TEKST: Bonjour.ba/PR
DATUM OBJAVE: 16.1.2025.
U okviru Sedmice svjesnosti o raku grlića materice, koja se ove godine obilježava od 20. do 26. januara želi se podići svijest o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja karcinoma koji se može prevenirati vakcinacijom i redovnim ginekološkim pregledima.
Karcinom grlića materice jedan je od najčešćih oblika raka kod žena, ali također predstavlja jedan od najpreventivnijih karcinoma.
Organizacija „Think pink – Zajedno smo jedno“ u partnerstvu sa Evropskim kodeksom protiv raka, ECL Asocijacijom evropskih liga protiv raka i Udruženjem onkologa u BiH ove godine pod sloganom "HPV ne bira – informiši se, zaštiti se, spriječi!" organizuje niz aktivnosti koje su usmjerene na edukaciju i proaktivan pristup prevenciji karcinoma grlića materice.
U ovoj sedmici, misija je da se informiše javnost o rizicima, simptomima, kao i mogućnostima prevencije i liječenja. Vjeruju da zajedničkim naporima može se značajno doprinijeti smanjenju broja oboljelih i unapređenju ukupnog zdravlja građana.
Aktivnosti tokom Sedmice svjesnosti o karcinomu grlića materice uključuju, između ostalog, webinar uz učešće stručnjaka iz oblasti ginekologije, onkologije i javnog zdravstva. Ovaj događaj će omogućiti svim zainteresovanim da postavljaju pitanja i dobiju relevantne informacije o prevenciji, dijagnostici i liječenju karcinoma grlića materice.
Panelisti su Doc. dr Berisa Hasanbegović, specijalista medicinske onkologije, Doc. dr Velda Smajlbegović, specijalista radijacijske onkologije, Dr. Enis Hasanović, te Dr. Asaf Salčinović. Na panelu će sudjelovati i pacijentica Mirela Geko, Nela Hasić, direktorica Think Pink BiH i doktori Amil Družić i Naida Salković, ambasadori Evropskog kodeksa protiv raka za BiH.
U Think pink Centru bit će organizovana i cjelodnevna edukativna radionica za srednjoškolce i studente. U kampanji na društvenim mrežama Think pink BiH i Race for the Cure sudjelovat će brojni stručnjaci i pacijentice, a njihove priče imaju za cilj da inspirišu i podstaknu zajednicu da se informiše te da zajedno doprinesu smanjenju broja oboljelih od karcinoma grlića materice. Budite dio generacije koja mijenja statistike!
* * *
Foto: PR
TEKST: Ilda Ilda | FOTO: @clara.milano
Zemlja hiljadu jezera, aurora borealisa i, očito, najveće sreće! Po osmi put zaredom, Finska je zauzela prvo mjesto na Svjetskom izvještaju o sreći za 2025. godinu, ostavljajući ostatak svijeta da se pita: "Šta to oni rade tako dobro?"
Prate je Danska, Island i Švedska, dok su u prvih deset još i Norveška, Nizozemska, Kostarika, Izrael, Luksemburg i Meksiko.
Ko stoji iza izvještaja?
Svjetski izvještaj o sreći objavljuje se svake godine i rezultat je saradnje Gallupa, Centra za istraživanje dobrobiti Univerziteta u Oxfordu, Mreže za održiva razvojna rješenja Ujedinjenih naroda i uredniškog odbora samog izvještaja. Podaci dolaze iz Gallupovog Svjetskog istraživanja, koje analizira odgovore ljudi iz više od 140 zemalja.
Kako se mjeri sreća?
Ispitanici ocjenjuju kvalitet svog života na skali od 0 do 10. Osim subjektivnog doživljaja sreće, uzimaju se u obzir faktori poput BDP-a po stanovniku, socijalne podrške, očekivanog životnog starenja u dobrom zdravlju, ličnih sloboda, velikodušnosti i nivoa korupcije.
Tajna finske sreće
Finska se godinama drži na vrhu zahvaljujući visokom nivou povjerenja u društvu, snažnom sistemu socijalne sigurnosti i optimizmu. Ključna razlika je u tome što sreća u skandinavskim zemljama nije vezana samo za materijalno, već i za osjećaj sigurnosti, jednakosti i povezanosti u zajednici.
Ko je još u vrhu?
Pored Finske, u samom vrhu liste nalaze se:
Zanimljivo je da je Kostarika po prvi put ušla u top 10, dok su zemlje poput Švicarske i Australije ispale sa liste najsretnijih.
Šta možemo naučiti od njih?
Dok Finska i njene okolne zemlje već godinama održavaju vodeće pozicije, ostatak svijeta može naučiti važne lekcije: građenje povjerenja u zajednici, jačanje socijalne podrške i optimizam mogu biti ključni faktori za povećanje sreće.
Gdje je BiH na listi?
Prema Svjetskom izvještaju o sreći za 2025. godinu, Bosna i Hercegovina zauzela je 56. mjesto od 147 zemalja. U poređenju sa zemljama bivše Jugoslavije, BiH je ispred Crne Gore (71. mjesto), Hrvatske (72. mjesto) i Sjeverne Makedonije (86. mjesto).
U regionu, najbolje rangirana zemlja je Slovenija na 19. mjestu.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!