TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 18.11.2010.
Kako smo i najavili, od dvanaestog do petnaestog studenog u Domu oružanih snaga BiH, održan je Oriflame Sarajevo Fashion Week. Cijela modna priča započela je s Istokom Bratićom i kolekcijom naziva „Magic Noir“. Istok je inspiraciju ponovno pronašao u francuskoj visokoj modi, pa ne čudi što je cijela kolekcija odisala svilom, čipkom te crnom bojom s primjesama zlatne, crvene i ze
Nakon Istoka, uslijedile su revije turskih dizajnerica, Burču Kapu i Gamze Saradžoglu.
Gamze Saradžoglu je poznata istanbulska dizajnerica, čiji su radovi usmjereni na elegantne i sofisticirane komade za modernu ženu.
Završila je školu dizajna te radila s poznatim modnim kućama poput Zare, Naf Nafa, Etama, Marks & Spencer...
Burču Kapu je pak posjetiteljima OFW Sarajevo pokazala kakve torbe i cipele nosimo ove sezone. Na repertuaru su se našle neobične cipele ukrašene perjem, zakovicama i šljokicama.
Nakon njih, svojih pet minuta, dobili su i studenti Tehničkog fakulteta Bihać, koji su stvarali kolekciju za Bellissimu.
Svoju viziju moderne žene pod okriljem Tehničkog fakulteta Bihać predstavile su: Edina Miskić, Amidžić Mevluda, Elma Grbić, Aida Hajdarević, Martina Selimagić, Sebrina Abdijanović i Demira Mahmutović.
Projekt je nazvan „Made in BiH“, gdje samo ime govori o težnji za razvijanjem originalnog bosanskohercegovačkog proizvoda.
Dizajnerski proces je tekao od istraživanja, kreiranja i izrade radnih modela. U Bellissimi je u roku šest dana realizirano i sašiveno oko dvadesetak odjevnih predmeta uz pomoć radnog osoblja Bellissime i studenata Tehničkog fakulteta.
Naposljetku, osim pohvala za projekt, Bellissima je osvojila i mnoge pohvale na račun zanimljive kolekcije.
Drugu večer otvorio je Nerzz Bešlagić. Njegova modna filozofija očituju se pak u kvaliteti i činjenici da su svi modeli nosivi. Svoje radove predstavio je i stranim zemljama poput Kanade i Slovenije.
Prepoznatljiv je po odjevnim predmetima rađenim od kože i krzna, čega se držao i u ovoj kolekciji.
Nakon njega, uslijedila je Blanka Zgonjanin s kolekcijom naziva „Lolita Blanka“ .
Blanka je predstavila isključivo ženske modele gdje su dominirale glamurozne večernje coctail haljine i jednostavne poslovne haljine.
Kolekcija "Lolita Blanka" je zadržala svoj prepoznatljivi modni legitimitet, light motive bazirane na ženstvenosti 60-tih, istaknut struk i naglašenu žensku siluetu. Ukrasi od pravih kristala, balon kroj i cvjetni print glavni su motivi ove kolekcije.
Druga večer je pak završena s radovima Marijane Hrvić.
O svojoj novoj kolekciji je prokomentirala: „Moja pret-a-porte kolekcija, za sezonu-jesen zima 2010., koja se zalaže za prava životinja, naglašava da i vještačko krzno može izgledati fantastično. Neljudski je ubijati. To je grijeh, a spriječiti ga možemo različitim propagandnim porukama. Moda svakako može da prenosi poruku širokom auditorijumu, direktno ili indirektno, pa tako i ova moja sedma kolekcija pod nazivom „The Fashion Voice''. Majice i haljinice sa humorističkim natpisima u pop-art stilu, isprane i poderane farmerice sa aplikacijama i bundicama, zvuče čudno i čine jednu nespojivu cjelinu, ali koju je, svakako, moguće realizovati. Ovo je i moja prva kombinovana kolekcija za dečke i djevojke.“
Naposljetku, treća večer je prošla u znaku Emine Husedžinović.
„Kroz prezentovanje kolekcije želim da pokažem kontinuitet svog rada i napredak. Vrlo je bitno da kolekcija ima svoju zajedničku ideju, misao vodilju i da se osjeća prepoznatljiv rukopis autora. Ako treba da kolekcija izazove neku emociju kod publike nek to bude: Moram to imati na sebi!“- prokomentirala je Emina.
Kroz cijelu reviju predstavljeno je oko četrdeset modela za sljedeću sezonu, dok cijela kolekcija nosi naziv „Urban Marines“.
modamo.info
TEKST: Ada Ćeremida
Sarajevo je ovog juna postalo epicentar fotografije zahvaljujući četvrtom izdanju Sarajevo Photography Festivala, događaju koji iz godine u godinu potvrđuje svoj status jednog od najvažnijih kulturnih susreta u regiji.
Svečano proglašenje pobjednika takmičarskog programa održano je u četvrtak, 12. juna, u Narodnom pozorištu Sarajeva, dok je odmah nakon toga uslijedilo i otvaranje izložbe finalista u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine.
Grand Prix festivala pripao je Robinu Tutengesu iz Francuske, čiji je projekat o mladim borcima naroda Chin u Mijanmaru duboko dirnuo žiri i publiku.
Pored glavne nagrade, dodijeljena su priznanja u čak osam kategorija od dokumentarne i konceptualne fotografije, preko portreta i pejzaža, pa sve do mobilne i modne fotografije.
Dok su reflektori bili usmjereni ka fotografijama na zidovima galerija, ulice Sarajeva donijele su svoju vrstu izložbe, onu u kojoj su učestvovali svi posjetioci festivala. Street style posjetioca festivala i ove je godine bio svojevrsna galerija na otvorenom: neopterećen, eklektičan i autentično sarajevski.
U nastavku pogledajte koga smo sve uspjeli uhvatiti u objektiv i zašto se Sarajevo Photography Festival ne pamti samo po fotografijama, već i po ljudima koji ih posmatraju.
Foto: Monika Andrić za Sarajevo Photography Festival
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!