TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 9.2.2023.
Dječija koža, posebno kod novorođenčadi, još uvijek se prilagođava novim uvjetima i smjeni godišnjih doba stoga je njihova koža zimi ekstra osjetljiva i lako reagira i na najmanju nelagodu.
Ukoliko imate bebu ili vaša prijateljica je nedavno postala mama, možda ste u razgovoru i započele nekad temu o osipu na licu ili izbijanju crvenih tačkica na tijelu, a ne znajući pravi uzrok.
Foto: freepik.com
Upravo zbog toga, ali i činjenice da smo svjesni kako je dječijoj koži potrebna dodatna pažnja, kroz rubriku Mame Rulz željeli smo riješiti tu nedoumicu i kontaktirati profesionalnce u oblasti te otkriti koji sastojci su poželjni, a koje treba izbjegavati u njezi dječije kože, ali i kako preventivno djelovati za najmlađe.
Na ova i dosta drugih pitanja odgovor smo dobili u razgovoru sa Prim.mr.sci. Hanom Helppikangas, dr. med i specijalisticom dermatovenerologije.
Prim.mr.sci. dr. med i specijalistica dermatovenerologije Hana Helppikangas
Recite nam nešto više o sebi. Da li vam je oduvijek bio san da postanete doktorica?
Divan je osjećaj živjeti život i svoj poziv profesionalno i iz ljubavi. Iskreno govoreći pored porodice, naravno, moja najveća ljubav je moja profesija.
Kada radite posao koji volite tada vas niko ne može zaustaviti u tome, ne postoje prepreke jer ljubav i znanje prema svom poslu nemaju granica. Dermatolog je ljekar koji mora da zna preko 3000 dijagnoza o koži, kosi i noktima. U svom poslu uvijek polazim od činjenice da je odnos doktora i pacijenta jedan odnos dugoročnog povjerenja prije svega, samim tim to zahtjeva jedno dugoročno iskustvo, neprestano učenje bez obzira na sve postignute titule i veliko kliničko iskustvo. Vještine komuniciranja, uzajamno poštovanje i krajnji najbolji rezultati jer naš zajednički cilj je zdravlje, a koža je najveći ljudski organ.
Foto: pexels.com
Koji su uobičajeni razlozi zbog kojih roditelji dovode djecu kod dermatologa?
Jako česta posjeta djece dermatologu su zbilja različite vrsta oboljenja-dijagnoza. Počevši od uboda insekata, različitih vrste osipa, virusnih bradavica, pregleda mladeža, angioma, seboroičnog dermatitisa, atopijskog dermatitisa, pelenskog osipa, gljivičnih oboljenja, herpesa, aknih, perioralnog dermatitisa i mnogih drugih, te različitih stanja kože bez akutne kliničke slike bolesti, suhoća, svbež ili pak masne kože ili njege osjetljive reaktivne kože.
Foto: unsplash.com
Atopijski dermatitis je najučestalija kožna bolest kod djece. Kako ju možemo prepoznati?
Da, atopijski dermatitis je najučestalija kožna bolest kod djece. Dermatitis atopica (AD) je hronična alergijska dermatoza praćena jakim svbežom i suhoćom kože , a javlja se kod osoba sa porodičnom sklonošću alergijskim reakcijama tkz. atopijske bolesti: bronhalna astma, vazomotorni rinitis, mukozni kolitis, urtikarija i alergijski konjuktivitis. AD je multifaktorijalno nasljedno oboljenje i u osnovi AD je imunološki poremećaj. Provocirajući faktori za nastanak AD su: iritacije - sapun, vuna, znoj, potom emotivni stres, infekcija - najčešće staphylococus aureus, klima (vlaga, hladnoća), te alergija – nutritivni alergeni, kao i polen, dermatophagoides i kontaktna alergija.
Foto: freepik.com
Najčeći alergeni u ranom dojenačkom periodu djeteta su bjelančevinaste supstance koje u organizam dospijevaju putem organa za varenje. To su nutritivni alergeni kao npr. alergeni mlijeka, jaja-animalni proteini ili iz žitarica, različitog voća i povrća - vegetabilni proteini. Najčešći su alergeni kravljeg mlijeka, a potom jaje i to češće bjelance nego žumance. Djeca alergična na jaje jako često su i alergični i na pileće meso zbog sličnih alergena.
Foto: pexels.com
Dok kod starije djece najčešći alergeni su više inhalatorni: polen, kućna prašina, životinjske dlake te grinja-dermatophides pt. preko kože.
Tipična suha kože kod osoba sa AD je genetski determisana. Dolazi do povećanog transepidermalnog gubitka vode koji je posljedica nedovoljne funkcije fosfolipida i lipoproteina čelijske membrane. Suha koža je povezana sa intenzivnim svbežom kože.
Infatilna faza: karakteristična je za najranije djetinstvo (0-2 godine). Promjene Ad se tada lokalizuju najviše na obrazima, čelu, bradi dok je centralni dio lica pošteđen. Mogu se proširiti na vlasište, pregibe i predio članaka te u težim slučajevima dolazi do generalizacije promjena. Javlja se crvenilo, može i otok, sitna ospa-papulama te mogu se javiti i mjehurići-vezikule. Promjene vlaže, česte su bakterijske i gljivične superinfekcije. Svrbež kože je jako intenzivan da onemogućava spavanje. Lezije se povlače krajem 2 godine života.
Foto: pexels.com
Faza djetinstva (2 do 12 godine): obično se opet promjene javljaju nakon pete godine starosti te ih karakteriše promjene na velikim pregibima, vratu i okolini zglobova i najčešće su promjene u vidu većih pruriginoznih više suhi plakova koje mogu trajati čitavo djetinstvo ili se javljaju povremeno sa akutnim egzacerbacijama.
Foto: pexels.com
Faza adolescencije i odraslog doba: može da bude kao lokalizirani AD samo na pojedinim mjestima ili da poprimu generaliziranu formu. Najčešće se javlja na koži iza ušiju, te oko usta-perioralno, oko očije, stražnja strana vrata kao i pregibi. Koža je jako crvena i suha, grubljeg kožnog crteža, brojne eksorijacije nastale posljedicom češanja .
Dosta često mogu se javiti komplikacije AD infekcije bakterijama, virusima, gljivicama.
Kompleksnost etiopatogeneze AD zahtjeva i kompleksnu terapiju koja je u najvećoj mjeri simptomatska i uperena protiv tri osnovna elementa: superinfekcije, suhoće kože i svraba koji čine dvostruki circulus viciosus.
Postoji li nešto što je popularno, a što bismo zapravo trebali izbjegavati koristiti kad je njega dječije kože u pitanju?
Potrebno je izbjegavati neprofesionalne i mnoge preporuke krema koje se sada tek tako promovišu. Niti jedna dermokozmetika za dječiju kožu ne smije sadržavati parabene, sulfate, loše alkohole, sintetske mirise, silikone, parafine i naftne derivate. Svaki proizvod koji se koristi mora biti dermatološki testiran. Uvijek se mora obratiti pažnja na sastav.
Foto: pexels.com
Kad biste mogli izdvojiti jedan skincare sastojak koji bi sve mame trebale imati u rutini njege bebine kože, koji bi to bio i zašto?
Teško je izdvojiti samo jedan jer zbilja postoje odlični dermatološki testirani pripravci namjenjeni samo za bebinu kožu. Izdvojila bih recimo kao svakodnevnu preporuku ulje za kupanje koji u svom sastavu imaju 0% udjela vode, obogaćene omegom 3,6 i 9, dubinski njeguje i obnavlja kožnu barijeru, te hidratantno mlijeko za bebe savršeno za svakodnevnu njegu i hidrataciju kože bebe i djeteta. Brzo upijanje koje pomaže u održavanju i jačanju prirodne zaštitne funkcije kože ima trenutno umirujuće i hidratantno djelovanje, daje osjećaj udobnosti nježnoj i osjetljivoj koži beba. Dermatološki i pedijatrijski ispitano.
Foto: pexels.com
Kako roditelji mogu njegovati bebinu kožu u hladnijim danima, posebice kada izlaze vani ili na planinu?
Pravilna njega kože usmjerena je na obnovu kožne barijere te uključuje redovito nanošenje emolijensa, masti i krema koji kožu vlaže i u njoj zadržavaju vodu, sprečavaju prodor alergena iz okoline u dublje slojeve kože i razvoj alergijske reakcije. Danas je sve više istraživanja koja pokazuju da se redovitom primjenom emolijensa od najranije dobi kod djece s povećanim rizikom razvoja atopijskog dermatitisa ili neke druge atopijske bolesti može prevenirati njihov razvoj upravo kroz obnovu oštećene kožne barijere.
Foto: pexels.com
Potrebno je držati se i preporuka za pranje – voda ne smije biti previše topla jer dodatno isušuje kožu i pojačava svrbež, a kupanje ili tuširanje trebaju trajati kratko. Savjetuje se upotreba dermokozmetičkih proizvoda (medicinskih uljnih kupki i sindeta bogatih uljima) te izbjegavanje agresivnih sredstava za pranje. Zimi najizloženiji dio kože je lice na koji utiču mnogi vanjski faktori zimi: oštri i hladni vjetrovi, zagađenost-smog, te jako grijanje, ali i sunce na planinama. Zato predlažem da se lice uvijek namaže balzamom za lice kako bi se koža zaštitila od vanjskih uticaja i nahranila, a ne zaboravite dodatno SPF zaštitu u slučaju sunčanih dana jer snijeg reflektuje 80% sunčevih zraka.
Foto: pexels.com
Koje osnovne smjernice ili savjete biste dali kao dermatolog roditeljima?
U samom liječenju jako je važno uspostaviti blisku saradnju dermatologa i bolesnika. Treba se objasniti priroda bolesti, važnost smirenja kožnih promjena i neophodnost upornog i dugotrajnog liječenja i njege kože.
Postoje oboljenja koja imitiraju AD i imaju sličnu kliničku sliku te bez profesionalnog mišljenja dermatologa ne treba se sam liječiti ili u današnje vrijeme slušati različite „korisne“ terapije i influensere koji daju neprofesionalne savjete.
***
Naslovna fotografija: pexels.com
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
U beauty svijetu, hype se širi brže od seruma na svježe očišćenoj koži. S obzirom na sve širi izbor i konstantne novitete, nije uvijek lako razlučiti šta zaista vrijedi isprobati.
K-beauty scena posebno prednjači u inovacijama i formulama koje brzo osvoje kako društvene mreže, tako i svakodnevne rutine mnogih zaljubljenica u njegu kože.
Zato smo sastavili listu provjerenih i kvalitetnih K-beauty proizvoda koji se posebno ističu bilo da tek ulazite u svijet korejske njege ili tražite nova pojačanja za svoju rutinu. Bonus? Sve ih možete pronaći odmah u Sarajevu u Crvenoj jabuci, kao i u Tropic marketima u Banjoj Luci i Doboju.
BEAUTY OF JOSEON: Glow Serum (Propolis & Niacinamide)
Serum koji balansira kožu, umiruje upale i vraća onaj prirodni sjaj. Kombinacija propolisa, niacinamida i blagog BHA pilinga čini ga idealnim za masnu, kombinovanu i kožu sklonu aknama.
Zašto je na listi?
Shvatili smo da koži najviše odgovara kombinacija propolisa i niacinamida pa smo, naravno, upalili Google. Nakon nekoliko klikova i recenzija, svi putevi su vodili do ovog seruma. U danima kad je koža jednostavno “teška za saradnju”, sjaji se, reaguje, a u isto vrijeme djeluje beživotno ovaj serum se pokazao kao rješenje koje sve lagano dovede u red.
BEAUTY OF JOSEON: Relief Sun SPF50
SPF koji izgleda, ponaša se i osjeća kao hidratantna krema, a zapravo ima vrhunsku zaštitu. Sadrži ekstrakte riže i fermentiranih žitarica i ne ostavlja bijeli trag ni kod većih količina.
Zašto je na listi?
Priznajemo da je toliki hype na Instagramu i TikToku natjerao i nas da je probamo. Odlična i ispod makeup-a što znači nosite je bez izgovora. Plus, koristi ga i Sydney Sweeney i da, brzo se rasproda. Znamo da ćete često naići na praznu policu gdje bi trebala stajati u Crvenoj jabuci ili Tropic marketima jer se ne stiže ni poredati koliko se traži, ali pitajte uposlenike. Provjereno znamo da će se potruditi da donesu novu za vas.
COSRX: Advanced Snail 92 All In One Cream
Kultna krema s 92% puževog mucina koja se lako upija i pruža koži osjećaj dubinske njege bez masnog traga. Može se koristiti i danju i noću, a posebno prija kad je koža umorna, tanka ili nadražena.
Zašto je na listi?
Jer su nam za nju doslovno tri osobe rekle: “Probaj, nećeš se vratiti na staru kremu.” Kad je prvi put stavite, osjetite ono plump lice već nakon pola sata. Mekana, glatka, bez osjećaja težine. Savršena i kad vam treba nešto jako nježno, ali da stvarno radi.
DR. ALTHEA: 147 Barrier Cream
Ako vam koža šalje signale da je barijera oštećena u smislu crvenilo, zatezanje, gruba tekstura ovo je spas u teglici. Bogata, ali neljepljiva, s ekstraktom bijelog božura, sedam vrsta hijaluronske kiseline i moćnim antioksidansima.
Zašto je na listi?
Kad smo se požalili najbolji prijateljici da nam poslije zime koža izgleda katastrofa u smislu da je suha, osjetljiva, peruta se, alergije krenule, sve… ona koja uvijek ima najbolji savjet je samo rekla: “Uzmi ovu” i pogodila je. Koža bukvalno “popije” kremu, bez da ostane težak sloj i za par dana se vratilo u normalu.
DR. ALTHEA: 345 Relief Cream
Za kožu koja treba umirenje, hidrataciju i tretman protiv mrljica ova regenerirajuća gel krema je trostruko rješenje. Sadrži niacinamid, pantenol i ekstrakt indijske smokve, ali i pažljivo balansiran miks aktivnih i umirujućih sastojaka koji je čine odličnim saveznikom za osjetljivu, reaktivnu ili umornu kožu.
Zašto je na listi?
Zato što je stvarno jedna od rijetkih krema koju možete staviti i kad vam je lice iziritirano. Kad izbije crvenilo ili osjećate zategnutost, ova krema smiri za pola sata. Nije teška, ali koži baš prija.
K-SECRET: Retinal Liposome 2% + Black Ginseng
Retinal u inkapsuliranoj formi, uz ginseng, bakuchiol i peptide. Brže djeluje od klasičnog retinola, ali je nježniji i pogodan i za početnike i za one koji žele vidljive rezultate bez iritacija.
Zašto je na listi?
Iskreno, nismo ga odmah prepoznali jer nije jedan od onih baš viralnih proizvoda koji iskaču na svakom feedu. Naišli smo na njega dok smo tražili retinal koji stvarno radi, ali ne ljušti i ne pecka i upravo nas je to osvojilo… tiho, bez pompe, a efekti brzo vidljivi: glađa koža, manje nepravilnosti i osjećaj kao da konačno imate kontrolu nad teksturom lica.
SKIN1004: Centella Light Cleansing Oil
Ulje koje nježno uklanja šminku, SPF i nečistoće bez peckanja u području oko očiju. Na dodir s vodom pretvara se u mliječnu emulziju koja temeljito čisti, ali ne ostavlja onaj mastan sloj koji mnogi proizvodi za uklanjanje šminke znaju ostaviti.
Zašto je na listi?
Tražili smo nešto što će ukloniti sve s lica od maskare do SPF-a, a da kožu pritom ne ostavi suhom ni zategnutom. Ovo ulje to radi tiho i bez greške. Tekstura je lagana, miris blag, a osjećaj nakon umivanja je kao da ste upravo prošli kroz mini tretman. Skidanje šminke više ne odlažemo.
SKIN1004: Centella Toning Toner
Toner koji ujedno radi blagi piling, umiruje kožu i priprema je za sve što ide poslije. Formulisan s PHA kiselinom (glukonolaktonom), hijaluronskom kiselinom, Centellom i niacinamidom.
Zašto je na listi?
Zato što radi više stvari odjednom, a ne traži puno pažnje. Ne pecka, ne isušuje, a lice nakon njega djeluje svježe i glatko. Idealan je kad želite nježan, ali efektan prvi korak i kad ne želite razmišljati previše šta sve koži treba. On nekako već zna.
SKIN1004: Madagascar Centella Serum
Jednostavna, čista formulacija s 77% Centelle Asiatice s Madagaskara s razlogom je među najprodavanijim serumima u Koreji. Umiruje, balansira i potiče obnovu kože.
Zašto je na listi?
Ovaj serum je ono kad ne znate šta vam tačno treba, ali znate da koža ne izgleda sretno. Nakon par dana lice je manje crveno, manje masno, a opet svježije i da, ne pecka ni malo.
SKIN1004: Madagascar Centella Foam Cleanser
Blaga, ali efikasna pjena za čišćenje koja uklanja nečistoće bez zatezanja. Formulisana s Centellom i idealnim pH-om za svakodnevnu upotrebu.
Zašto je na listi?
Kad smo došli po serum vidjeli smo pjenu na polici i rekli: hajde da probamo i nismo pogriješili. Nakon pranja lice ostaje mekano, bez onog osjećaja zatezanja, a opet čisto i smireno. Savršen za svaki dan pogotovo kad vam je koža osjetljiva na sve.
Znamo da nije lako pronaći proizvode koji vam stvarno odgovaraju i zato nam je ova lista važna.
Bilo da tek ulazite u svijet korejske njege ili samo želite sigurnu preporuku za sljedeću kupovinu ovih deset proizvoda su ono što trebate, a svi vas čekaju u Sarajevu, u Crvenoj jabuci ili u Tropic marketima u Banjoj Luci i Doboju.
Foto: Enida Kajević za Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!