Prvi odmor na moru sa bebom: Kada, gdje, koliko dugo i šta nositi? - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Prvi odmor na moru sa bebom: Kada, gdje, koliko dugo i šta nositi?

Tekst:

Ilda Lihić-Isović

MAME RULZ
5.8.2024.

Prvi odmor na moru sa vašom bebom može biti uzbuđujući, ali i pomalo zastrašujući izazov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Kako biste bili sigurni da će vaš odmor biti jednako opuštajući kao i uživanje u kupanju sa bebicom, donosimo vam nekoliko ključnih savjeta za nezaboravno iskustvo. Na pitanje kada je idealno vrijeme da beba ide na more do konkretnih savjeta šta ne smijete zaboraviti i kako se organizovati na plaži odgovaramo u nastavku.

 



Prvo kupanje u moru - kada?

Ovo je, možda, prvo pitanje koje svi roditelji na svijetu postavljaju kada razmišljaju o odmoru sa bebicom na moru. Prije svega ne postoji tačna dob za kupanje bebe u bazenu ili moru jer to zavisi od više faktora kao što su zdravlje bebe, temperatura vode i okoline, trajanje i učestalost kupanja, mjere higijene i sigurnosti koje su usvojene. 

 



Općenito, za kupanje bebe u bazenu ili moru preporučuje se sačekati najmanje 6 mjeseci starosti jer prije tog uzrasta beba ima slabiji imuni sistem i veću osjetljivost na hladnoću i infekcije. Međutim, neki pedijatri smatraju da se beba može kupati u bazenu ili moru već od 4 mjeseca starosti pod uslovom da su ispunjeni optimalni uslovi temperature, čistoće i sigurnosti. U svakom slučaju prije kupanja bebe u bazenu ili moru, konsultujte se sa svojim pedijatrom koji će moći da procijeni konkretan slučaj svakog djeteta i da daje odgovarajuće preporuke. 



Prvi kontakt bebe sa morem - kako?

Poželjno je približiti se vodi, pokvasiti bebinu ruku ili se igrati nogama u vodi, u sigurnim i plitkim područjima. Na taj način ćete osigurati da se beba rashladi. Štaviše, prije nego što ju prvi put stavite u more, preporučuje se da je prvo upoznate sa obalom, da se igra kako bi se prilagodila okruženju i stekla samopouzdanje. Također, imajte na umu da se beba mora stalno držati jer nijedan sistem plutanja, šlauf, mišići, bazenčić... ne zamjenjuju ruke roditelja

 



Planiranje je ključno


Prije nego što krenete na put, dobro se pripremite. Napravite spisak stvari koje ćete ponijeti uključujući pelene, hranu za bebu, sunčane kreme i rezervne setove odjeće. Osigurajte da imate dovoljno vremena za putovanje kako biste izbjegli stres i olakšali prilagodbu vašeg mališana na novu okolinu. Kod djece od 6 mjeseci do 3 godine treba koristiti kremu sa zaštitnim faktorom od najmanje 50+.

 



Izaberite odredište prilagođeno djeci


Nije svako mjesto na obali idealno za djecu. Birajte destinacije sa plićim vodama i nježnim valovima, idealnim za sigurno plivanje i igru. Također, istražite ima li u blizini parkova, igrališta ili restorana gdje možete potražiti malo hlada i odmoriti se. Temperatura vode treba da bude između 25 i 30°C. Izbjegavajte nagle promjene temperature i najtoplije ili najhladnije sate. Preporuka je kupanje prije 10 sati ujutro i poslije 15:30 sati.

 



Organizirajte se za dane na plaži

Kada ste na plaži, napravite svoj "mali kamp" sa peškirima, po mogućnosti sa šatorom koji ima zaštitu UV zračenja 50 ili suncobranom kako bi vaša beba imala hladovinu. Neka igračke za pijesak, lopatice i kantice budu dio vaše postave za zabavu na plaži. Ne zaboravite na zaštitu od sunca - šeširi, sunčane naočale i dječija krema s visokim faktorom su neophodni! Detalj na koji možete dodatno obratiti pažnju jeste da krema za sunčanje bude vodootporna. Nanesite je pola sata prije kupanja i obnavljajte je svaka dva sata ili nakon svakog kupanja. 



Koliko dugo beba može biti u moru/vodi?

Kupanje bebe u bazenu ili moru ne bi trebalo da traje duže od 10 ili 15 minuta i ne bi trebalo da se ponavlja više od dva puta jer višak vode može isušiti bebinu kožu. Također, dobro posušite bebu nakon kupanja i zamijenite mokru odjeću suhom. Obratite posebnu pažnju na područja kao što su kožni nabori, uši ili pupak gdje se vlaga može nakupiti.

 


 

Rasporedite vrijeme za odmor


Bebe trebaju svoj ritam spavanja i hranjenja. Pokušajte održavati svoju rutinu koliko je moguće kako bi vaša beba bila sretna i odmorna. Pronađite mirno mjesto za dnevnu dremku i osigurajte da se vaša beba dobro odmara između igre na plaži.

 



Uživajte u zajedničkom vremenu


Dragi roditelji, ne zaboravite da prvi odmor na moru sa bebom može biti prilika za stvaranje predivnih uspomena. Sasvim je oki da usporite i uživate u svakom trenutku sa vašim malim putnikom. Šetnje uz zalazak sunca, zajedničko plivanje ili jednostavno sjedenje na plaži dok vaša beba zavlači noge i istražuje pijesak - sve su to posebni trenuci koje ćete pamtiti zauvijek.

* * *
Naslovna fotografija: @virginiepilotte

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno