Sve o pH balansu: Kako održati optimalnu ravnotežu i izbjeći infekcije?
Tekst:Nevena Divčić
ZDRAVLJE I NJEGApH balans ovo, pH balans ono...
Svi govore o pH balansu, tijelu, koži, ishrani i gubite se u moru informacija? Tu smo da vas vodimo. Donosimo vam kratki vodič koji će biti dovoljan da samopouzdano ušetate u svijet pH balansa i provjerite gdje stojite s njim.
Šta je pH balans?!
pH balans se odnosi na ravnotežu između kiselina u organizmu. pH skala kreće se od 0 do 14.
Vrijednosti ispod 7 ukazuju na kiselost, vrijednost 7 je neutralna, a vrijednosti iznad 7 ukazuju na alkalnost. U zdravom tijelu, pH vrijednost se održava u uskom rasponu, što je ključno za normalno funkcionisanje različitih tjelesnih sistema. Znamo da vam ovo trenutno ne znači mnogo, stoga, ostanite uz nas kako bismo obrazložili šta to sve ima uticaj na ove vrijednosti.
Faktori koji pozitivno utiču na pH balans
Konzumiranje voća, povrća i integralnih žitarica može pomoći u održavanju pH balansa. Hidratacija - unos dovoljno vode pomaže u izbacivanju toksina i održavanju ravnoteže tečnosti.
Redovna fizička aktivnost pomaže u održavanju metabolizma i smanjenju stresa, a to se onda pozitivno odražava na pH balans.
Nezdrava ishrana, tačnije, hrana bogata šećerima i prerađenim namirnicama može narušiti pH balans. Osim toga, hronični stres može dovesti do hormonskih promjena koje utiču na pH vrijednost tijela. Kada govorimo o vaginalnom pH balansu negativni faktori mogu biti određeni lijekovi, poput antibiotika jer mogu poremetiti prirodnu ravnotežu bakterija u tijelu i promijeniti pH balans.
Hormonske promjene kao i menstruacija, trudnoća i menopauza mogu uticati na vaginalni pH balans. No, jedan od najvećih izazova su sapuni, sprejevi i losioni sa mirisima koji mogu iritirati vaginu i promijeniti njen pH balans.
Vaginalni pH balans
Vaginalni pH balans je jedan od ključnih faktora za žensko zdravlje. Normalna vaginalna pH vrijednost kreće se između 3,8 i 4,5, što je blago kiselo. Ova kiselost pomaže u sprečavanju prekomjernog rasta štetnih bakterija i gljivica.
Održavanje zdravog vaginalnog pH balansa
Vagina se sama čisti, a ispiranje mirisnim i jakim sredstvima za njegu možete narušiti prirodnu ravnotežu bakterija. No, redovna higijena igra ključnu ulogu. Čišćenje spoljašnjeg dijela toplom vodom (i blagim sapunom) je must.
Pamučno donje rublje omogućava koži da diše te je preporučljivo da bude vaš prvi izbor. Pored toga, konzumiranje probiotika može pomoći u održavanju zdrave vaginalne flore.
Kada je vrijeme da posjetite doktora?
Ako imate simptome poput peckanja, svraba, neobičnog sekreta ili neprijatnog mirisa, najbolje je da se konsultujete sa doktorom koji može uraditi testove kako bi utvrdio uzrok simptoma i preporučio odgovarajući tretman.
* * *
Naslovna fotografija: @stylemilaglow