TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 7.11.2024.
Balkan Beats Fusion by Garden of Dreams je događaj koji će se desiti 15. novembra.
Ovo je događaj na kojem će se proslaviti jednogodišnji rad na projektu Balkan Beats Fusion koji realizira Udruženje za socijalni, kulturni i kreativni razvoj ZORA i koji donosi dugoočekivani nastup - Lehar b2b Bonjasky na CUPRA stage u ASA salonu na Alipašinom polju. Dvije legende i njihov ultimativni back - to - back set znači samo jedno – plesni maraton.
Lehar je nastupao i na posljednjem Garden of Dreams Festivalu gdje je imao sjajan nastup, nakon čega je publika tražila njegov povratak u Sarajevo. Uz ovaj dvojac će nastupiti Fedja Knajdl, Rajot, Doel i Adnoir.

NOVO MJESTO ZA PLES
Garden of Dreams je u 2024. godini transformisao nekoliko novih lokacija u oaze plesa i radosti, stvarajući nezaboravne trenutke zajedništva i muzičke ekstaze. ASA salon će 15.11. postati epicentar kreativnosti gdje će se slaviti kultura i umjetnost na najbolji mogući način.
MUZIČKA REVOLUCIJA ZVANA BALKAN BEATS FUSION
Projekat Balkan Beats Fusion predstavlja muzičku revoluciju, gdje su sirovi zvuci tradicionalne muzike Balkana spojeni s modernim elektronskim ritmovima, pružajući novu dimenziju i dubinu našem muzičkom nasljeđu, a sve sa ciljem očuvanja tradicije, tradicionalnih zvukova i glasova. Događaj predstavlja i promociju novog muzičkog albuma Balkan Beats Fusion koji će izdati Garden of Dreams Records.
Album je rezultat zajedničkog rada renomiranih producenata i talentovanih muzičara, čiji će vas ritmovi povesti na nezaboravno muzičko putovanje kroz prošlost i budućnost.
KAKO DO ULAZNICE?
Vrhunac ove priče čeka nas 15. novembra u ASA salonu Alipašino polje uz legende svjetske i regionalne elektronske scene: LEHAR i BONJASKY.
Ukoliko želite postati dio ovog iskustva, svoje ulaznice možete kupiti na kupikartu.ba ili na njihovim prodajnim mjestima. Svi korisnici Visa kartica ostvaruju 10 % popusta pri kupovini ulaznica putem kupikartu.ba platforme. Također, Visa korisnici imaju dodatnih 10 % popusta pri dopuni i kupovini Visa cashless kartica na samom eventu.
Osigurajte svoje ulaznice na vrijeme i vidimo se u snovima!
DVA DANA U ZNAKU KREATIVNOSTI I UMJETNOSTI
Balkan Beats Fusion by Garden of Dreams je također i događaj zatvaranja Sarajevo Creative Meet konferencije, dvodnevne manifestacije koja okuplja vodeće stručnjake, profesionalce, umjetnike i sve ljubitelje kreativnih i digitalnih industrija. Učesnici će 14. i 15. novembra u Europe House Sarajevu imati priliku istražiti savremene izazove i prilike koje kreativna industrija donosi.
Nakon toga, selimo se u ASA Salon gdje slavimo kreativnost na najbolji način – na plesnom podiju u srcu sarajevske Bašte snova.
* * *
Naslovna fotografija: @peggygou_
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Prva večer crvenog tepiha već nam je dala razlog da fotografije pogledamo još jednom.
Ovoga puta fokus nam nije ostao samo na kompletnom stylingu. Alena Džebo i Alisa Čajić za otvaranje Sarajevo Film Festivala odabrale su dva sasvim različita pristupa nakitu, a svaki je njihovom looku dao drugačiji karakter.

Za obje je pažljivo biran luksuzni nakit Zlatarne Celje, s idejom da naglasi eleganciju i sofisticiranost, ali kroz estetiku osobe koja ga nosi.
Kod Alene su to bili hladniji tonovi bijelog zlata, briljanti i modri safiri, dok je Alisa otišla prema žutom zlatu, amazonitu i citrinu.


I upravo se na njih dvije dobro vidi koliko luksuzni nakit može imati različito lice: kod jedne preciznije i klasičnije, kod druge toplije i razigranije.
Nakit Zlatarne Celje tako je na istoj večeri dobio dvije potpuno različite interpretacije.
I da, ovo su oni detalji zbog kojih red carpet fotografiju zumiramo.


Alena Džebo, glumica i predsjednica Udruženja filmskih radnika BiH, za večer otvaranja birala je bijelo zlato, briljante i modre safire, ali zanimljiv dio ovog stylinga nije samo u toj kombinaciji boja.
Safir se kroz njen nakit pojavljuje u nekoliko potpuno različitih uloga.
Uz dugu crnu haljinu s dubokim V izrezom i cvjetnim aplikacijama u plavo-crnim tonovima, izbor nakita imao je jasnu poveznicu s cijelim stylingom. Plavi akcenti na haljini nastavili su se kroz safire, dok je bijelo zlato na crnoj podlozi dobilo dodatnu izražajnost.


Blue ogrlica spaja modri safir i briljante, prati liniju dekoltea, pa hladni ton bijelog zlata ostavlja upravo plavoj boji kamena da napravi najjači kontrast.
A onda dolazi Royal prsten u čijem centru se nalazi ovalni modri safir, oko kojeg su raspoređena 24 briljanta. Upravo taj odnos radi najveći dio vizualnog posla: intenzivna plava ostaje u centru, dok briljanti oko nje formiraju svjetliji okvir i dodatno naglašavaju kamen.

Remember Me prsten i naušnice i donose drugačiji pristup. Umjesto jednog velikog centralnog safira, ovdje se pojavljuje više modrih safira različitih veličina. Na prstenu variraju od 2 do 4 mm, dok naušnice isti princip nastavljaju kroz niz manjih kamenova.
I tu kombinacija više prstenova odjednom dobija više smisla.

Nije riječ samo o tome da ih je Alena nosila nekoliko, nego o tome da se na ruci smjenjuju različite proporcije: Royal donosi jedan dominantan safir okružen briljantima, Remember Me više manjih plavih tačaka, a dodatni prstenovi s briljantima uvode čisti sjaj bez još jedne boje.


Nakit koji je nosila Alena Džebo: OGRLICA Blue sa safirom i briljantima, PRSTEN Royal sa safirom i briljantima, PRSTEN Remember m e . NAUŠNICE Remember me sa modrim safirima, PRSTEN sa briljantima, PRSTEN sa briljantima i NARUKVICA .
Kod glumice Alise Čajić već smo navikli da red carpet izdanje ne prođe nezapaženo.
Ovog puta odabrala je dugu haljinu u tirkiznim i akvamarin tonovima, s dubokim V izrezom, naglašenim drapiranjem i skulpturalnim bijelim detaljima uz dekolte. Cijeli look već je imao gotovo morsku paletu, pa je nakit iz kolekcije Golden Sea Star djelovao kao prirodan nastavak te priče.


Golden Sea Star polazi od forme morske zvijezde, ali je prevodi u čistiji, savremeniji oblik. Kraci zvijezde nisu jednaki, pa motiv nije strogo simetričan i upravo zbog toga djeluje razigranije.
U kolekciji se kombinuju i različite završne obrade: veći komadi imaju satenski mat efekat, dok manji donose izraženiji sjaj.

Alisa je nosila ogrlicu, narukvicu i prsten Golden Sea Star, pa se isti motiv ponavljao kroz nekoliko tačaka stylinga.
Ali Alisa se nije zaustavila na jednom motivu.
Uz Golden Sea Star kombinovala je The Golden Sea prsten s amazonitom. Upravo je prirodno kamenje zamišljeno kao nastavak priče ove kolekcije: Zlatarna Celje Golden Sea Star povezuje s Golden Sea komadima u kojima matirano žuto zlato prati intenzivnu boju amazonita.


Toplina žutog zlata dobija hladniji plavo-zeleni akcent amazonita, a Embrace of the Sea prsten sa žutim citrinom i dijamantima uvodi još jedan ton, ovaj put bliži samom zlatu.
Rezultat je slojevit, ali vizualno povezan: morska zvijezda daje motiv, žuto zlato toplinu, amazonit poveznicu s haljinom, a citrin još jednu nijansu unutar iste priče.


Sofisticiranost ovdje ne dolazi iz stroge simetrije i jednog dominantnog kamena, nego iz teksture, boje i načina na koji se različiti komadi povezuju.
Nakit ne pokušava pratiti haljinu doslovno, već preuzima njenu morsku estetiku i prevodi je kroz zlato, teksturu i kamenje u boji.

Nakit koji je nosila Alisa Čajić: OGRLICA Golden sea star , NARUKVICA Golden sea star , PRSTEN Golden sea star , PRSTEN The Golden sea sa amazonitom i PRSTEN Embrace of the Sea sa žutim citrinom i dijamatima.
Alena i Alisa na istoj su večeri pokazale koliko se pristup nakitu može razlikovati čak i kada je povod isti.
Kod Alene su vezivni element bili safiri, briljanti i bijelo zlato. Kod Alise žuto zlato i kamenje u nekoliko tonova.
Jedan izbor djeluje hladnije i preciznije, drugi toplije i slojevitije.
A upravo tu luksuzni nakit dobija više od svoje dekorativne uloge.
Elegancija i sofisticiranost ne moraju izgledati isto na svakoj osobi. Nekada ih nose klasični safiri i briljanti, nekada matirano žuto zlato, organski motivi i kamenje u boji.


To je i ideja saradnje Zlatarne Celje i Udruženja filmskih radnika BiH, koja se nastavlja i ove godine. Odabrane članice i članovi Udruženja tokom festivalskih večeri nose pažljivo birane komade Zlatarne Celje, a svaki izbor prati njihov stil i lični izraz.
U konačnici bit je u autentičnosti i ideji da nakit Zlatarne Celje ne prati samo styling nego i karakter osobe koja ga nosi.
Nakon prvog crvenog tepiha ta ideja već ima dva sasvim različita primjera.
Nakit Zlatarne Celje je zajednička tačka. Način na koji ga nose potpuno je njihov.
Kreacije: Tea Atelier (Alena Džebo), MoonDrip Streetwear (Alisa Čajić)
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!