TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 15.11.2024.
Fontana di Trevi, jedan od najpoznatijih spomenika u Rimu, trenutno prolazi kroz restauraciju, a za vrijeme radova postavljen je privremeni most koji omogućava posjetiocima da uživaju u bližem pogledu na fontanu.
Iako fontana nije očišćena već skoro deset godina, trenutni radovi izazvali su različite reakcije turista. Posljednja velika restauracija bila je 2014. godine kada je Fendi sponzorisao 18 - mjesečno čišćenje prije nego što je pripremio modnu reviju na ovom mjestu.
Njen status postao je još izraženiji kada je prikazana u nekoliko kultnih filmova uključujući i "La Dolce Vita" (1960). Prema legendi, turisti koji bace novčić desnom rukom preko lijevog ramena u vodu, sudbinski su povezani sa povratkom u Rim. Ako bace dva novčića, zaljubit će se, a tri novčića znače brak.
Svake godine posjetitelji entuzijastično bacaju novčiće u ovu fontanu, ali možda će se razočarati kada čuju o nedavim izmjenama i prijedlozima. Naime, veliku buru je izazvao niz video klipova na društvenim mrežama o trenutnoj situaciji gdje turisti su prisiljeni bacati svoje novčiće preko plastične barijere u improvizirani bazen.
Da li je bazen još uvijek tu nismo sigurni, ali privremeni most, koji je otvoren prije nekoliko dana, daje organizovaniji i intimniji način razgledanja fontane po mnogim turistima. Sa druge strane, mnogi smatraju da i ova promjena oduzima njen prepoznatljiv veličanstveni karakter. Za neke,ljepota ove fontane leži u njenom otvorenom prostoru i grandioznosti, a nostalgični su za starim, nepromijenjenim izgledom monumenta.
Na radost mnogih ovaj most je privremen i bit će uklonjen na kraju godine kada restoracija fontane bude završena. Također, razmatra se mogućnost naplate ulaza u fontanu kako bi se kontrolisale gužve, a razmatrana cijena je simboličnih nekoliko eura. Iako još uvijek nije potvrđeno, ova ideja je izazvala zabrinutost među onima koji smatraju da bi mogla narušiti javni karakter ovog spomenika.
U svakom slučaju Fontana di Trevi ostaje jedno od najvoljenijih mjesta u Rimu... ali posjeta možda sljedeće godine.
* * *
Naslovna fotografija: @joelcanu
TEKST: Dragana Rauš
Senajda Muminović je djevojka koja spaja umjetnost i marketing, estetiku i strategiju, note klavijature i boje dizajna. Nakon što je ljubav prema muzici pretočila u osjećaj za detalj, Senajda je svoj Bihać pretvorila u scenu na kojoj svakodnevno piše i režira priče. Bilo da su to vizuali za društvene mreže, kampanje za hotel Kostelski Buk ili trenuci koje dijeli sa svojom online zajednicom.
Kao mikroinfluensarka koja voli turizam, gastronomiju i sve što je lijepo, s nama danas dijeli svoje male, ali dragocjene lokalne preporuke - Bihać kakav se ne vidi na razglednicama, nego kroz njene oči.
Bihać koji se osjeti
Kad Senajdu Muminović pitate šta posjetiti u Bihaću, njen odgovor nikad nije samo spisak lokacija, već mali putopis koji miriše na svježi zrak Une i zvuči kao šum slapova. Kao umjetnica, marketing menadžer i mikroinfluensarka, ona zna da ljepota nije samo u pejzažu, već u osjećaju koji vam to mjesto ostavi.
Početak priče: Kostelski Buk
Zato svako putovanje kroz Bihać, ako pitate nju, počinje u hotelu Kostelski Buk, mjestu koje je više od smještaja. Smješten svega osam kilometara od centra, s pogledom na slapove rijeke Une, ovo je oaza mira, zvuka vode i domaće hrane koja oduševljava. Idealno za opuštanje i punjenje baterija prije nego se prepustite avanturi.
A avantura ovdje znači samo jedno: Nacionalni park Una. Njegov veličanstveni Štrbački Buk je najimpresivniji vodopad u BiH, tirkizna voda koja se razbija o stijene i stvara prizor koji ni jedna fotografija ne može u potpunosti uhvatiti. Tu je i Martin Brod, slikovito mjesto s moćnim slapovima i autentičnom razgledničkom atmosferom za sve koji vole prirodu i objektiv.
Mali raj: Japodski otoci
Da Bihać zna biti i bajkovito miran dokazuje Japodski otoci - mala oaza povezana drvenim mostićima, savršena za šetnje, piknik ili jednostavno predah uz šum Une.
Srce grada
A onda - centar grada. Senajda vjeruje da pravi Bihać treba doživjeti i u njegovom srcu: Kapetanova kula, Fethija džamija, gradski muzej, centralni park Gelenderi, i naravno, kafići i restorani gdje se priča o gostoprimstvu pretače u svaki tanjir i šalicu kafe.
Rafting: Una se mora doživjeti
I na kraju, da Una ne bude samo pozadina, Senajda vas vodi na rafting, jer rijeku treba osjetiti. Bilo da ste adrenalinski tip ili porodica željna blage avanture, rafting staze Une obećavaju uspomene koje se dugo prepričavaju.
Bihać: ljubav na prvu
Za Senajdu, Bihać nije samo destinacija, to je ljubav na prvu. Spoj prirode, kulture, avanture i ljudi zbog kojih se turisti uvijek vraćaju ovom gradu.
Vidjeli ste slike? Vrijeme je da dođete po kadrove koje će pamtite samo vi.
Foto: @se_najda14
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!