TEKST: Bonjour.kolumnist

DATUM OBJAVE: 28.3.2022.

Postoji neki poseban šarm u pregledavanju putopisa i promatranju tako popularnih destinacija kroz kameru zaljubljenika u umjetnost, avanturu i fantastičnu hranu.


Ensar je netko s kim možemo satima razgovarati o kosi, kreativnosti, estetici i malim svakodnevnim temama. Kada smo saznali da je svoju adresu u Sarajevu i salon Hair with character na neko vrijeme zamjenio američkom i krenuo u pustolovinu zvanu istraživanje Kalifornije i djelomično Nevade, znali smo da želimo znati više detalja.
Punjenje baterija na Ensarov način značilo je sanjive fotografije kalifornijske klime, neodoljive pejzaže San Francisca i Los Angelesa, mnogo umjetnosti i ukusne hrane, ali i foto priču koja će vam uljepšati dan.

***

Prije nekih dvadeset godina kada sam prvi put čuo za društveni fenomen “summer of love” u tinejdžerskim buntovnim godinama, rodila se želja za posjetom San Francisca - tog fenomenalnog grada, utočišta za djecu cvijeća, slobodu izbora i sve one koji su spremni da sanjaju kalifornijski san.

 



Februara 2022. godine ostvario se i moj sarajevski san koji je nadmašio sva moja očekivanja jer je činio road trip po Kaliforniji dug 3 500 km. U pozadini se čula pjesma od Red Hot Chili Peppersa Californication, a ja sam već šetao Castrom, Mission Districtom, prelazio Golden Gate most i već znao da je San Francisco grad kojem se vraćaš…
Saznavši da se San Fran proteže na 50 brežuljaka najbitnije je bilo izabrati jedan od njih kako bi imali najljepšu sliku u glavi kada vas uhvati nostalgija za suncem, toplim vremenom i širinom koju vam pruža najdraži grad Janis Joplin.

 



Deset sati vožnje od San Francisca i stigavši u Las Vegas (Nevada) i grad koji živi 24/7, adrenalin vam kaže da morate sve obići odmah. Osim kockanja, koncerata i dobre zabave, Las Vegas ima odličan izbor restorana.

 



Moj izbor je bio restoran britanskog chefa Gordon Ramsaya koji je u odnosu na londonsku adresu nešto lošiji, ali vrijedan za posjetiti.

 



Svakako da sam iskušao sreću u jednoj od kockarnica, ali dobra hrana je uvijek moj prvi izbor.

Grad s energijom koja vas tjera da ostanete zauvijek tu je Palm Springs. Moderna arhitektura iz 60-tih godina daje vam osjećaj kao da se nalazite u nekom filmu - statua slavne Marilyn Monroe, kuće za odmor zvijezda iz vremena zlatnog Hollywooda, fenomenalni muzej moderne umjetnosti, mnogo galerija, restorana… Ako ostanete par dana imat ćete mogućnosti da posjetite i Palm Desert, Coachellu, Indian Wells...

 



Sljedeća destinacija je bila San Diego - najfiniji američki grad u kojem sam pored cool četvrti Little Italy i Balboa parka, morao vidjeti i otok Coronado. To je čuveni otok i još čuveniji hotel del Coronado u kojem su snimane scene za film Marilyn Monroe „Neki to vole vruće“. San Diego je nekada pripadao Meksiku pa samim tim se osjeti veliki utjecaj meksičke kulture, a tu je i sama granica sa Meksikom i gradić Tijuana.

 



Road trip po Kaliforniji zahtjeva vožnju Pacific coast highwayom te tako najbolje možete vidjeti svaki ćošak malih mjesta koji vas vode do grada anđela - Los Angelesa.

 



Predivni Proper hotel (Santa Monica) koji je enterijerski uredila Kelly Wearstler (najinstagramičnija arhitektica) bio je najbolji mogući izbor za dom narednih 5 dana.

 



Hollywood, Beverly Hills, Santa Monica, Malibu su uspjeli da me podsjete na neke i zaboravljene filmove koji su se snimali na ulicama L.A.-a. Fenomenalni muzej moderne umjetnosti LACMA i Getty muzej su bili moje najbitnije turističke posjete u L.A.-u.

 



Kultni hotel The Beverly Hills nalazi se u blizini Rodeo drivea pa se može prošetati do njega kroz Sunset Boulevard i oduševiti se hortikulturom Kalifornije. U Santa Monici završava istorijska tura 66 koja kreće od Chicaga do Santa Monice i na predivnom Santa Monica Pieru možete vidjeti jedan od najpopularnijih znakova na kojem vas obavještavaju da ste došli do kraja route 66.

 

***
Foto: Ensar Dervišbegović


Bonjour

Zašto ova doktorica kaže ne “Instagram osmijehu” – i kako vam to čuva zdravlje?

TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak

Zašto ova doktorica kaže ne “Instagram osmijehu” – i kako vam to čuva zdravlje? Zašto ova doktorica kaže ne “Instagram osmijehu” – i kako vam to čuva zdravlje?

Sa skoro dvije decenije iskustva u ortodonciji, prim. dr. Jasmina Grabus jedna je od onih doktorica koje ćete prepoznati po odmjerenim riječima, dubokom znanju i potpunoj posvećenosti svakom pacijentu.

Iako se dosad rijetko oglašavala javno, sve veći broj netačnih informacija na internetu potakao ju je da počne dijeliti svoje znanje i iskustvo – ne iz želje za popularnošću, već iz potrebe da zaštiti zdravlje pacijenata i ukaže na važnost kvalitetne, sigurne ortodontske prakse.

 

jasmina-grabus_stomatolog_3_bonjour_ba

prim. dr. Jasmina Grabus  
 

U intervjuu za Bonjour.ba, govori o estetici i funkciji zuba, zašto zagriz dolazi prije osmijeha, kako pogrešne navike u disanju i gutanju utiču na zdravlje, ali i zašto nikada ne objavljuje slike svojih pacijenata.

 

Doktorice, dugi niz godina ste prisutni u svojoj struci, ali vas šira javnost tek sada upoznaje. Šta vas je potaknulo da se više oglasite javno, kroz društvene mreže i intervjue?

Internet je slobodna zona gdje bilo ko ko ima neko mišljenje može to podijeliti. I to je apsolutno uredu za veliki broj tema, tako i treba biti, to je ljepota današnjeg doba. Ali kada se radi o zdravlju, ne treba baš svakoga slušati. Evidentan je porast netačnih, štetnih informacija na internetu u vezi sa stomatologijom, a posebno ortodoncijom. 

 

jasmina-grabus_stomatolog_2_bonjour_ba
Foto: @suvorovaannya


Kroz rad sa svojim pacijentima i kroz pitanja koja mi postavljaju, a i kroz ono što sama čitam i gledam na internetu, primijetila sam dosta pogrešnih navoda i uputa. Sve to je meni, kao ortodontu sa skoro dvije decenije iskustva lako prepoznati, ali neko ko tek razmišlja o terapiji ne može i takve informacije mogu izazvati više štete nego koristi.

Iz svega toga sam odlučila da podijelim svoje znanje sa širom publikom, kako bi se skrenula pažnja na ono što je zaista važno, a što se često zanemaruje u moru površnih i senzacionalnih sadržaja.

Ortodontske terapije često se percipiraju kroz prizmu estetike – “ravni zubi = lijep osmijeh”. Koliko je, iz vašeg iskustva, važnija funkcija zuba od same estetike?

Smatram da pacijenti često nisu svjesni koliko su pravilna funkcija zuba i pravilan zagriz važni za cijeli organizam i da oni utiču na naš govor, disanje, gutanje, i sve ostale sisteme u organizmu. 

Često se bježi u brza rješenja, koja na prvu izgledaju fantastično, pravi “instagramski osmijeh” kako to mnogi vole nazvati, ali niko ne razmišlja o tome šta se dešava nekoliko godina, ili u nekim slučajevima čak i nekoliko mjeseci poslije, i kako ti brzi tretmani mogu uzrokovati veliku štetu. Ortodontska terapija u prosjeku traje oko dvije godine i to je period koji se ne može ubrzati bez posljedica. 

 

 

Poznato je da ste “old school” doktorica – ne prihvatate odmah svaku novu tehniku. Zašto je to važno za pacijente?

Jesam, ja sam ta “stara škola” kako je mnogi nazivaju. To ne znači da ne pratim sve novosti u svijetu ortodoncije i nove tehnologije koje se pojavljuju brže nego ikad. Ja nikada ne gledam pacijente kao “eksperimente”, za mene su njihovo zdravlje i sigurnost na prvom mjestu. 

Upravo zato u svojoj praksi ne koristim ništa za šta ne postoje opsežna klinička ispitivanja i validacija od uvaženih kolega sa dugogodišnjom praksom. 

 

 

Zašto nikada ne objavljujete slike usta svojih pacijenata, čak ni anonimno?

Slike ne objavljujem zato što smatram da je privatnost pacijenata svetinja. Ne objavljujem čak ni kad mi pacijenti sami pošalju poređenja svog novog osmijeha sa starim. 

U moru before/after slika koje možemo vidjeti na internetu danas, stotine pacijenata sa kojima sam radila cijene upravo to što proces nastanka njihovog novog osmijeha ostaje samo njihova privatna informacija. Po završetku pregleda često znam reći pacijentima da uživaju u svom novom osmijehu i da i ne gledaju kako je to prije bilo, nego da se fokusiraju na ono kako je sada. 

 

 

Mnogi ne znaju koliko su zubi povezani s našom psihom. Možete li nam pojasniti na koji način stres, emocije i psihičko stanje utiču na zdravlje usta?

Najčešća prva posljedica hroničnog stresa bude primijećena upravo na zubima. Dobila sam dosta pitanja i govorila o škripanju zuba, pojavi koja dovodi do oštećenja gleđi, zubnog mesa, abrazije zuba. Stres se manifestuje i na mišiće glave i vrata, često budu bolni i napregnuti. Posljedično to postaje problem koji se prenosi i na ostatak organizma. 

 

 

Šta biste poručili svima koji biraju ortodonta ili razmišljaju o nekoj intervenciji – kako da pravilno odaberu kome će povjeriti svoje zube?

Mislim da je najvažnije da potražite doktora koji postavlja prava pitanja, koji vas sluša i posvećuje dovoljno vremena. Doktor koji se drži ortodontskog protokola koji podrazumijeva pregled, potrebna snimanja, otiske vilica i temeljitu analizu.

 

 

Brzina i ortodoncija teško idu zajedno. Provjerite kakva rješenja vam doktor nudi. Povjerenje, komunikacija i dobra saradnja su temelj dobrog odnosa između ortodonta i pacijenta. 

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!