TEKST: Bonjour.ba/PR

DATUM OBJAVE: 4.9.2024.

Female Art Rising festival, u organizaciji udruženja KONTAKT, objavljuje program svog prvog izdanja koje će biti održano od 17. do 21. septembra 2024. godine na nekoliko lokacija: Sarajevski Ratni Teatar SARTR, Goethe - Institut BiH, Kino Meeting Point i Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

 

Program festivala možete pogledati ovdje gdje je moguća i registracija prisustva festivalskim događajima.

 

 

Publika festivala će imati priliku prisustvovati edukativnom programu koji čine masterclass sesije, razgovori i radionice sa etabliranim umjetnicama iz različitih umjetničkih sfera.

Ovogodišnji festival FAR će realizovati masterclass sesije sa glumicom Jasnom Đuričić, moderira Asja Krsmanović, kostimografkinjom Lejlom Hodžić, scenografkinjom Sandom Popovac, kasting direktoricom Timkom Grin, advokaticom iz oblasti intelektualnih prava Mirnom Milanović - Lalić, razgovore sa spisateljicama Lanom Bastašić i Lejlom Kalamujić, novinarkom Aidom Čerkez, pozorišnim rediteljicama Selmom Spahić i Jovanom Tomić, istraživačicom i producenticom Hanom Ćurak i omladinskim aktivistom Nedimom Krajišnikom kao i radionicu sa fotografkinjom Kianom Hayeri.

 



Festival će biti otvoren koncertom ansambla Strings Attached Sinfonietta koji čine Belma Alić, Tamara Arsovski, Alma Dizdar i Aida Deljkić. Nagrada za doprinos razvoju suvremene umjetnosti u BiH bit će dodijeljena nekadašnjoj direktorici Centra za savremenu umjetnosti, Dunji Blažević

Festivalska publika imat će priliku prisustvovati projekciji filma „Vera sanja more“ kosovske rediteljice Kaltrine Krasniqi i scenaristice Doruntine Basha. Nakon projekcije bit će upriličena Q&A sesija sa autoricama gdje će moderator biti Alban Ukaj.

Književni program FAR - a uključivat će promociju knjige Lise Vogel „Umjetnost, feminizam i klasa“ koju će predstaviti Vesna Vuković i Andreja Gregorina, a prvo festivalsko izdanje bit će i prilika za povratak književnom konceptu 3+3 sestre koji su osmislile književnice Lana Bastašić, Lejla Kalamujić i Lamija Begagić.

 



Nakon konkursa koji je pokrenuo, Festival FAR će predstaviti radove mladih umjetnica i umjetničkih kolektiva iz cijele BiH izložbom u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti u BiH.

U sklopu festivala premijerno će biti izvedena predstava „Kauboj“ autorice, rediteljice i glumice Lee Delong. Predstava „Kauboj“ je iskren prikaz života jedne žene u svijetu kojem dominira patrijarhat.

Female Art Rising festival predstavlja platformu za jačanje uloge žene u umjetnosti i društvu, ističe važnost rodne ravnopravnosti i inkluzije, kreira prostor za predstavljanje stvaralaštva mladih talenata i edukaciju od strane etabliranih kolegica i kolega.

Realizaciju festivala podržali su Ambasada Švicarske u BiH, Rockefeller Brothers Fund, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo. Partneri festivala su Forum ZFD, Sve su to vještice, Goethe Institut BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Kutcha i Magazin Gracija. Sponzori su Werkstatt, Podrum Brkić, Europlakat, 4 sobe gospođe Safije i ETi, dok su medijski pokrovitelji Federalna TV, portal Radio Sarajevo i radio Antena.

 * * *
Naslovna fotografija: unsplash.com


Bonjour

ARIA mall postaje modna pista. Evo šta donosi ARIA FASHION CIRCUIT.

TEKST: Bonjour.ba - PR

ARIA mall postaje modna pista. Evo šta donosi ARIA FASHION CIRCUIT. ARIA mall postaje modna pista. Evo šta donosi ARIA FASHION CIRCUIT.

ARIA Mall će 2. jula 2026. biti domaćin ARIA FASHION CIRCUIT-a, cjelodnevnog modnog događaja koji publici otvara dio modne revije koji se obično ne vidi, od priprema i fittinga do backstagea, beauty tima, fotografisanja i završnih proba.

Događaj se realizuje u saradnji ARIA Mall-a s partnerima, a u organizaciji RE:SPACE – Designers Huba. Program počinje već u jutarnjim satima i traje tokom cijelog dana, dok je početak modne revije zakazan za 19:00 sati.


Bonjour.ba-AROSARIA circuit
 

Posjetioci i predstavnici medija imat će priliku pratiti proces nastanka modne revije, od pripreme kolekcija i rada s modelima do profesionalnog hair & make-up segmenta, snimanja i finalnih proba.

Poseban fokus bit će na otvorenom backstageu u prostoru RE:SPACE-a na 3. spratu ARIA Mall-a, gdje će posjetioci moći izbliza vidjeti kako izgleda priprema revije, upoznati dizajnere, modele i produkcijski tim te doživjeti modni proces prije nego što kolekcije izađu pred publiku.

Centralni dio događaja je modna revija ARIA FASHION CIRCUIT, koja će povezati više etaža ARIA Mall-a i pretvoriti prostor centra u modnu pistu.

U programu će biti predstavljene autorske kolekcije dizajnera iz RE, među kojima su Aida Korman, Jelena Dejanović i Ljilja Šaković Mujan, kao i kolekcije modnih brendova Penti, Lisca, Alma Ras, Mango, Juventa, Ulla Popken, Upim i Lindex.

Umjetnički uvod u reviju donosi Esma Numanović izvedbom autorske pjesme RUN, dok će kroz program publiku voditi Naida Jamak.

Na realizaciji događaja učestvuje kreativni tim od više od 50 profesionalaca iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, uključujući dizajnere, modele, stiliste, hair & make-up umjetnike, fotografe, snimatelje i produkcijski tim.

 



Večernji program uključuje dolazak zvanica i predstavnika medija, fotografisanje na Media Wallu, izjave učesnika i partnera, zajedničko fotografisanje, networking i dodatna iznenađenja za goste.

ARIA FASHION CIRCUIT predstavlja platformu koja povezuje modu, umjetnost i kreativne industrije, uz fokus na proces, kreativni tim i domaću modnu scenu koja se sve više otvara publici.
 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!