TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 20.2.2023.

Svjesni smo da pronalaženje ideje za dječiju sobe može biti izazovno jer njihovi ukusi se stalno mijenjaju kako rastu, mogu biti izbirljivi u pogledu najčudnijih stvari poput jastuka.

Ako ovoj kombinaciji dodate nedostatak prostora uhvatit ćete sebe kako konstantno tražite ideje i pametna rješenja za malu dječiju spavaću sobu.

Upravo zbog toga mislimo da je vrijedno dobro razmisliti prije nego što kupite namještaj ili krenete po farbu, a prije svega zaviriti u profil mame Maše @masha_kindjer, pročitati konkretne savjete i dobiti inspiraciju u vidu preslatkih dekor detalja.

 

Maša Kinđer Petrić 

 

Ako se pitate kako ćete dobiti malu sobu u kojoj će se smjestiti mnoge stvari vašeg djeteta, osigurati da je to mirno mjesto za spavanje i kutak za razvijanje mašte, Marijanine smjernice su odlične za početak.
 

Na Instagram profilu teško je ne primijetiti preslatke kadrove dječije sobe, kako biste ju vi opisali?
 

Naša dečija soba (ili do skoro samo Vasjina soba) je pre svega mala, ali poprilično funkcionalna prostorija. Mislim da su to dva prideva koja je najbolje opisuju.


 




 

Čime ste se vodili pri uređenju dječije sobe?

Ova soba je prošla baš dosta faza što samo ide u prilog činjenici da je i ona rasla zajedno s Vasjom i prilagođavala se njenim aktuelnim potrebama. S obzirom da je poprilično mala sve vreme sam pokušavala (i pokušavam) da pomirim funkcionalnost i estetiku kao, po meni, najbitnije stavke prilikom uređenja bilo kog enterijera pa i dečije sobe.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by masha (@masha_kindjer)

 

 

Sve je prepuno zanimljivih detalja od kojih, čini nam se svaki ima svoju priču, a šta se prema vašem mišljenju treba naći u svakoj dječijoj sobi?
 

Prostor za skladištenje i još prostora za skladištenje :)

Pored onih najosnovnijih elemenata, poput kreveta recimo, svaki roditelj bi, spram afiniteta svog deteta, trebalo da kreira enterijer prostora u kom dete provodi svoje vreme i osluškujući njegove potrebe bira elemente koji će naći svoje mesto u istom.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by masha (@masha_kindjer)

 

 

Toliko mnogo stvari, igračaka, polica, detalja, ormarića, krevet… kako se izboriti sa ograničenjem malog prostora za dječiju sobu?
 

Nikako. :)

Ako je suditi po Vasji, kada je igra u pitanju, nijedan prostor nije dovoljno veliki. :)

Šalu na stranu, ako se prostor dobro organizuje, obezbedi dovoljno prostora za skladištenje, naprave tematske “zone” (kutkovi) za igru - sve je moguće. Znate onu staru,  “kad čeljad nisu besna kuća nije tesna”.

 

Foto: @masha_kindjer

 

Koje su igračke i knjige koje Vasja sada posebice voli?
 

Vasja je veliki maštar (kao i većina dece) i stoga voli igre u kojima može da ispolji svoju kreativnost i izmašta neki svoj svet, neku svoju priču. Zato su joj među omiljenim igračkama upravo one koje pozivaju na takvu akciju. Setovi drvenih kocki za gradnju, lego kocke, razne figure, kućica su samo neke od njih.

U zadnje vreme dosta vremena provodi i za svojim radnim stolom, crtajući, a neretko i svi zajedno igramo neku od mnogobrojnih društvenih igara koje posedujemo.

Knjige su Vasjina velika ljubav! Trenutno čitamo Isidoru Mun, Luckastu Lotu i Mamba Džamba, ali kada su knjige u pitanju tu nam treba jedan poseban članak da obradimo temu kako dolikuje. :)
 


Foto: @masha_kindjer

 

Da li ste uspjeli pronaći neki funkcionalan metod za organizaciju igračaka ili možda bolje opisati kao "kreativnog nereda"?
 

U teoriji da, u praksi ne!

Teoretski bi dovoljan broj kutija, korpi, džakova i gajbica i dobra organizacija igračaka u njima trebalo da reši stvar. Ali…  Ja još uvek nisam uspela da Vasju dovedem na taj nivo utreniranosti ma koliko se trudila. Zato pokušavam da nađem neko diplomatsko rešenje - nju da dodatno motivišem u vezi svega toga, a sebe da naučim da prihvatim da to nije showroom već soba u kojoj se jedno dete zapravo igra i provodi svoje vreme.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by masha (@masha_kindjer)

 

 

Imate li neki savjet za mame koje sad tek kreću u misiju opremanje dječije sobe?
 

Hmmm… Možda par sitnica… Po mom skromnom mišljenju krupniji komadi nameštaja i podna obloga bi najbolje bilo da budu nekih neutralnih boja jer će igračke, knjige, posteljina, zidni dekor i ostale dečije sitnice uneti sasvim dovoljno šarenila.

Obezbedite dovoljno prostora za skladištenje - kutije, korpe, dekorativni džakovi  su odličan način da zamaskirate sve te silne džidža bidže bez kojih je život jednog prosečnog deteta apsolutno nezamisliv.

Pokušajte da ostavite što više praznog, rasterećenog prostora na podu - vreme provedeno u igri na podu je ubedljivo najomiljenije!

I poslednja, ali ni u kom slučaju najmanje važna stvar - osluškujte svoje dete i njegove potrebe i spram toga kreirajte prostor u kome će ono provoditi svoje vreme.


Foto: @masha_kindjer



Budući da će se Vasji uskoro u sobi pridružiti i Val, na Instagram profilu ste otkrili da ste već smislili interijer. Možemo li dobiti neki sneek peek i više detalja?
 

Hehehhee, ništa vam nije promaklo. :)

S obzirom da ni sama nisam sigurna u kom ćemo tačno trenutku napraviti seobu Vala u sestrinu sobu, ne preterujem s planovima.

Ono što je izvesno jeste da ćemo ići na varijantu kreveta na sprat, što neutralniju paletu, svetle boje (zbog veličine prostora) i neku kul unisex tapetu.

 

Foto: @masha_kindjer



***
Naslovna fotografija: @masha_kindjer

FOTO: @masha_kindjer


Bonjour

Bonjour otkriva: Šta se dogodi kada se udruže vizije arhitektice i drveno majstorstvo?

TEKST: Ada Ćeremida | FOTO: Armin Dorado

Bonjour otkriva: Šta se dogodi kada se udruže vizije arhitektice i drveno majstorstvo? Bonjour otkriva: Šta se dogodi kada se udruže vizije arhitektice i drveno majstorstvo?

Pratimo ih godinama, radujući se svakom novom projektu, ali kada se njihovi putevi spoje, rezultat je nešto posebno.

Bisera Berberkić je poznato ime kada govorimo o besprijekorno dizajniranim interijerima, a GAZZDA je sinonim za vrhunski dizajn i zanatsku preciznost. 

Ovaj stan, s toplinom drveta, suptilnom paletom i prozračnim rasporedom, odiše lakoćom i promišljenim minimalizmom koji ne gubi osjećaj ugodnosti. Svaki komad namještaja djeluje prirodno uklopljen, a opet pažljivo odabran, balansirajući preciznost i neopterećenost. 


bonjour_ba_Gazzda_Bisera2

bonjour_ba_Gazzda_Bisera1

bonjour_ba_Gazzda_Bisera12


Kako su Bisera i GAZZDA zajedno oblikovali prostor koji istovremeno djeluje promišljeno i prirodno? Razgovarali smo sa njima i saznali kako je nastao ovaj sofisticiran interijer u ovoj harmoničnoj kolaboraciji. 


bonjour_ba_Gazzda_Bisera25

bonjour_ba_Gazzda_Bisera34


Bisera, ovaj interijer nosi dozu nenametljive elegancije, prirodni materijali i topla paleta boja djeluju instinktivno skladno. No, koliko je takva jednostavnost zapravo zahtjevna za postići? Koji su ključni elementi koji prostoru daju taj osjećaj lakoće, a da ne izgleda previše minimalistički ili  
monoton?  

Postići jednostavnost koja nije monotona, niti previše minimalistička, zahtijeva precizno balansiranje materijala, boja i tekstura. Ključ je prirodnim materijalima poput drveta, kamena i tkanina organskog porijekla, koji prostoru daju toplinu i taktilnu ugodnost. 

Također, kombinacija toplih neutralnih tonova sa suptilnim kontrastima stvara vizualni ritam koji prostoru daje dinamiku bez narušavanja harmonije.

U ovakvom pristupu, suštinska razlika između jednostavnosti i praznine leži u slojevitosti. Kada se pažljivo dodaju detalji poput rasvjete, umjetničkih predmeta ili personalizovanih elemenata, prostor dobija dušu i postaje nenametljivo sofisticiran.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera26

bonjour_ba_Gazzda_Bisera30

bonjour_ba_Gazzda_Bisera32

bonjour_ba_Gazzda_Bisera33


Postoji nešto umirujuće u ovom prostoru, svaki komad namještaja ima svoje mjesto, ali bez ukočene perfekcije. Kako ste balansirali između planske preciznosti i one neopipljive ugodnosti koja čini da se prostor osjeća kao dom?  

Balans između preciznosti i ugodnosti postiže se pažljivim odabirom materijala, boja i proporcija, ali i načinom na koji se elementi međusobno povezuju. Umjesto stroge simetrije, prostor oblikujem tako da djeluje skladno, ali ne predvidljivo. Važno mi je da svaki komad namještaja ima svoju funkciju i svrhu, ali da cjelina ostavlja dojam lakoće i prirodnosti.

Posebno pažljivo biram komade koji nisu oštri i strogo geometrijski, već imaju meke linije i organsku formu, jer upravo takvi elementi dodaju osjećaj topline i umirujuće atmosfere.

Topli tonovi, taktilni materijali i promišljena rasvjeta dodatno pojačavaju taj efekat, dok fluidnost rasporeda omogućava da prostor izgleda živo i prilagodljivo, umjesto statično i rigidno.

Na taj način prostor odiše karakterom i postaje mjesto u kojem se zaista može uživati.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera4

bonjour_ba_Gazzda_Bisera5

bonjour_ba_Gazzda_Bisera7


Koliko je za vas kao dizajnera važno imati priliku raditi s domaćim brendom poput GAZZDA? Da li osjećate da su ovakve saradnje način da se razvija lokalna scena dizajna enterijera? Postoji li neki komad namještaja iz GAZZDA kolekcije koji vam je bio posebno inspirativan u ovom projektu?  

GAZZDA je vrhunski primjer kako domaći brend može dostići svjetski nivo, a istovremeno zadržati autentičnost i prepoznatljiv dizajnerski potpis. Njihov spoj sofisticirane estetike, vrhunske izrade i pažnje prema detaljima čini ih pravim ponosom naše industrije.

Uvijek cijenim priliku da radim s njihovim komadima i posebno se radujem kada i moji klijenti prepoznaju tu izuzetnu kombinaciju ljepote i kvaliteta.

Njihov namještaj nije samo funkcionalan, već unosi poseban karakter u prostor, što ga čini idealnim izborom za projekte koji teže nenametljivoj eleganciji. Posebno volim Muna stolice, koje smo koristili i u ovom projektu. One su istovremeno udobne i estetski besprijekorne, s prefinjenim linijama koje se lako uklapaju u različite stilove enterijera.

Velika prednost je i široka mogućnost obrade materijala, od tkanina do kože, što omogućava potpunu prilagodbu svakom prostoru. GAZZDA nas uvijek iznova oduševljava i s nestrpljenjem pratim šta će sljedeće donijeti.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera9

bonjour_ba_Gazzda_Bisera8

bonjour_ba_Gazzda_Bisera11

bonjour_ba_Gazzda_Bisera10


Namještaj GAZZDA često nosi onaj prepoznatljiv pečat, spoj zanatske preciznosti i suptilne, nenametljive estetike. Kako osiguravate da svaki komad ostane bezvremenski, a opet dovoljno prilagodljiv za različite tipove prostora?  

Mi kao GAZZDA vjerujemo da dom nije samo zbir predmeta na jednom mjestu, nego stvarno prostor u kojem duša odmara. Zato svaki komad prolazi kroz strogo definisan proces razvoja, od prvog skiciranja do finalnog detalja u radionici.

Naši dizajneri ne pristupaju namještaju samo kao estetskom i funkcionalnom objektu, već kao zanatskom zadatku – stalno dorađujući prototipe, balansirajući proporcije, eksperimentirajući s materijalima.

U toj tišini radionice, gdje se svaki spoj završava rukom, nastaje ono što mi zovemo GAZZDA kvalitet. Komadi koje stvaramo su suptilno oblikovani da traju – estetski, funkcionalno i emotivno – ali i dovoljno fleksibilni da se uklope u prostore različitih karaktera i senzibiliteta.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera16

bonjour_ba_Gazzda_Bisera22

bonjour_ba_Gazzda_Bisera19

bonjour_ba_Gazzda_Bisera20

bonjour_ba_Gazzda_Bisera17

bonjour_ba_Gazzda_Bisera23


GAZZDA komadi djeluju gotovo kao produžetak prirode unutar interijera. Kako postižete tu lakoću dizajna koja spaja savremenu estetiku s osjećajem topline i prirodnosti? I koja je priča iza komada namještaja odabranih za ovaj stan?  

Naša filozofija i pristup dizajnu su jednostavni – stvarati prostor koji ne vrišti, već šapuće. Komadi poput Fawn kreveta ili Dedo lounge fotelje nisu tu da dominiraju, već da udahnu tišinu i mir prostoru, oblikujući ga linijama koje teku prirodno, organski.

Vjerujemo u moć jednostavnosti, u materijale koji pozivaju na dodir i oblike koji dopuštaju da prostor diše. U ovom interijeru, svaki GAZZDA komad tiho doprinosi cjelini. Trpezijskim dijelom dominiraju Muna stolice i Fawn sto – blagi rubovi, taktilno drvo i topli tonovi koji pozivaju na prisutnost i zajedništvo.

Dedo fotelja, Fawn lowboard, krevet i noćni ormarić, te Mu stolić u dnevnom boravku, unose onu smirenost i prirodnu lakoću koja je srž GAZZDA dizajna – prisutan, ali nenametljiv.



bonjour_ba_Gazzda_Bisera36

bonjour_ba_Gazzda_Bisera37

bonjour_ba_Gazzda_Bisera39

bonjour_ba_Gazzda_Bisera38


Koliko je za brend GAZZDA važno raditi s dizajnerima interijera poput Bisere? Kako ste kroz ovu saradnju uskladili njenu viziju s prepoznatljivim GAZZDA dizajnerskim potpisom?  

Uživamo raditi s ljudima koji imaju jasnu viziju – i još važnije, koji znaju za koga je ta vizija. Bisera je već u fazi narudžbe imala precizan osjećaj za svaki komad, znala je koji materijali će najbolje odgovarati ambijentu i kako sve povezati u skladnu cjelinu. Nama je bilo zadovoljstvo to ispratiti i podržati.

Naš fokus je stvaranje – osmišljavanje i dorađivanje komada koji imaju vlastiti karakter. Ali kad dođe trenutak da ti komadi pronađu svoj dom, tu svoju konačnu formu često dobivaju upravo kroz ruke arhitekata i dizajnera interijera.


bonjour_ba_Gazzda_Bisera40

bonjour_ba_Gazzda_Bisera41

bonjour_ba_Gazzda_Bisera42

bonjour_ba_Gazzda_Bisera43

bonjour_ba_Gazzda_Bisera44

bonjour_ba_Gazzda_Bisera45

bonjour_ba_Gazzda_Bisera46

FOTO: Armin Dorado


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!