TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 7.1.2025.
Uređenje male kuhinje i trpezarije ne mora biti izazov ako znate kako iskoristiti prostor na pravi način i iskoristiti puni potencijal prostora.
Kroz pametne trikove i kreativna rješenja, mali prostori mogu postati funkcionalni, organizovani i estetski privlačni. Donosimo vam četiri ključna savjeta kako to postići.
Iskoristite vertikalni prostor
U manjim prostorima svaki centimetar je bitan, a zidovi nude nekada neiskorišteni potencijal.
Visoke zidne police ili ormarići mogu vizuelno učiniti prostor većim tako što dosežu do plafona, a samim time maksimizirat ćete prostor za skladištenje. Koristite donje police za svakodnevne predmete, a gornje za one koje rjeđe koristite.
Postavljanje kukica za lonce ili kuhinjski pribor na zid oslobađa radne površine. Također, magnetne trake za noževe ili začine možete staviti ispod gornjih ormarića. Ovim trikom ćete uštediti prostor u ladicama i učiniti prostor organizovanim.
Osvjetljenje kao ključni element
Dobro osvjetljenje može transformisati prostor, posebno u malim kuhinjama i trpezarijama.
Višeslojno osvjetljenje koje čine prostor ujednačenim. Kombinujte centralno osvjetljenje sa zidnim lampama ili LED trakama ispod ormarića za ravnomjernu rasvjetu.
Ako imate prozor, koristite lagane i prozirne zavjese koje omogućavaju maksimalan ulazak prirodne svjetlosti.
Birajte svijetle boje i reflektirajuće površine
Prava kombinacija boja i materijala može učiniti da mali prostori izgledaju veći i svjetliji.
Neutralne boje kao što su bijela, svijetlo siva ili pastelni tonovi idealni su za zidove i ormariće jer reflektuju svjetlost i vizualno otvaraju prostor.
Upotreba staklenih površina na stolovima ili sjajnih ploča na ormarićima daje dubinu prostoru.
Postavite ogledalo u trpezariju kako biste reflektovali svjetlost i stvorili iluziju većeg prostora što također postaje šarmantni detalj u prostoriji.
Odaberite multifunkcionalan namještaj
U malim kuhinjama i trpezarijama, namještaj koji ima više funkcija je jedno od ključnih rješenja za povećanje prostora kako vizuelno tako i praktično.
Odaberite sto koji se može proširiti kada imate goste i sklopiti kada nije u upotrebi. Uz sto trpezarijske klupe s prostorom za odlaganje ispod sjedala idealne su za manje prostore i kreiraju više mjesta za skladištenje.
Police na izvlačenje kao uski vertikalni elementi koji se izvlače, idealni su za spremanje začina ili namirnica koje maksimalno koriste svaki centimetar dostupnog prostora.
Foto: @bruchstudio
Mala kuhinja i trpezarija ne moraju biti prepreka funkcionalnosti i estetici. Ključ je u planiranju, korištenju pametnih rješenja i odabiru pravih elemenata kako biste stvorili prostor koji je praktičan, organizovan i ugodan za svakodnevno korištenje.
Uz ova četiri trika, vaša mala kuhinja i trpezarija mogu izgledati i funkcionalno i lijepo, a vi ćete uživati u svakom trenutku provedenom u njima.
* * *
Naslovna fotografija: @homeinheidelberg
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!