4 etno sela u blizini koja sigurno još niste otkrili!
Tekst:Bonjour.ba/PR
PUTOVANJABoravak na selu sve je popularniji oblik turističkog doživljaja.
Puno je razloga za to, od činjenice da smo velike gradove često već posjetili i upoznali pa do toga da radije biramo prostor bez pretjerane gužve, gdje nema razmišljanja o prometu, smogu, slobodnim stolovima u restoranima i svemu ostalom što je normalna pojava u urbanim turističkim centrima. Upravo je zbog toga ponuda kvalitetnih seoskih smještaja, restorana, muzeja i izletišta sve bolja.
S infrastrukturom koja zadovoljava zahtjeve modernih putnika, seoski lokaliteti privlače sve više gostiju. Predivna i netaknuta priroda, brojne zelene destinacije na kojima je pravi užitak boraviti u svako doba godine, Srbija ima sve više aduta kada je takav oblik turizma u pitanju. S ciljem da tradiciju očuvaju, ali da ju na neki način i ožive te približe novim generacijama, domaćini su uredili stare boravišne prostore koji su danas na raspolaganju za potpuno i opušteno uživanje.
U nastavku vam donosimo 4 takva sela, sva smještena u zapadnom i južnom dijelu zemlje, koja su za svaku preporuku svima koji žele upoznati Srbiju kakvu do sada možda ne poznaju. Sigurni smo da će vas ovi prijedlozi motivirati da ih uskoro posjetite!
Muzej Staro selo Sirogojno
Ovaj kompleks smješten je u čuvenom selu Sirogojno, svega 26 kilometara od turističkog centra Zlatibora. Zanimljivo je da je muzej podijeljen u dvije cjeline. Prva cjelina čini skup tradicionalnih kuća koje su očuvane u svom izvornom obliku i čine stalnu muzejsku postavku, organizovanu oko dvije tipične zlatiborske okućnice. Druga cjelina uključuje kuće koje su također zadržale autentičan izgled, ali su prilagođene savremenim potrebama posjetilaca – ovdje ćete naći dvoranu, suvenirnicu, krčmu, i apartmanske zgrade.
Muzej Staro selo Sirogojno
Ova postavka starih zlatiborskih brvnara pruža autentičan uvid u kulturu življenja u zlatiborskom kraju u 19. i početkom 20. stoljeća, kada se živjelo u velikim porodičnim zadrugama s desetinama članova. Zlatiborsku okućnicu činili su brojni manji objekti okupljeni oko „glavne kuće“ koja je obuhvatala dvije prostorije – „kuću“ i „sobu“, ispod koje se nalazio podrum. Istočna i zapadna vrata, osim što su bila funkcionalna, imala su i simboličko značenje: sve što je dobro ulazilo je kroz istočna vrata – poput novorođenčeta ili gostiju, dok su se na zapadna vrata ispraćale nevolje i bolesti.
Centralno mjesto zauzimalo je ognjište, oko kojeg su se okupljali članovi domaćinstva, gdje se spremala hrana, dogovarali poslovi i gdje se provodila večer. Muzej je posvećen i očuvanju starih zanata – tokom ljeta organizuju se obuke u lončarstvu, kovačkim i grnčarskim vještinama u tri posebno opremljene radionice. Kompleks također uključuje Crkvu Svetog Petra i Pavla, ukrašenu ikonama iz 1764. godine, koja dodatno obogaćuje kulturnu vrijednost ovog mjesta.
Etno selo Gostoljublje
Etno selo Gostoljublje nalazi se ispod Divčibara na obroncima planine Maljen, na nadmorskoj visini od 550 metara. Radi se o seoskom području idealnom za šetnju i boravak u prirodi. Ovisno o interesima, moguće je organizirati različite izlete, kako u blizini sela, tako i malo dalje (obilasci domaćinstava proizvođača hrane, tradicionalnih zanata i slično).
Etno selo Gostoljublje
Domaćini će za svoje goste spremiti tradicionalnu hranu – domaću po starim receptima. U ljetnoj je sezoni na raspolaganju i bazen koji se nalazi ispred samog smještaja u selu i koji koriste samo gosti. Smještaj je po uzoru na stare srpske kuće – vajate – dvokrevetni, trokrevetni i četverokrevetni.
Etno selo Vrhpolje
Ovo tradicionalno selo nudi smještaj uz samu obalu rijeke Drine. Sve tradicionalne kućice – vajati – stare su preko 100 godina. Unutrašnjost je prilagođena potrebama suvremenog gosta pa su sve kućice renovirane te imaju terase iznad rijeke. Svaka nosi ime neke voćke. Tako možete odsjesti u Kruški, Malini, Jabuci, Dunji i Šljivi, čime su zamijenjeni klasični hotelski brojevi soba. Ukupno je gostima na raspolaganju 40 soba.
Etno selo Vrhpolje
U sklopu etno sela nalazi se i kvalitetno opremljena „Nikolina plaža“. Etno selo Vrhpolje idealno je za one koji žele mir, ali i za one koji žele aktivan odmor. Gosti imaju i mogućnost organiziranog izleta, šetnje po prirodi, kupanja, pecanja i splavarenja na Drini. Jedan od najprepoznatljivijih dijelova sela je etno restoran s velikim ljetnim vrtom iznad Drine, koji se nalazi u samo par koraka od kućica i gdje se spremaju svi lokalni specijaliteti – kačamak, proja, gibanica, uštipci koji su obavezan doručak svih posjetitelja, a tu je i gulaš kao specijalitet kuće, grah, junetina ispod peke...
Cedar selo Goč
Na 1000 metara nadmorske visine, selo Goč na istoimenoj planini obiluje borovom šumom i nevjerojatnim zrakom. Kućice u etno selu izgrađene su u modernom stilu. Kako izvana, tako i unutra dominiraju moderne linije, s cjelokupnim sadržajem od punog drveta. Cedrovo je drvo poznato po mnogobrojnim zdravim svojstvima te boravak od nekoliko dana u ovakvom ambijentu doprinosi brzom poboljšanju zdravlja, ali i poboljšanje imuniteta zdravih osoba.
Cedar selo Goč
Svježina kojom cedar odiše brzo će vas odvesti u neku daleku mirnu šumu, bez buke, žamora gradskih ulica i stresa svakodnevice. Kućice u koje ste smješteni pune su opuštajućeg mirisa drveta. Savršeno udobni kreveti, čista bijela posteljina i ručnici na raspolaganju su vam za odmor iz snova, a sauna, slana soba i topla kada od cedrovog drveta u prirodnom ambijentu, opustit će vam čula te vas dovesti u stanje potpunog mira!
Više o mogućnostima putovanja u Srbiju saznajte ovdje.
* * *
Autor teksta: Turistička organizacija Srbije
Naslovna fotografija: Matej Čepl