Suočite se sa svojim unutrašnjim kritičarem - Marija nam donosi konkretne savjete - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Suočite se sa svojim unutrašnjim kritičarem - Marija nam donosi konkretne savjete

Tekst:

Bonjour.ba, Promotivni članak

ZDRAVLJE I NJEGA
4.8.2024.

"Ma jesi li sigurna da ti to možeš? Odustani, ne ide ti, loše to radiš, niko te neće slušati, dosadna si..."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Ne, ovo nisu komentari ljudi iz našeg okruženja. Nažalost, nerijetko je ovo glasić koji dolazi iznutra. Isti onaj glas koji bi trebao biti naša najveća podrška i dati nam vjetar u leđa zapravo često radi potpuno suprotno. Umanjuje naše samopouzdanje, koči nas i sabotira. Sve ovo dovodi do ugrožavanja ženskog mentalnog i fizičkog zdravlja. 

Do sada smo kroz kampanju dm žensko zdravlje govorili o brojnim izazovima mentalnog i fizičkog zdravlja, poput onih kako reći "ne" i kako osluškivati svoje tijelo i sve faze menstrualnog ciklusa. Ovaj put, naša sagovornica je Marija Sinanović, NLP trenerica i Yellow Brick osnivačica. Kroz razgovor s Marijom fokusirali smo se na potrebe da utišamo unutarnji glas koji ne sarađuje s nama te smo uvjereni da ćete pri primjeni već prvog savjeta uočiti pomak u pristupu koji imate sebi i dobiti prvi nalet energije da nastavite ka kreiranju snažnog samopouzdanja.

 



Šta je samokritičnost i koje su njene posljedice? 

Najlakše ćemo je definisati kao naviku da sebe prestrogo analiziramo i ocjenjujemo. Ovo podrazumijeva stroge standarde za vlastita postignuća, izgled i ponašanje, kao i konstantan osjećaj da nismo dovoljno dobri. Pored toga što proizlazi iz visokih očekivanja koja imamo od sebe, tu su i ona koja su nam nametnuta od strane društva, porodice ili kulture.


Kako samokritičnost utiče na nas? 

Izrazito samokritične osobe često doživljavaju osjećaj neuspjeha i bezvrijednosti, što nažalost može dovesti do dugotrajnih mentalnih problema. Pored toga prevelika doza samokritičnosti dovest će do umanjivanja samopouzdanja, a odrazit će se i na preveliki perfekcionizam koji bi nas mogao sabotirati u svakodnevnom radu i aktivnostima.





Kako radom na sebi možete pobijediti samokritičnosti? 

Marija je navela konkretne savjete, a oni koji nam posebno privlače pažnju su dobar plan i dobra priprema. Izuzetno je važno da znamo gdje idemo i koji su naši ciljevi. Dobra priprema, osim znanja koje se pripremamo podijeliti na, na primjer, poslovnom sastanku, podrazumijeva i to da radimo na svom samopouzdanju. Osim toga potrebno je da izdvojite vrijeme za rad na sebi. Koje su to vrijednosti kojim se vodite kroz život? Koji su vaši ciljevi i šta želite unaprijediti? Hoće li vam pomoći ako poradite na tome da se izražavate malo bolje? Iako je to jedan od najvećih izazova, neophodno je da postanemo svjesni svojih mana, kako bismo mogli unaprijediti sve što jesmo. Investirajte vrijeme, ali ako je to potrebno i druga sredstva, u sebe i bolju, samopouzdanu verziju koja težite postati.

Jeste li već pokušali sa trikom koji je Marija predložila i našli se u ulozi Alise u zemlji čuda? 

 

 

* * *

Ostanite s nama, kao i do sada, uz sve priče koje kreiramo u okviru kampanje dm žensko zdravlje. Osluškujte i pratite ono što vam govore vaše tijelo i um kako biste bili nježniji prema sebi, na vrijeme prepoznali određene izazove i znali šta je u određenom trenutku potrebno vašem organizmu. Pored toga budite spremni biti još veća podrška ženama u vašem okruženju. Pružite im razumijevanje u danima kada nisu motivisane, produktivne ili dovoljno spremne na uživanje u uobičajenim rutinama. Spremite se uhvatiti nas za ruku i izaći iz vlastite zone komfora.

* * *
Foto: Sanela Zukić za Bonjour.ba
Video: Ervin Golubović za Bonjour.ba

Povezani članci

Najpopularniji članci