjem katu, a to je bilo posebno značajno na otvorenom centralnom stubištu gdje onda uvijek imamo prirodno svjetlo s vrha.
Kada radite na projektima poput ovog, kako osiguravate da dizajn ostane personalizovan i prilagođen klijentu?
Naša investitorica na ovom projektu je vrhunski svjetski menadžer i iza sebe je već imala par privatnih građevinskih projekata i veliko iskustvo i u procesima građenja, nama je dala jasno formuliran i cjelovit projektni zadatak sa prostorima koje želi. Od samoga početka smo imali vrlo otvorenu i iskrenu komunikaciju koja je stvorila povjerenje koje je ključno za dobru suradnju posebno jer u ovom projektu mi smo pored projektanata i potpuni menadžment projekta izgradnje, nadzor nad izgradnjom i predstavnik investitora. Očekivanja su bila velika, ali nam je i data potpuna projektantska i menadžerska sloboda koja dolazi i sa velikom odgovornošću za svaki detalj.
Vrlo lako smo se složili oko svih zahtjeva investitorice i individualnih potreba koje je projekt trebao ispuniti jer su svi ti zahtjevi bili racionalni, logični i opravdani. Većinom su se odnosili na način korištenja prostora i funkcioniranje njene obitelji i to su sve ulazne informacije koje je svakako nužno iskreno iskomunicirati.
Prostori su oplemenjeni i umjetninama uz brižnu selekciju art konzultanta - Elity Art iz New Yorka i sve umjetnine su personalizirane, izrađene specijalno za ovaj projekt i odražavaju individualnost vlasnika. Posebno bih istakla umjetničku sliku Josipa Mijića iz serije Otherness is my strength koja pored što prenosi jednu snažnu poruku osnaživanja individualnosti uistinu to i predstavlja prenoseći jednu vrlo intimnu priču.
Josip Mijić
Moj otac arhitekt Juro Pranjić je za ovaj projekt izradio više personaliziranih umjetničkih instalacija - poruka koje su ukomponirane u ovaj projekt u vidu dizajna ulaznog portala i vrata, kamenog zida stubišta i posebno bih istakla kompoziciju - sliku u kamenu “Život”, koja kroz poruku zlatnoga reza u kamenu, mesingu i pozlati sintetizira neka od naših osnovnih oblikovnih načela na ovom projektu prenoseći i jednu univerzalnu poruku koja nas sve povezuje. Motiv zlatne spirale se više puta pojavljuje kroz naš dizajn na ovom projektu i uvijek je dio i jedne osobne priče i simbolike koju znamo mi i investitorica.
Postoji li neka priča ili detalj iz procesa stvaranja ovog prostora koji je važno da podijelite s nama?
Na ovom projektu je mnogo tehničkih rješenja, detalja i elemenata koji su posebni i dizajnirani za ovaj projekt, oni su zahtijevali vrlo precizno uzimanje mjera, provjere i eliminiranje mogućnosti svake greške prije same ugradnje. Kako je kamen bio materijal koji smo primijenili i na fasadi, na oblogama zidova, u izradi kupatilskih pozicija, u dizajnu namještaja po mjeri i posebno dizajniranih kamenih stolova jedini način da se uklopimo u budžet, a dobijemo taj vrijedni materijal je bio da ga nabavljamo direktno i da se na objekt isporučuje izrezan na mjeru i pripremljen za ugradnju.
To je značilo i da netko mora preuzeti odgovornost i dati mjere jer su to skupe greške ako se dogode, ta osoba sam bila ja. Ako želimo postići veći kvalitet, izvrsnost i podići razinu i projekta onda se mora znati i preuzeti veća odgovornost i uložiti i dodatni trud i rad koji možda i nije u opisu našeg posla, ali je neophodan za realizaciju. To je onda potpuna predanost projektu i rad u najboljem interesu investitora i projekta.
Koji savjet imate za naše čitatelje/-ice koji žele unijeti osjećaj luksuza u svoje domove, bez obzira na budžet?
Prošli mjesec sam na stručnoj konferenciji „Home & garden, interior design“ održala predavanje upravo na temu „Estetika tihog luksuza u arhitekturi i dizajnu“ gdje sam kroz primjer ovog projekta elaborirala osnovne karakteristike tog stila koje su primjenjive bez obzira na budžet.
Osnovna karakteristika je profinjena jednostavnost i suptilnost u dizajnu, bez suvišnih elemenata, a tih par osnovnih trebaju biti izrađeni od kvalitetnih prirodnih materijala i vrhunske završne zanatske izrade.
Primarne boje su neutralne, tople, pastelne, zemljane - vječne boje s akcentima u dubokim bogatim bojama maslinasto zelene, terakote, petrolej plave i dr. Metalni detalji u mesingu, aluminiju ili inoxu daju poseban dojam luksuza i privlače pozornost. Važno je istaći što više prirodnu svjetlost i po potrebi i povećati njen dojam igrom s ogledalima, suptilna i stupnjevita vještačka rasvjeta je također važna, biljke u interijeru dodatno obogaćuju prostore i posebno su atraktivne pojedinačne velike vrste koje su i fokalne točke u prostoru.
Umjetnost je također ključan element ovih prostora i daje im individualnost. U suštini je sve moguće sažeti na osnovni princip „Manje je više.“ ali za razliku od minimalizma bogatstvo materijala, boja i tekstura ovim prostorima daje toplinu i osjećaj luksuza koji traje i koji se kroz vrijeme može nadograđivati novim elementima jer su bezvremeni i autentični.
Kako se vaš rad na ovom projektu razlikovao od prethodnih projekata na kojima ste radili?
Ja na svaki projekt gledam kao na datu mi priliku da napravim najbolje što mogu u datim okolnostima, da iza sebe ostavim objekt kojim ću se i ja i moji investitori ponositi. To je moja vječna inspiracija, na ovom projektu je ta mogućnost stvaranja nečeg izvanrednog za naše okvire bila od početka jasna jer sam imala investitoricu koja je izvanredna i to ne po svojim zahtjevima za projekt ili budžetu, jer smo krenuli sa mnogo skromnijim obimom projekta u startu, nego po tome što sam s druge strane imala zrelu, vrhunski obrazovanu, poslovnu ženu, profesionalca u komunikaciji i argumentaciji i znala sam da mogu projektirati objekt kakav smatram da treba biti, potpuno slobodno bez ikakvih iracionalnih ograničenja i uvjeta.
Ovo je projekt koji sam realizirala u potpunosti po principu ključ u ruke, dato mi je ogromno povjerenje s kojim ide i velika odgovornost, ali investitorica i ja smo se prepoznale i to je glavna posebnost ovog projekta koja je rezultirala uspješnom realizacijom.
Još jednom se i potvrdilo koliko je ključna dobra i provjerena ekipa za realizaciju koja u svakom projektu vidi prostor i za pomjeranje osobnih granica izvrsnosti. Moj glavni projektantski i inženjerski tim stručnjaka čini, naravno moj otac, arhitekt Juro Pranjić koji mi je glavna revizija, nadzor i savjetnik, te moja sestra Lucija koja mi je i partner u firmi. Mi na svojim projektima angažiramo najbolje suradnike koji su nama dostupni, to je tim koji se formirao već tri decenije i sve su to naši provjereni i stalni suradnici na svim projektima.
Juro Pranjić
Pored inženjerskog tima projektanata, vrlo su važni i naši izvođači. Kako mi vodimo projekte od ideje do realizacije naš tim je širok - izvođači, dobavljači, brendovi iz građevinske industrije. Vrlo je važno znati s kime ćete nešto realizirati i koliko će to na kraju koštati jer to je odgovorno projektiranje, zato svoje suradnike rijetko mijenjamo jer sa svima imamo korektnu, profesionalnu i iskrenu suradnju gdje je vrlo važan i osobni i profesionalni integritet svakog sudionika našeg projekta. Mi smo mali obiteljski arhitektonski ured ali vrlo agilan, odgovoran i rutiniran u procesima građenja tako da sami vodimo i kontroliramo projekte i time je proces rada s nama mnogo brži, neposredniji i odgovorniji.
Šta smatrate najvećim uspjehom u ovom projektu i kada ste znali da ste ostvarili svoj cilj?
U kompliciranim i složenim uvjetima u kojima mi radimo u Bosni i Hercegovini svaka realizacija bilo kojeg dobrog projekta je uspjeh. Realizirati u potpunosti po projektu objekt na ovakvoj high end razini i ovako velike kvadrature je samo po sebi jedinstveno i za naše prostore nesvakidašnje. Ponosna sam i na sebe i na svoju najprije najužu Novi dom i obiteljsku ekipu – oca i sestru, kao i na cijeli tim naših suradnika, izvođača i dobavljača jer smo svi dali svoj apsolutni maksimum, iskoristili date prilike i pokazali na kojoj razni kvalitete i etičnosti se može projektirati i graditi i u Bosni i Hercegovini.
Lucija Pranjić
Na ovom projektu je Novi dom projektant, inženjering i organizacija građenja, nadzor nad izgradnjom, nabavka materijala, opremanje, pravno predstavljanje investitora - kompletan menadžment projekta po našim principima rada: projektantska sloboda, potpuno međusobno povjerenje i predanost projektu, totalna iskrenost i transparentnost, profesionalni i osobni integritet i nepotkupljivost, beskompromisna izvrsnost i kvalitet, sve u najboljem interesu investitora i ova još jedna uspješna realizacija projekta, sadašnji život objekta i svjedočanstvo i zahvalnost investitorice su ostvarenje cilja i potvrda da smo na pravom putu.
* * *
Projekt: La Villa Bella
Autor i projekt menadžment: d.o.o.Novi dom / Ana Bosankić
Art consultant: Elity Art
Fotografije: Relja Ivanić / Novi dom prihvatna arhiva
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!