TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 4.1.2023.

Planiranje poklona za mame može biti jedan od najzahtjevnijih zadataka jer se često zapitamo šta pokloniti nekome ko igra tako važnu i značajnu ulogu u našem životu.

Činjenica je da mame imaju mnogo obaveza i ako tome dodamo svakodnevne izazove modernog života koji, željele one to ili ne, sveukupno mogu rezultirati osjećajem iscrpljenosti.

 

 

Foto: unsplash.com

 

 

Zato je briga za mame važnija nego ikad.

Doduše, može biti izazovno izdvojiti „vrijeme za sebe“, ali zato ste vi tu da pronađete prostor za trenutke i poklone koji će na kraju učiniti sretnom mamu.

Ako se ne možete sjetite odmah šta bi to moglo biti opuštajuće za nju, evo nekoliko ideja o tome šta mi u Bonjour.ba vidimo kao vrijedan poklon za svaku mamu koji će u fokus staviti upravo nju i vrijeme za sebe.

 

 

Foto: unsplash.com

 

Šta tražiti?

Prije svega naglašavamo šta podrazumijeva zapravo briga o sebi.

Ukratko, to uključuje prepoznavanje vlastitih potreba i obavljanje stvari koje brinu o vašem umu, tijelu i duši.

Bilo da to znači da mama izađe u šetnju sa najboljim prijateljicama, da se tušira novim spa tretmanom, meditira, uživa u novoj knjizi omiljenog pisca ili jednostavno 10 minuta sa rashlađujućom maskom za lice – ako se zbog nje osjeća dobro i revitalizirano, to se računa kao briga o sebi.

Kugle za kupanje ili piling

Poklon koji će sigurno odigrati važnu ulogu u relaksaciji.

Naša preporuka su Lush proizvodi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by lushswirls (@lushswirls)

 

Spa tretman

Budžet za poklon određujete vi sami, ali svako zaslužuje da se s vremena na vrijeme malo razmazi.

Priuštite mami spa tretman.

Naš prijedlog je Herbal Spa koji je kreirao posebnu ponudu za sve super mame koji sadrži paket usluga za predah: tretman lica, manikir i pedikir, masažu glave 30 minuta i refleksologiju stopala 30 minuta.

 

Umirujuća čajanka samo za nju

Briga o sebi za mame može biti jednostavna kao opuštanje uz topli napitak.

Vjerujemo da znate koji joj je omiljeni čaj ili kafa.

Organizujte ostale ukućane da ne budu tu otprilike sat vremena.

Servirajte uz omiljene keksiće ili kolač. (ili potražite inspiraciju u našoj Gourmet rubrici)

Naša preporuka je da vaša sljedeća adresa bude Kuća čaja gdje možete pronaći savršene čajeve za opuštanje, ali i zanimljive setove koji će upotpuniti trenutak.

 

 

Opuštajući serum za lice i roler

Trend rolera je tu da ostane i to sa dobrim razlogom.

Svakodnevna masaža lica uz pomoć rolera smanjit će natečenost lica, povećati cirkulaciju krvi i poboljšati elastičnost kože.

Pobrinite se da mama ima omiljeni serum ili ulje koje koristi.

Bonus je svakako ako joj napravite karticu sa pravilnom upotrebom:

"Draga mama, vrijeme je za tvoje trenutke opuštanja. Nanesi omiljeni serum ili ulje.

Uzmi roler i počni masirati lice, počevši od vilice prema obrazima.

Zatim horizontalnim potezima kreni od obraza prema čelu.

Lagano pređi preko očnog kapka na obje strane.

Manji kraj rolera upotrijebi nježno ispod očiju.

Za kraj pređi preko predjela vrata. Volimo te, mama!"

 

Foto: freepik.com

 

Difuzor sa umirujućim zvukovima i svjetlom

Jedan od najvećih izazova kad si mama?

Nedostatak sna, naravno.

Zato se neke od najboljih ideja za brigu o sebi za mame fokusiraju na to da im pomognu da dobiju dodatni sat u krevetu.

Mnogi difuzori koriste pametno svjetlo, bijeli šum i alarm za izlazak sunca kako bi kreirali personaliziranu rutinu spavanja koja će pomoći mami da lakše zaspi i probudi se osvježeno i odmorno.

 

 

Foto: freepik.com

 

 

Svilena jastučnica

Postoji nekoliko beauty preparata koji rade svoju magiju dok spavamo, ali jedan savjet koji se pokazao kao SOS je jastučnica od svile.

Ova tkanina visokog sjaja može učiniti čuda za kosu, kao i za kožu, ali bez sumnje, najbolja korist od spavanja na svilenim jastučnicama je dobar noćni san.

Nema ništa poput ušuškavanja u mekan i udoban krevet na kraju dugog dana. Međutim, u stresnim danima nije uvijek lako spavati.

Naša preporuka je domaći brend @svileni.kutak.

 

Mini torta sa posebnim natpisom

Ovo je poklon koji će sigurno staviti osmijeh na mamino lice.

Preslatku mini tortu bh. brenda minicakes.ba upotpunite sa njenom omiljenom knjigom i pićem.

Organizujte šetnju sa ostalim ukućanima, a mami osigurajte priliku da provede nekoliko sati samoj uz štivo i slatki zalogaj.

 

 

***

Naslovna fotografija:@minicakes.ba 


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!