TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 12.1.2015.

Vikend u Sarajevu smo iskoristili za druženje s dizajnericom Ninom Varga. Nina nas je dočekala u svom neobično uređenom stanu s mnoštvo jedinstvenih komada namještaja koji pričaju neobične priče.

Kroz druženje Nina nam je pokazala svoje kolumne koje pod nazivom 'Art Style' piše za Urban Magazin i kroz koje se trudi da Urbanove čitatelje upozna sa svjetskim imenima na modnoj sceni koji nisu toliko eksponirani, ali su prema Ninom mišljenju jednako važni kao Chanel ili Balenciaga. Uzs ve to, bila je presretna što je s nama podijelila vijest da je će u trećem mjesecu postati mama po drugi put. Nina izgleda sjajno, što kako kaže, dijelom duguje činjenici da svaki dan u njenom domu starta uz svježe iscijeđeni sok od  mrkve, cvekle, jabuke i đumbira.

nina varga stan 16

Šetnjom kroz stan ne možemo ne primijetiti komodu od punog drveta u crno – bijeloj boji sa ukupno 20 ladica. Naime, radi se o staroj farmaceutskoj komodi koja je služila za pohranu lijekova.

„U ćoškovima je pisalo na ladicama: voda, tox,  izvještaji, stari matrijal i sl, pa je moj sin jedno jutro bio kreativan i napisao svoje ime(Khan) na svakoj ladici! Pa smo to sve skinuli acetonom, ali nas je zamolio da jednu ladicu ostavimo s njegovim potpisom, pa smo mu udovoljili.“, pojasnila nam je Nina.  

nina varga stan 05

Jedan od Nininih dražih predmeta u stanu je lampa kojoj ima više od 30 godina, a koju krasi cvjetno sjenilo. Na zidu pored lampe se nalaze okvirovi različitih dimenzija, od velikih do malih, a u kojima su fotografije i ilustracije dragih joj prijatelja.

nina varga stan4

 

nina varga stan 01

 

Pored okvirova na zidu visi top u NV potpisu. Top je okačen za ekser koji je postavio Ninin muž kako bi mogla fotografirati svoje kreacije na čistoj, bijeloj pozadini.

nina varga stan 02

Još jedan upečatljiv komad namještaja u stanu je komoda u plavoj boji, koju je Nina osobno iz smeđe prefarbala u nijansu plave. Na njoj se sada nalaze različite stvari poput Nininog omiljenog parfema – Diptique, zatim knjiga, uspomena, poklona i ostalih dragih sitnica. Komoda, kao i sve ostalo u stanu je smješteno na drvenom podu koji je ukrašen tankim, ručno izrađenim perzijskim tepihom.

nina varga stan 06

U kuhinji je nemoguće ne primijetiti bijele okvirove u kojima se nalaze različiti dezeni, a koji u cjelini predstavljaju zidni sat ispod kojeg se nalazi još jedna komada puna različitih stvarčica. Kako nam se Nina u šali 'požalila' svaki dan sa ovih stvarčica treba brisati prašinu, no kako kaže – sve je to dio nje i stanu u kojem živi daje toplinu.  

 

nina varga stan 04

nina varga stan 11

Još jedna od dražih joj stvari u stanu je ručno izrađena lampa iz Italije. Lampu krase cvjetovi od porculanske gline. Nina je pored lampe spustila još jednu dragu uspomenu iz Italije – clutch torbicu Zilla brenda.

nina varga stan 08

Pored kuće se nalazi i Ninin studio koji je još uvijek u nastajanju i u koji je obećala da će nas pustiti da zavirimo čim završi s dekoriranjem, a kave smo još detalje zabilježili u Ninon stanu pogledajte u nastavku.

nina varga stan 15

Dva odvojena ulaza, jedan za Ninin stan, drugi za Ninin studio

nina varga stan 14

Ninin studio u nastajanju

nina varga stan 03

nina varga stan 07

nina varga stan 09

nina varga stan 10

nina varga stan 12

nina varga stan 13

 

 

FOTO: ime i prezime


Bonjour

Zabranjene napojnice, visoke pete i cappuccino nakon 11: Neobična mjesta za posjetiti

TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: @marine_diet

Zabranjene napojnice, visoke pete i cappuccino nakon 11: Neobična mjesta za posjetiti Zabranjene napojnice, visoke pete i cappuccino nakon 11: Neobična mjesta za posjetiti

Neke destinacije nude iskustva koja su daleko od uobičajenih turističkih staza i historijskih spomenika.

 

Naime, ova jedinstvena mjesta ne samo da fasciniraju svojom ljepotom, već i specifičnim pravilima i kulturnim normama koje moraju poštovati posjetitelji. Dakle, ako ste spremni na avanturu koja zahtijeva prilagodbu i poštovanje lokalnih običaja, malo adrenalina i super zanimljivih detalja ove destinacije stavite u svoj dnevnik putovanja.

 



Na primjer, davanje napojnice nakon obroka u Japanu može se smatrati nepristojnim ili uvredljivim za poslužitelja, jedenje rukama uobičajeno je u Indiji i na Bliskom istoku, ali upotreba lijeve ruke je veliko ne. Razumijevanje i poštovanje lokalnih običaja je od suštinskog značaja za odlično iskustvo.

U konačnici, važno je pokazati poštovanje prema kulturi u koju putujete uzimajući u obzir i slijedeći njihove običaje.

 

Kako pravilno jesti baget u Parizu?


Oh, la la. Francuski baget je toliko ukusan da je primamljivo da ga jednostavno jedete u komadu, ali je to veliko ne u Parizu, tačnije cijeloj Francuskoj. Naime, baget trebate izlomiti na male komade i onda tako jesti. Nemojte ni pomišljati da tražite puter jer trebalo bi da koristite svoj hljeb kako biste njime pokupili sav sadržaj na tanjiru jer to pokazuje da ste zaista uživali u obroku.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Signe ?? (@signemengote)

 

Samo kimono: Otok Miyajima u Japanu

Na šarmantnom otoku Miyajima, poznatom po svjetlucavim vratima torii koja se uzdižu iznad mora, posjetitelji su obavezni poštovati poseban dress code. Da bi zadržali čistoću i poštovanje prema svetom hramu Itsukushima, svi koji ulaze u ovaj kompleks moraju nositi kimono ili tradicionalnu japansku odjeću. Ovaj zakon ne samo da štiti kulturni integritet, već omogućuje posjetiteljima da se potpuno prepuste vibu lokalne tradicije i historije.

 

No photo, please - Papua Nova Gvineja
 

Ako vas poziv istraživanja udaljenih otoka odvede do Papue Nove Gvineje otkrit ćete da je pravilo "nema fotografisanja" nešto što se mora ispoštovati. Mnoge lokalne zajednice smatraju fotografisanje svetim i ličnim, stoga su postavili stroge zabrane kako bi očuvali svoju privatnost i kulturnu baštinu. Vjerujemo da vam ipak ovo neće pokvariti odmor jer ovo pravilo pruža jedinstvenu priliku da doživite lokalnu kulturu bez distrakcije modernih tehnologija. Doživite to kao digitalni detoks što u konačnici odmor i treba biti.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Viky Rader (@vikyrader)

 

You can't leave your hat on u Kraljevini Bahrein


U Bahreinu, postoji neobičan kulturni običaj koji zabranjuje nošenje šešira unutar određenih javnih prostora uključujući vladine zgrade i muzeje. Ovaj detalj je povezan s lokalnim vjerovanjima i simbolikom, a njegova svrha je očuvanje poštovanja prema tradiciji.
 

Cappucino poslije 11? Ne u Rimu!


Iako se ovo ne smatra nepristojnim, više je čudno za lokalce kada vide da neko želi naručiti cappucino poslije 11h.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Katia ? (@katiaerokhin)



Velike torbe ne, kao i visoke potpetice u Veneciji

Kako bi očuvali historiju i strukturalnu stabilnost, postoje stroge zabrane korištenja velikih, teških torbi i nošenja visokih potpetica na plutajućim mostovima. Također, zabranjeno je hodanje po određenim mjestima bez prethodnog odobrenja u historijskom centru.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Maddie (@maddiekulicka)



Pola šoljice čaja, molim - Kazahstan

Iako vam se može činiti da vam nedostaje pola čaja u šolji, u Kazahstanu je tradicionalno da vam se ponudi tako. Praksa ima za cilj da osigura da vaš čaj ostane tvruć u svakom trenutku i omogućava vam da stalno komunicirate sa osobom koja ga sipa. 

 

Recite ne parmezanu u Italiji
 

Iako je u svijetu uobičajeno da konobari ponude da posipaju malo dodatno parmezana na jelo, u Italiji nije. Tačnije, smatra se potpuno nepristojnim tražiti to, posebno ako jedete pizzu. 

 

 

Sve u svemu ovo su super zanimljive destinacije koju ćete sigurno zapamtiti.

* * *
Naslovna fotografija: @marine_diet

FOTO: @marine_diet


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!