TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 14.6.2010.
Srpanjsku naslovnicu magazina W krasi putena Eva Mendes. Fotografski dvojac Mert Alas & Marcus Piggott i stilistica Alex White iskoristili su seksipil kojim poznata glumica zrači i uradili editorijal iz kojeg pršte čari ove latino ljepotice. Eva se tako pokazala kao jedna od rijetkih glumica koja se jako dobro nosi i s ulogom modela. U intervjuu, Eva je progovorila o njenom stavu o golotinji,
O golotinji: "Nikad nisam imala problema sa svojim golim tijelom, ali ga ne pokazujem bez ikakvog razloga. Nisam egzibicionist. Ali iskreno, za umjetnost, učinit ću gotovo sve. Svjesna sam toga da balansiram između uloge poštovane glumice i nečega što zovu seks simbolom. I to je jako teško ukoliko želite da vas pamte kao dobrog, uvjerljivog glumca. Ali nikad nisam osjetila da me tretiraju samo kao objekt. Ništa što radim nije slučajno, naime, jako sam proračunata kada se radi o mojoj karijeri."
O novoj ulozi: "Izgleda da je jako teško doživjeti me kao smiješnu osobu. A istina je da se kao takva najbolje osjećam."
O vlastitim dvojakim strastima: "Moderna sam žena u smislu da brinem za sebe, jako sam neovisna i veoma ambiciozna. S druge strane, u nekim stvarima sam tradicionalna. Volim pripadati muškarcu. Volim imati muškarca u svom životu i na kraju dana osjećati se njegovom ženom. Znam, to je dihotomija."
O nacionalnoj pripadnosti: "Ne smatram se latinoameričkom glumicom. Ovdje sam rođena i odrasla, da roditelji su mi Kubanci, ali ako mene pitate ja sam nova "američka djevojka". Taj naziv više nije rezerviran samo za Drew Barrymore i plavokose djevojke sa srednjeg zapada. Ovako sada izgledamo!"
A.S.
TEKST: Arijana Bošnjak | FOTO: @voguemagazine
Anna Wintour... ime koje je postalo sinonim za autoritet, odlučnost, kreativnost i kraljevski modni tron poznat kao Vogue - na kojem ona kao urednica sjedi još od 1988. godine.
Kao urednica najutjecajnijeg modnog magazina na svijetu, postala je ikona koja je redefinirala poziciju modne urednice. Anna predstavlja jedan od najsvjetlijih primjera spajanja stila, autoriteta i poslovne genijalnosti u modnoj industriji, a njen život i karijera svjedočanstvo su o snazi koju moda ima u oblikovanju društvenih normi, ali i u kreiranju imidža jedne žene koja je uspjela postati simbolom moći, prestiža i stila.
Anna Wintour - Početci i put do vrha
Rođena 3. studenog 1949. u Londonu, Anna Wintour odrasla je u obitelji intelektualaca. Njezin otac, Charles Wintour, bio je urednik London Evening Standarda, a majka, Eleanor, bila je društvena aktivistica te je Anna od malih nogu bila okružena intelektualnim krugovima i svijetom novinarstva.
Nakon što je završila školu, Wintour je zakoračila u modnu industriju, započevši svoju karijeru u Londonu kao asistentica u raznim modnim redakcijama. Godine 1975. preselila je u New York, gdje je nastavila raditi u uredništvu Voguea, što je označilo početak njezina uspinjanja prema vrhu. Godine 1988. Wintour je postala glavna urednica američkog Voguea, magazina koji je tada već bio prepoznat kao modni autoritet, ali pod njezinim vodstvom, Vogue je prešao u novu dimenziju. Anna Wintour donijela je promjene koje su redefinirale način na koji su moda i društvene norme povezane. Pod njenim vodstvom, Vogue je postao platforma koja ne samo da odražava modnu industriju, nego je aktivno oblikuje.
Prva Vogue naslovnica s Annom Wintour na mjestu urednice, koju je radio fotograf Peter Lindbergh. Foto: Vogue
Jedna od najvažnijih odluka bilo je jačanje utjecaja modnih fotografija. Wintour je uvela stilizirane, gotovo umjetničke fotografije koje su povezivale modu s kulturom i društvenim fenomenima. Isto tako, inzistirala je na mladim, nepoznatim modelima, stvarajući tako nova lica i ikone.
Wintour je također bila ključna u povezivanju mode s glazbenim, filmskim i kulturnim krugovima. Kroz Vogue je promovirala modnu inkluzivnost i globalizaciju, čineći modnu industriju pristupačnijom za širu publiku.
Marc Jacobs - put do statusa modne ikone
Marc Jacobs, jedan od najistaknutijih američkih dizajnera, ne samo da je redefinirao modne trendove, već je postao simbol inovacije, umjetnosti i subverzije u svijetu visoke mode. Njegovo ime danas nosi modnu kuću koja je poznata po odvažnim, eklektičnim kolekcijama koje pomiču granice tradicije i već viđene estetike.
Najveću pažnju na njegovim početcima privukla je njegova kolekcija iz 1992. godine, koja je uključivala elemente grungea – stila koji je tada bio daleko od luksuza, ali koji je brzo postao prepoznatljiv i utjecajan. Ova kolekcija označila je početak Jacobsove filozofije: miješanje visoke mode sa street styleom, subkulturama i alternativnim stilovima.
1997. godine, Jacobs je preuzeo poziciju kreativnog direktora za luksuzni brend Louis Vuitton, što je bila ključna prekretnica u njegovoj karijeri.
Godine 2001. Jacobs je pokrenuo vlastiti brend, Marc Jacobs, koji se brzo etablirao kao jedan od najutjecajnijih na svjetskoj modnoj sceni. Jacobs je poznat po tome što ne boji se eksperimenata, a njegova kreativnost nije poznata samo u modnom svijetu, već i u svijetu pop kulture, jer je često surađivao s umjetnicima i dizajnerima iz drugih sektora.
Gostujući urednik u Vogue magazinu
Ovog vikenda, svijetom je odjeknula vijest o tome kako je Vogue po prvi put u povijesti odlučio dovesti gostujućeg glavnog urednika za prosinačko izdanje – The December issue. Gostujući editor – in – chief najavljen je intrigantnom fotografijom koju je radio fotograf Nick Newbold, a na kojoj s leđa vidimo na lijevoj strani Annu Wintour, koju prepoznajemo po njenom ikoničnom bobu. Drugi bob cut, jednako besprijekorno sleek i chic, pripada još jednoj ikoni – modnom dizajneru Marc Jacobsu.
Tako je najavljena suradnja koja je zaintrigirala čitav svijet i dovela nas u stanje željnog iščekivanja kada će se ovaj broj naći u našim rukama.
Što je Marc donio u Vogue - „The December issue” i zašto mnogi misle da je ugrozio poziciju Anne Wintour?
Jacobs je želio da prosinačko izdanje bude odraz neobuzdane mladenačke energije i dinamike, uz snažan naglasak na povezanost mode s plesom, ljepotom i zajednicom. Inspiraciju za temu pronašao je u različitim plesnim formama i umjetničkim izražajima – od rave kulture do klasičnog baleta, preko suvremenog plesa i, naravno, Vogue kulture koja je bila ključni element u njegovom konceptu.
U realizaciji svoje vizije, Jacobs je kroz ovo izdanje surađivao s brojnim talentiranim umjetnicima i kreatorima. Važno je spomenuti suradnju s umjetnicima koji su donijeli novu dimenziju u modnu fotografiju i ilustraciju, među kojima su Steven Meisel i umjetnica Anna Weyant, koji su zaslužni za dvije naslovnice ovog posebnog izdanja.
Za naslovnicu prosinačkog izdanja, Jacobs je odlučio predstaviti jedno od najprepoznatljivijih lica modne industrije danas – Kaiju Gerber. No, u pravom duhu svog inovativnog pristupa, Jacobs je želio predstaviti Kaiu kroz dva potpuna različita pristupa i dvije naslovnice. Jednu je slikao legendarni fotograf Steven Meisel, dok je drugu predstavila umjetnica Anna Weyant u formi portretne ilustracije. Ovaj kontrast između fotografije i slikarstva savršeno odražava Jacobsovu želju za inovacijom i spajanjem različitih umjetničkih disciplina, dok istovremeno slavi ljepotu i svestranost Kaie Gerber, koja je, u tom kontekstu, postala svojevrsna "muza" izdanja.
U samom sadržaju, Jacobs je želio istražiti pojam "nemoguće ljepote", razbijajući klasične granice između visoke mode, svakodnevnog života i subkultura. Izveo je sofisticirane, ali i nerealne prikaze mode, uključujući umjetničke interpretacije ljepote kroz neobične detalje poput ekstravagantnih noktiju, umjetnički oblikovanih trepavica i visoke mode koja nadmašuje svakodnevnu funkcionalnost.
Foto: @voguemagazine
Za posebno upečatljiv trenutak u izdanju pobrinuo se Gregory Crewdson, koji je autoru Marc Jacobsu izradio nezaboravan portret, snimivši ga u intimnom okruženju vlastitog doma. Gregory je fotograf koji se ne bavi modnom fotografijom, što je napravilo savršen kontrast s ostalim fotografijama u ovom izdanju.
Ovo izdanje Voguea nije samo modni časopis; to je eklektična i emotivna vizija koja poziva čitatelje da razmisle o ljepoti, modi, umjetnosti i slobodi izražavanja koja nije funkcionalna, ali je toliko neodoljiva i privlačna da ponekad postaje must have modni trenutak.
Ovo izdanje, sudeći po predstavljenoj naslovnici i fotografijama, osvojilo je publiku i modne kritičare do te mjere da su se mnogi zapitali treba li (i hoće li) Ana nakon ovoga ostati na svom modnom tronu u Vogue magazinu. Naime, oduševljenje ovim brojem koji donosi zaigranost, originalnost i osvježenje, mnogima je došlo kao potpis o tome da su svi postali pomalo zasićeni ustaljenim radom koje posljednjih godina predstavlja Vogue.
No, samo jedno izdanje nije dovoljno da se zaboravi na autoritet, ali i profesionalizam i reputaciju koju Anna gradi već godinama. Vjerujemo da je ovo i dalje tron koji ona svakako zaslužuje, imajući na umu i to da je ideja o gostujućem uredniku također osvježavajuća i da iza nje stoji upravo – Anna Wintour.
Anna još uvijek zna prepoznati trenutak, ideju i pravu osobu za posao, što je samo još jedan dokaz o tome da je itekako s razlogom zaslužila mjesto na kojem se nalazi i kojim, vjerujemo, planira vladati još dugo.
* * *
Naslovna fotografija: @voguemagazine
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!