TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 7.2.2024.
Teorija koja je postala viralna na TikToku u interijere donosi dozu energije i originalnosti.
Dizajnerica interijera, Taylor Simon, donosi jednostavan pristup estetici interijera. Jedan jednostavan trik koji svatko može primijeniti, potpuno će transformirati svaki prostor.
Foto: @houseonthecorner_16
Taylor na društvene mreže donosi teoriju neočekivane crvene (unexpected red theory). Ovaj koncept podrazumijeva to da u svoj prostor unesete bilo kakav predmet crvene boje koji tu ni po čemu ne pripada, bez obzira na dimenzije. Poanta je u tome što je crvena boja jako intenzivna i privlači pozornost kakvim god bojama da je okružena.
Predmet u interijeru, u bilo kojoj crvenoj boji, uklopit će se kao upečatljiv kontrastni moment koji neće se neće kositi sa okruženjem, a pri tome će unijeti dinamiku i energičnost.
Slika na zidu bit će jednako upečatljiva kao i velika sofa ili fotelja u ovoj vibrantnoj boji. Što god birali, sigurni smo da će fokus prostorije biti na tome, što će neočekivano prostor učiniti još više povezanim i skladnim.
Kupatilo ćete u trenutku osvježiti i učiniti pravim dizajnerskim prostorom uz odvažni crveni umivaonik ili zrcalo s crvenim okvirom, a kuhinju možete začiniti crvenim stolicama. Ova boja je idealan izbor za kuhinju jer otvara apetit i samim time potiče na kuhanje.
Foto: @graziaindia
Foto: @samanthaefaella
Za spavaću ili dnevnu predlažemo jednostavne crvene jastuke ili lampu s crvenim abažurom koji će kreirati cozy ambijent.
Foto: @graziaindia
Foto: @graziaindia
* * *
Naslovna fotografija: @houseonthecorner_16
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!