TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 26.1.2021.
Većina nas uživa u DIY aktivnostima, uređenju doma, biranju posebnih dekoracija i detalja.
Svakodnevno proučavamo slike u časopisima, pratimo Instagram trendove, osmišljavamo nove ideje, biramo, kupujemo i sve to organiziramo.
Iako uistinu nema ništa loše u ovom pristupu, ponekad spontanost u uređenju rezultira neželjenim izgledom interijera. Nedavno kupljena lampa ne slaže se sa drugim namještajem ili ima previše detalja ili je namještaj prevelik i zauzme mnogo prostora... Ako upravo sada gledate svoju sobu i razmišljate da nešto nije kako ste zamislili, nemojte se obeshrabriti jer svi smo napravili pogreške. Upravo zbog toga u nastavku smo odlučili izdvojiti neke uobičajne greške u uređenju koje svi napravimo.
NEDOSTATAK PLANA
Profesionalni dizajner prije kupovine namještaja i ukrasa za uređenje ima jasan plan koji je dogovoren sa klijentom. Tačno i precizno zna se koja je svrha sobe, kakav stil (ili kombinacija stilova) se želi, koji su predmeti potrebni (kauč, stolić, tepih, fotelja, lampa...), koje veličine bi ti predmeti trebali biti i na kojem mjestu oni će biti locirani. Sve predmete ne morate kupovati istovremeno, točnije možete ih kupiti postupno, nekoliko godina, dajući si vremena za pretragu, ali budući da ćete imati početni plan, sve nove stvari uklopit će se u zamišljenu ideju. Postepeno ćete razvijati svoju sobu onako kako ste prvotno namjeravali i dodatni plus je činjenica da ovakvo planiranje je izvrsna obrana od eventualnog, nepotrebnog trošenja novca za predmete koji vam ne trebaju.
NEDOSTATAK VAŠEG POSEBNOG DETALJA
Još jedna uobičajena greška je pokušaj rekreiranja u potpunosti Instagram ili Pinterest inspiracije. Zapravo, lijep i ugodan dom uvijek odražava karakter vlasnika, navike, životna iskustva i hobije.
NEPOŠTIVANJE BOJA
Šema boja vaše sobe je osnova čitavog interijera. Baš kao i u modi, u unutrašnjosti postoji koncept osnovnih boja i naglašenih boja, a svaka soba ima svoju „karticu“. Ako ima previše boja, a međusobno se proturječe, tada soba kreira neugodan osjećaj. Uredite boje u sobi i iznenadit ćete se koliko će izgledati skladnije ako posvetite malo pažnje.
PREMALI TEPIH
Tepih kreira stil, atmosferu, pruža udobnost i općenito je u potpunosti sposoban promijeniti čitav #feeling sobe. Budući da on privlači veliku pažnju, vrlo je važno da nije premalen. Postoje dva pravila odabira:
"4 nogare" - takav tepih možete odabrati tako da svi predmeti koji su na njemu (sofa, stol, fotelje itd.) stoje na sve četiri nogare. Dakle, tepih objedinjuje ove predmete u jednu skupinu čineći čitav prostor skladnijim. Na primjer, za tepih koji je izabran za blagovaonicu (ispod trpezarijskog stola i stolica), ovo je pravilo #mustdo.
"2 nogare" - možete odabrati manji tepih, ali tako da središnji predmet (na primjer stolić) stoji na njemu na sve četiri nogare, a kauč i fotelje idu na tepih sa dvije prednje (na ovaj način tepih će i dalje ujediniti cijelu grupu u jednu zonu).
Česta greška je da se stolić za kavu nalazi na tepihu, a kauč i stolice izvan tepiha ili sofa prelazi preko tepiha, a stolice su izvan tepiha, iako bi trebali pripadati istoj grupi.
BILJKE KOJE NISU NA SVOM MJESTU
Uobičajena greška je kupiti neku divnu biljku i staviti je u kut gdje izgleda lijepo i brzo vene jer joj nedostaje svjetlosti ili, obratno, previše ima svjetlosti.
Zeleni naglasci u sobi su vrlo važni, ali prvo morate shvatiti kamo ih želite staviti, procijeniti uvjete i tek onda odabrati biljku koja će uspijevati na tom mjestu.
***
Naslovna fotografija: @restyleart
Tekst: Ilda Lihić-Isović
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!